Малко след като бе открит вариантът Омикрон, BioNTech и Moderna

...
Малко след като бе открит вариантът Омикрон, BioNTech и Moderna
Коментари Харесай

Има ли изобщо смисъл от ваксина срещу Омикрон?

Малко откакто бе открит разновидността Омикрон, BioNTech и Moderna започнаха създаването на специфични ваксини против тази разновидност. Сега към този момент има първи проучвания за тяхната успеваемост. Ето какво демонстрират резултатите, представени от:

През декември 2021 година, малко откакто бе открит новият вид на ковид Омикрон, фармацевтичните компании BioNTech/Pfizer и Moderna стартираха създаването на специфични ваксини против тази разновидност. В края на януари започнаха и първите клинични проучвания.

За бързия старт на създаването имаше основателна причина, откакто се оказа, че новият вид на вируса съумява да заобиколи отбраната, основана от имунизациите против COVID-19, като заразява даже тройно ваксинирани. Макар да се знае, че имунизираните пациенти прекарват боледуването леко, породиха опасения, че в случай че те са асимптоматични, биха могли неумишлено да разнасят заболяването. Именно това даде мотив за създаването на специфична ваксина.

Новите ваксини не са по-ефективни от бустерните дози

Сега, когато вълната, провокирана от Омикрон, съвсем доближи своя връх, а в някои страни евентуално даже към този момент го е минала, излязоха и първите резултати от проби върху животни с новоразработените ваксини. Засега те са налични единствено като предварителни изявления, прецизира профилираното списание "Nature ".

Четири проучвания са извършени върху хамстери, мишки и макаци, три от тях - с mRNA (иРНК) ваксини. Макар броят на животните, взели участие в проучванията, да е дребен, резултатът наподобява еднопосочен: новите ваксини против Омикрон не въздействат по-ефективно от бустерна доза след общоприета имунизация, заключва Дейвид Монтефиори от университета "Дюк " в Северна Каролина.

Най-представително е вероятно проучването с макаци. В него учените се концентрират върху резултата от бустерната доза. Всички осем маймуни са имунизирани два пъти с препарата на Moderna. След това половината от тях получават трета доза от същата ваксина, а другата половина - от новия препарат, създаден особено за разновидността Омикрон. И двете групи построяват сходни по успеваемост антитела, които оказват помощ и против Омикрон.

Две изследвания с мишки удостоверяват резултатите от проучването с маймуните. При едното от тях също се съпоставят имунизациите на Moderna, а при другото ваксина, която работи особено против Делта разновидността, се съпоставя с препарат, модифициран за Омикрон. И това проучване дава сходни резултати - с изключението, че имунизацията против Омикрон не работи добре против предходните разновидности.

Друго смесено проучване с мишки и хамстери стига до заключението, че при бустерна доза огромна разлика сред препарат против първия вид и ваксина против Омикрон няма. При слагане единствено на една доза обаче новата ваксина пази по-добре.

Модифицираната ваксина - коства ли си?

Макар резултатите от тези проучвания да са предварителни, те към този момент загатват, че евентуално не си коства да се създава специфична ваксина против разновидността Омикрон. От една страна светкавичното разпространяване на този вид съумя да изпревари създаването на препарата, колкото и бързо да се организира то. Освен това наличните сега ваксини явно също са задоволително ефикасни против Омикрон.

При тези условия поражда въпросът дали не е по-разумно в началото да се следи развиването на вероятни по-нататъшни разновидности и по-късно, в случай че е належащо, да се излезе на пазара с още по-ефективна нова ваксина. Срещу сегашната заплаха към този момент има средства, които дават задоволително добър резултат.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР