Международната операция, под наименованието „Съвместни дни за действие срещу трафика

...
Международната операция, под наименованието „Съвместни дни за действие срещу трафика
Коментари Харесай

Български правоохранителни служби взеха участие в международна операция на Европол

Международната интервенция, под наименованието „ Съвместни дни за деяние против трафика на хора за трудова употреба в селскостопанския бранш “, се организира сред 16 и 20 септември 2019 година

В интервенцията, ръководена от Франция, участваха правоприлагащи органи от Белгия, България, Кипър, Португалия, Испания и Холандия, оповестиха от пресцентъра на Министерство на вътрешните работи. От българска страна дейностите се осъществяваха от чиновници на Главна дирекция „ Борба с проведената престъпност “, Изпълнителна организация „ Главна ревизия на труда “, Национална комисия за битка с трафика на хора, със съдействието на Главна дирекция „ Гранична полиция “. На територията на страната ни бяха тествани над 200 лица, с рисков профил по повод трафик на хора, и над 10 компании, занимаващи се с набиране на селскостопански служащи. На пътуващите на граничните пунктове се раздаваха превантивни материали, организираха се и беседи с тях. В рамките на тези дни за деяние, бе извършена взаимна интервенция с френските управляващи, в хода на която бяха открити 167 жертви на трафик на хора, за трудова употреба и арестувани четирима причинители /трима български и един френски гражданин/. Иззети са движимости и предмети, които са от голяма важност за делото, разпитани са голям брой очевидци по случая.

По време на Съвместните дни на територията на Европейски Съюз са тествани 478 селскостопански обекта, 7372 души и 179 транспортни средства. Установени 37 обвинени лица и 302 евентуални жертви. Съвместните старания доведоха до идентифицирането на 44 обвинени в трафик на хора за трудова употреба, седем от които бяха задържани. Установени са 39 вероятни нови случая на трудова употреба. В петдневната интернационална интервенция участваха над 400 чиновници от седем страни членки.

Селскостопанският бранш е изключително уязвим от употреба на труда. Повечето от уязвимостите са свързани със сезонния темперамент на работата, ниските заплати и затова потреблението на относително нискоквалифицирана работна мощ, идваща нормално от непретенциозен генезис в по-бедните райони.

В множеството случаи служащите се набират за интервала на прибиране на реколтата от техните страни. Компаниите, които наемат сезонни служащи, им дават обещание положителни заплати, превоз и настаняване. Обикновено действителността се оказва доста различна; с ниска или никаква заплата, безчовечен условия на живот, извънредно дълъг работен час и т.н.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР