Магистрати предлагат медиацията да стане задължителна при бракоразводните дела. Искането

...
Магистрати предлагат медиацията да стане задължителна при бракоразводните дела. Искането
Коментари Харесай

Предложение: Медиацията при бракоразводните дела да стане задължителна

Магистрати оферират медиацията да стане наложителна при бракоразводните каузи. Искането е поради така наречен " синдром на родителското отчуждение ", което съставлява корист с родителска власт по отношение на децата.
Синдромът на родителското отчуждение е прочувствено принуждение от страна на единия родителите над детето и над другия родител.
" За Синдром на родителското отчуждение приказваме, когато дете под давление на единия родител възневидява другия, приемайки го за собствен зложелател ", съобщи Ванухи Аракелян, ръководител на Апелативен съд-Варна, пред Българска национална телевизия.
В едно разпадащо се семейство децата постоянно се трансформират в средство на единия родител за наказване и тормоз на другия. В тази нечестна игра обаче пострадали са най-много децата, тъй като след развода контактът им с майката или с бащата се прекъсва.
" Това дете рано или късно ще би трябвало да сътвори семейство, ще би трябвало да бъде родител. Неговата ценностна система към този момент работи на база една ценностна система, построена в ранна детска възраст от този отчуждаващия родител за връзките мъж - жена ", споделя посредникът Елизабет Тодорова.
Според някои магистрати, медиацията би трябвало да стане наложителна при бракоразводните каузи. Това би помогнало на родителите да разпределят уговорките си по отношение на децата без да упражняват прочувствен тормоз върху тях. Други обаче споделят, че тази мярка е последна.
" Един от главните смисли на медиацията е тя да се реализира непринудено. И знаете - съглашение не можем да натрапим ", посочи Десислава Жекова, зам.-председател на Районен съд - Варна.
От откриването на Центъра за медиация във Варна преди 3 години до момента са извършени 40 медиации за каузи по Семейния кодекс. За 16 от тях са реализирани съглашения. Специалистите са безапелационни, че при тежки форми на родителско отчуждение медиацията не може да помогне. Тогава съдът би трябвало да назначи консултация на родителите с психолог или психиатър.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР