Македония с една стъпка по-близо до членството в НАТОПротоколът за

...
Македония с една стъпка по-близо до членството в НАТОПротоколът за
Коментари Харесай

Македония с една стъпка по-близо до членството в НАТО

Македония с една стъпка по-близо до участието в НАТО
Протоколът за присъединение на Македония в НАТО бе подписан от всичките 29 държави-членки на НАТО.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг откри формалната гала, приветствайки Република Северна Македония и поздравявайки с "добре дошъл" външния министър на страната Никола Димитров.

"Това е единствено първата стъпка. Пътят нататък няма да бъде елементарен, той ще бъде същинско предизвикателство, ", сподели Столтенберг.

Членството на Македония в НАТО ще добави формата на Алианса и НАТО политиката, сподели още генералният секретар, както и че това е "историческа стъпка към демокрацията".

След встъпителното слово, Столтенберг даде думата на министър Никола Димитров.

"Аз съм изпълнен с емоция", с тези думи откри речта си министърът. "Това беше дълго пътешестване. Изпълняваме обещанието си към нашите предшественици. Това е резултат от работата на доста генерации и особено на напъните на Зоран Заев и Алексис Ципрас, които потвърдиха, че невъзможното е допустимо."

Димитров насочи специфични благодарности към българския министър председател Бойко Борисов за неговата поддръжка към страната комшия, както и по отношение на Договора за добросъседство, улеснил пътя на Македония в тази посока.

"За Македония НАТО съставлява семейство, което прави света по-мирен и по-добър", добави още Димитров.

"Пътят не е приключил, само че към този момент не сме сами по него. Благодаря на всички столици и посланици. Скоро ще посетя всички, по отношение на формалното одобрение на протокола."

Сред идните промени министъра открои тази в региона на защитата.

Първата страна, подписала Протокола за присъединение, беше Албания. След нея това направи Белгия, А България беше трета. От страна на Република България протоколът беше подписан от Георги Пенков, заместител непрекъснат представител на България в НАТО.

От през днешния ден Македония ще може да участва на всички основни формати на Алианса, само че няма да има право да гласоподава, нито ще може да взе участие в най-конфиденциалните и чувствителни срещи, до момента в който не получи нужните познания и опит.

Тази стъпка ще приключи значима част от процеса на присъединение, последвана от развой на ратификация на Протокола за присъединение в националните парламенти на държавите-членки на НАТО. След подписването на Протокола за присъединение, Република Македония ще взе участие във всички срещи на НАТО в качеството си на поканена страна, споделят от Министерството на външните работи на Македония.

След днешното сключване стартира процесът на одобрение на протокола от парламентите на всички държави-членки на НАТО, развой, който може да продължи до година и половина.

За Македония този развой се чака да бъде по-кратък, защото става по-кратък и по-кратък с всяка нова държава-членка.

Словенският дипломат в НАТО Йелко Кацин счита, че този протокол може да бъде утвърден до началото на идната година, което се споделя от мнозина в Алианса. Ако процесът се забави, това би трябвало да се дължи на строго процедурни аргументи, дължащи се на продължителния развой на ратификация, като да вземем за пример в Канада и Белгия, само че също и на политическите бариери.

Гърция би трябвало да бъде първата страна, която ще ратифицира този протокол. Парламентарната сесия в Атина е планувана за петък, 8 февруари, с което Гърция алегорично ще "отвори" вратата към НАТО на Македония, единадесет години откакто я затвори в Букурещ. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР