Лидерите в коалицията Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и

...
Лидерите в коалицията Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и
Коментари Харесай

ПП-ДБ няма да предложат председател на НС, но и няма да подкрепят номинацията на ГЕРБ

Лидерите в обединението Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и Атанас Атанасов ще беседват още веднъж на следващия ден сутринта преди тържественото съвещание на Народното събрание, с цел да вземат дефинитивно решение. ГЕРБ не са търсили поддръжка за избора на парламентарен началник и за сформиране на държавно управление, споделиха от ПП-ДБ.

" Бойко Борисов не се е обадил. За да искаш поддръжка, би трябвало да вдигнеш телефона. Утре няма да предложим претендент за ръководител, да търси поддръжка е обвързване на първата политическа мощ ", сподели Георги Ганев.

По-рано през днешния ден две партии оповестиха своите номинации за началник на Народното събрание - ГЕРБ ще предложат Росен Желязков, а " Възраждане " - Петър Петров. И двамата са адвокати.

Междувременно Българска национална телевизия пресметна, че изборите пред последните 2 години са ни коствали близо половин милиард лв. .

За шест месеца - от вота през октомври до този преди седмица, парите, обезпечени от централния бюджет, са със 17 милиона лв. повече. Така вотът единствено за шест месеца е поскъпнал съществено. А най-скъпите избори до момента у нас, са тези 2 в 1 през ноември 2021 година.

Предсрочните парламентарни избори от 2 април, последните към този момент, са коствали близо 87.7 млн. лева А единствено шест месеца по-рано, за тези на 2 октомври 2022 година, страната е дала близо 70.5 милиона лв..

Най-скъпите избори обаче остават тези от 14 ноември 2021 година, когато наред с парламентарните, имахме и президентски в два тура. Така те ни костваха съвсем 123.8 милиона лв..

През 2021 година избори имаше и единствено няколко месеца по-рано през юли - тогава план-сметката на Министерския съвет е била за над 74 милиона лв., като в нея влязоха и спомагателни средства в размер на 11.1 милиона лв. поради продължаващата зараза.

На изборите на 4 април 2021 година, когато имахме машинно и хартиено гласоподаване, страната даде над 108 милиона и 840 хиляди лв.. Причината за високата сметка беше това, че бяха купени машини за гласоподаване - за 43 милиона лв..

Три пъти по-скъпи избори единствено за няколко години - през 2017 година вотът е бил близо 30 милиона лв., а в този момент - съвсем 88 милиона. По-солената сметка в този момент е и поради възнагражденията на изборните комисии. Така на последните избори ръководител на секция получи 250 лв., а член - 190 лева За последните две години непрекъснато перо е и поддръжката на машините.

" Около 13 милиона лв. повече са коствали възнагражденията на членовете на секционните комисии ", сподели Диана Евтимова от Института за развиване на обществената среда.

Покриване на разноски на Министерство на вътрешните работи, за Министерство на външните работи, отиват за печатане на бюлетини, за осведомителна акция от страна на ЦИК и разноските за нея. Оказва се, че сериозен разход е и хартиената бюлетина, въпреки към този момент да имаме и машини.

" За последните избори отпечатването на една бюлетина с всички отбрани от Българска народна банка струваше 26 стотинки без Данък добавена стойност, а според Изборния кодекс би трябвало да се отпечатат и да са налични толкоз бюлетини, колкото са гласоподавателите по лист. Имаме един брак от хартиени бюлетини, който и в пари се показва в няколко милиона лв. ", разяснява Евтимова.

Според специалиста Тихомир Безлов от Центъра за проучване на демокрацията обаче изборите са в действителност близо четири пъти по-скъпи от публично калкулирания бюдже т. " Освен администриране на изборите, вие имате и разноски на политическите партии, те са и за активизиране на финансови запаси. Ние не приказваме единствено за купения избор, а и за разнообразни форми, през които партиите финансират акциите си, които не са на ярко ".

Всеки втори българин няма да излезе да гласоподава, в случай че партиите в 49-ия парламент още веднъж не сформират държавно управление и отидем на нови предварителни избори . Това излиза наяве от социологическо допитване на " Алфа рисърч ", представено от Българска национална телевизия.

56% от запитаните са дали отговор, че изрично няма да гласоподават, 33% ще отидат до урните, а 11% са без мнение.

Не са оптимистични и упованията за работата на Народното събрание - откакто предходната година депутатите три дни си избираха ръководител, в този момент 57% от българите считат, че и този парламент няма да стартира работа бързо. 38% са на противоположното мнение, а 3% не са дали отговор.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР