Люис Хамилтън влезе в историята с 92-ата си победа в

...

Историческо: Хамилтън с рекордна 92-а победа във Формула 1

Люис Хамилтън влезе в историята с 92-ата си победа в кариерата, откакто завоюва 12-ия кръг от шампионата във Формула 1. На пистата Портимао той завъртя 66 обиколки и финишира първи, а втори остана съотборника му в Мерцедес Валтери Ботас. Трети остана Макс Ферстапен с Ред Бул, а четвърти остана Шарл Льоклер с Ферари. Пети остана Пиер Гасли, а шести Карлос Сайнс, седми остана Серхио Перес.

Още в първата обиколка Валтери Ботас съумя да се възползва от първите капки дъжд на пистата и съумя да излезе на първата позиция, само че във вратата Сайнс изпревари водача на Мерцедес и излезе отпред. Люис Хамилтън понижи темпото и вървеше трети в подреждането В тази първа обиколка Ферстапен удари Серхио Перес, само че той съумя да продължи битката макар че излетя от пистата. Кими Райконен се изкачи с 10 места и заема 6-ото място в 5-ата обиколка от общо 66 на трасето.

Дъждът спря и Ботас си върна първата позиция в 6-ата обиколка. В 7-ата обиколка Хамилтън и Ферстапен съумяха да изпреварят Сайнс, а Себастиан Фетел с Ферари зае 15-ото място, откакто изпревари Грожан. Фетел продължи да напредва и през 13-о стигна до 10-ото място, а Льоклер вървеше 4-ти.

В 20-ата обиколка Хамилтън изпревари съотборника си и поведе колоната. Трети вървеше Ферстапен, а четвърти Льоклер. Перес напредна в подреждането и се изкачи на 12-ото място, откакто при конфликта с Ферстапен в първата обиколка беше финален.

След преполовяването на надпреварата Хамилтън решително водеше пред съотборника си Валтери Ботас, а Ферстапен беше трети. Льоклер, Перес и Окон затваряха шестицата. Ланс Строл получи наказване от 10 секунди поради регулярно излизане отвън рамките на трасето.

В 38-ата обиколка Ботас получи предизвестие от бокса, че може да бъде осъден, в случай че излезе от трасето на 4-ти завой, а той от своя страна се оплака от мощни трептения в болида. Разликата сред Ботас и Ферстапен беше 40 секунди, само че финландецът не беше влизал в бокса.

Хамилтън и Ботас смениха гумите и след връщането си на пистата още веднъж си заеха първа и втора позиция, само че Ферстапен редуцира изоставането си от Ботас на 9 секунди. Люис Хамилтън с Мерцедес даде най-хубаво време от 1:20.467 минути в 46-ата обиколка.

В 55-ата обиколка Себастиан Фетел зае 10-ото място, откакто съумя да изпревари Кими Райконен, а обиколка по-рано Ланс Спрол се прибра в боксовете. В последните две обиколки Серхио Перес беше изпреварен поредно от Гасли и Сайнс, които заеха пето и шесто място в класирането в надпреварата.

Люис Хамилтън приключи първи в Португалия и завоюва рекордна победа, като изпревари Михаел Шумахер.

Хамилтън, който получи разбиране в края на надпреварата и все пак направи най-хубава обиколка, завоюва с 25.592 секунди пред Ботас, а Ферстапен остана трети. В топ 5 попаднаха още Шарл Льоклер (Монако, Ферари) и възстановилият Пиер Гасли (Франция, Алфа Таури), до момента в който Фетел изпревари Кими Райконен (Финландия, Алфа Ромео) в завой номер 1 на 55-ата обиколка за последната точка.

Хамилтън води в класирането с актив от 256 точки, откакто добави 25 за успеха и 1 за най-хубава обиколка, а Ботас е втори със 179. Ферстапен е трети със 162.

Това бе първото португалско Гран при от 1996 година насам.
.native-ad-suggested-news { position: relative; margin-bottom: 40px; width: 100%; padding: 20px 0; border-top: 1px solid #e7e7e7; border-bottom: 1px solid #e7e7e7; }.native-ad-suggested-news h2,.native-ad-suggested-news h2 a { font-weight: normal; margin-bottom: 10px; font-family: `Roboto Slab`,serif; color: #000!important; }.native-ad-suggested-news h2 { margin-bottom: 10px; }.native-ad-suggested-news.img-responsive { width: 100%; }.native-ad-suggested-news.img-wrapper { overflow: hidden; }.native-ad-suggested-news.native-ad { display: block; width: auto; height: 18px; background: #ffffff; float: left; bottom: 0; }.native-ad-suggested-news.ad-link { display: inline-block; float: right; margin-right: 4px; line-height: 8px; font-family: Roboto,sans-serif; font-size: 12px; line-height: 10px; color: #777; }.native-ad-suggested-news.barcode { display: inline-block; float: left; width: 13px; height: 10px; margin-right: 5px; border-radius: 0; max-width: 13px!important; }.video-bellow-article { position: relative; display: block; } function showNative(obj) { setTimeout(function () { if ($( ".suggested-news " ).length > 0) { var nativeAdNumber = $(`.suggested-news`).children().length; var movedFirstRowArticle; var nativeAdd = $(`` + `` + `` + `` + `