Мъжкият баскетболен отбор на Берое записа изключителна победа в първия

...

Страхотен Берое написа история с победа над Лайден

Мъжкият баскетболен тим на Берое записа изключителна победа в първия си дуел от плейофа на ФИБА Европа против холандския Лайден. Старозагорци надвиха над своя съперник с 86:71. Победата бе изкова с невероятна игра, най-много през второто полувреме. Триумфът е исторически за тима във ФИБА Европа.

Първите точки в срещата отидоха в актива на холандците. След замяна на няколко коша беройци съумяха да отворят преднина от 6 пункта след сполучливи стрелби от зоната на трите точки на Роджър Дауъл и Остин Прайс. Успешна пукотевица от тройката обаче демонстрираха и играчите на Лайден. При резултат 10:10 настана същинска голеада от сполучливи тройки за двата отбора, в която "зелените " взеха нежен задатък. След спиране старозагорци съумяха да отворят разлика от 7 точки и взеха частта с 29:24.

Баскетболистите на старозагорския тим влязоха по-концентрирани и при започване на втората част. Лайден обаче отговори с извънредно сполучлива пукотевица от тройката, която 5 минути преди края направи резултата еднакъв. С няколко спирания Любо Минчев опита да накъса стремежа на гостите, само че все пак холандците продължиха да преобладават. Нова серия сполучлива пукотевица в интерес на Лайден докара до 20:28 в часта и 49:52 в употребява на гостите. С съществена заслуга за този поврат бяха тримата водещи американци в състава им Жак Уилямс, Тайлър Пърсънс и Бракстън Хъджинс.

В началото на третия интервал беройци обаче пропуснаха две комфортни набези, което разреши на отбора от Ниската земя да поведе с точка преднина. Изключително равносилен конфликт следиха в тези минути почитателите в залата. Размяна на попадения, пропуснати благоприятни условия и доста нерви в двата лагера белязаха третата част. В тази изключителна борба Берое взе лек задатък пред своя конкурент, отваряйки преднина от 6 точки - 68:62. Страхотна забивка на Уолкър взриви атмосферата по трибуните. Старозагорци вложиха всичко и това даде резултат. 73:62, 11 точки преднина и невероятна атмосфера измежду публиката.

Силно начало имаше за Лайден при започване на четвъртия интервал, само че гостите започнаха да бъркат в нахлуване, а Берое се възползва по най-хубавия метод. Точно 5 минути преди финалния гонг българите водеха с 14 точки - 80:66. В идващите 120 секунди успеваемостта и на двата тима внезапно спадна. Тройка за зелените и 4 точки за Лайден доведоха до 83:71 тъкмо 60 секунди преди края./БТА