Магията на фолклорното изкуство е изключително силна и който се

...
Магията на фолклорното изкуство е изключително силна и който се
Коментари Харесай

Аз съм „Българче“

Магията на фолклорното изкуство е извънредно мощна и който се е докоснал до националната музика и танци, ги тачи цялостен живот. В това е уверен Петър Петров, началник и хореограф на Детско-юношеският фолклорен отбор (ДЮФА) “Българче ” във Велико Търново. 

През юни именитият отбор ще празнува 50-годишен празник.
 24-dufa6  24-dufa3  24-dufa1  24-dufa  24-dufa7  24-dufa2  24-dufa4
Формацията е учредена през 1968 година от Михаил Дюлгеров, който по това време е работел с деца, които учат национални принадлежности – дудук, гайда, гъдулка и тамбура. “Българче ” бил третият в България детски отбор към Двореца на пионерите и бързо се е трансформирал в емблема на Велико Търново. Освен музикалната и певческата обединения през 1970 година почнал да действа и танцов отбор, като трите звена се обединили. Първата огромна изява на детско-юношеския отбор е присъединяване в най-гледаното детско предаване по националната телевизия “Сладкарница Захарно петле ”.

Около 30 музикални педагози и хореографи са вложили своя креативен капацитет в младите гении през половинвековната история на ансамбъла. Сред тях са Иван Донков, който ще остане в историята като първият танцов хореограф, Бонка Бонева, Борислав Ангелов, Веска Кокукова, Мая Ангелова и други
Равносметката сочи, че над 4000 деца са минали през школата на “Българче ”, който към този момент половин век разнася славата на българската галактическа музика по целия свят и въплъщава родните багри, жизнеспособност, величие и младост. Младите актьори при Общинския детски комплекс във Велико Търново са завладели публиката на над 3000 концерта в страната и чужбина. Техните осъществявания са били приветствани допълнително от 50 страни. Младите реализатори са пели, свирили и танцували на подиуми в Гърция, Турция, Чехия, Унгария, Полша, Русия, Австрия, Германия, Франция, Белгия, Тайланд, Обединените арабски емирства. Всички, които са гледали осъществяванията на смайващите танцьори и чули изкусните музиканти и надарени певици на ансамбъла, остават вечно подвластни на българския фолклор.

“Незабравимо беше присъединяване ни преди 15 години в най-големия детски фестивал в Анталия, Турция. Концертите бяха в старинния амфитеатър пред 40 000 души аудитория, а участниците бяха от 58 страни. След изявата имахме среща с тогавашния президент на Турция, с Реджеп Тайип Ердоган, който по това време беше министър председател, с ръководителя на Народното събрание и с генералния шеф на националната турска телевизия ”, спомня си актуалният началник на ансамбъла Петър Петров, който към този момент 37 години е предан на групировката. 

Хореографът споделя и за трогателен случай при присъединяване в Обединените Арабски Емирства. На сцената на богат фестивал излезли 15 търновски танцьори като с тях танцувал и ръководителят им Петър Петров. Ненадейно  изпълнителите дочули бурни аплодисменти от публиката на чист български език: “Браво, българи! Браво! ”. 

“В продължение на 12-13 години разменяхме гостувания с танцов състав от Белград ”, споделя ръководителят.
Петър Петров с горделивост акцентира, че сега към 180 деца от остарялата столица на възраст от 5 до 19 година са посветили свободното си време на трите обединения на “Българче ”. С тях работят самият той като хореограф, доцент Митко Димитров – диригент на оркестъра и Галя Иванова, диригент на националния хор. При всяко от звената действат подготвителна, дребна, междинна и представителна групи. Около 85 са танцьорите в ансамбъла, а звеното на музикантите наброява към 40 деца. Към нея има и школа за национални принадлежности, като девойките и момчетата учат тънкостите на кавала, гайдата, гъдулката и тамбурата. В хора се изявяват към 60 деца, като диригентката Галя Иванова работи с тях самостоятелно и в група, а най-малките певици са едвам 4-5-годишни. В “Българче ” са разучили над 30 танцови сюити и над 40 достоверни хора. 

Практиката през миналите пет десетилетия е посочила, че доста малко деца, които са се захванали с фолклорните изкуства, се отхвърлят.
 
“Когато нашите реализатори завършат учебно заведение, ги изпращаме тържествено и от ансамбъла ”. Множество известни търновци са минали през школата по родолюбие на отбор “Българче ”, разкрива Петър Петров. 

Сред тях е кметът на остарялата столица Даниел Панов. Много от фрагментите на групировката са избрали да свържат живота си с българския фолклор. Един от тях е диригентът на националния оркестър доцент Митко Димитров. Сред възпитаниците на ансамбъла е и починалият хореограф Валери Вълев, основател на единствения в страната Международен фестивал на военните духови оркестри. Талантът на солистката на хорова групировка “Мистерията на българските гласове ” Виолета Петкова също е бил открит в националния хор на търновския отбор. Негов кадър е и фолк звездата Вероника. Танцьорът Станислав Терзиев е режисьор в Българската национална телевизия.

Сред най-изявените ученици на хореографа Петър Петров е Владимира Емилова, която приключва хореографско учебно заведение и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, а в този момент е измежду солистките на отбор “Българе ”. Негова танцьорка е и Румяна Йовкова, която танцувала в трупата на Нешка Робева. Бившият солист на “Българче ” Стелиан Иванов също е приключил хореография в Пловдив. Хирурзите доктор Свилен Маслянков и доктор Божидар Ангелов, сътрудника им доктор Йордан Игнатов, юристът Николай Илчев и други са се изявявали на тамбура и гайда в оркестъра на ансамбъла. Още доста гении, открити и развити в “Българче ”, са приключили музикално или хореографско обучение.

“Музиката и танците възпитават, учат на екипност, дисциплинираност, основават самочувствие, нюх и възприятие за хубост и хармония. Преди години правехме по два подготвителни лагера в годината в базите в село Ветренци и в Обзор. Тогава и страната помагаше финансово. Сега е по-трудно. Благодарение на помощта на Община Велико Търново съумяваме да поддържаме положително равнище и да имаме изяви на сцената ”, споделя Петър Петров.

Хореографът не крие удовлетворението си, че в ансамбъла има извънредно даровити деца. Сред участниците е певицата Катя Христова, която от 2 години е и танцьорка като по едно и също време с това свири на гъдулка и печели награди. 

“В ансамбъла има и родова последователност като огромна част от изпълнителите са наследствени артисти, танцьори и музиканти. На Катя Христова татко й е бил музикант в ансамбъла. Бащата на четвъртокласника Венцислав Ванев пък 12 години е бил танцьор. Момчето е в музикална паралелка, свири на барабани, при нас е танцьор солист и също така учи театрално майсторство. Петокласникът Георги Иванов е танцьор и свири на гайда, а неотдавна завоюва Трета премия на народен конкурс в Нови пазар ”, изброява Петър Петров.  

Завиден брой награди са завоювали през годините надарените реализатори. Богатата сбирка съдържа златни медали и купата “Представителен колектив ” от Националните прегледи на художествената самоинициатива. “Българче ” е взел участие в кавалкадата на дружбата във френската столица Париж, когато фолклористът Анри Виера е определил търновския отбор като най-хубавия детски колектив в Европа. Сред реликвите е най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци “Златна лира ”. Детската групировка е една от дребното в страната, която се пребори и за званието “Представителен отбор ” на Световната организация на фолклорните фестивали (ЦИОФФ).Само първи награди е печелил през последните години от националния детски фолклорен конкурс във Варна националният оркестър, воден от доцент Митко Димитров. Много са и самостоятелните оценки на оркестъра. Те имат богата сбирка от първи награди и от състезанията “Орфеево изворче ” и “Орфеева заложба ”. Едно от признанията за работата на диригента на националния хор Галя Иванова и нейните гении е от Националния събор надпяване “Авлига пее ”, който се организира в с. Обединение. Младите певици са отличени и на влиятелни състезания в Котел и Стара Загора.

Едно от оценките, с което най-вече се гордее хореографът Петър Петров, е от Деветия фестивал на камерните танци в Горна Оряховица през 1997 година Тогава възпитаниците му печелят първа премия за фолклор, а солистът на един от танците Адриан Михайлов сграбчва специфичната премия. Друг негов солист – Стелиан Иванов, също получил единствената премия за солово осъществяване. Възпитаници на “Българче ” са получили “Златна лира ” и званието “Представителен отбор ” от състезанието “Орфеево изворче ”.

“По случай 50-годишнината ще подредим всички оценки в галерия. Ще покажем и снимки, които описват историята на групировката. На 16 юни пък в Двореца на културата и спорта “Васил Левски ” във Велико Търново ще се представим с огромен юбилеен концерт, който ще е благотворителен. С парите от билетите, които ще са по 5 лв., имаме намерение да купим нови принадлежности. През 1994 г регистрирахме Сдружение с нестопанска цел и с пари, събирани от родителите на децата, обновяваме костюмите и реквизитите ”, доверява Петър Петров.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР