Крими суперзвездата на Дания ни поднася най-заплетения си случай досега

...
Крими суперзвездата на Дания ни поднася най-заплетения си случай досега
Коментари Харесай

Коя е Белязаната жена на Юси Адлер-Улсен

Крими суперзвездата на Дания ни сервира най-заплетения си случай до момента в седмата част от поредицата за Специален отдел „ Q “
РиморКиршмайер е мъртва. Удар с тъп предмет. Тялото ѝ е открито в Кралскатаградина в Копенхаген, единствено четоване е случай, докойтокомисар Карл Мьорк и екипът му иматдостъп –задачатанаКарл, Асад, Росе и Гордън, или в резюме Специаленотдел„ Q “,е отваряне на студени досиета. Обстоятелствата към действието имат поразителна аналогия с различен забранен случай отпреди повече от десетилетие, само че връзката сред двете жертви обърква полицията. Междувременно в града някой е вдигнал мерника на група млади дами. Нападенията наподобяват инцидентни и въпреки всичко дали тези брутални прояви на принуждение не са свързани?
Бившият шеф на отдел „ Убийства “ в Копенхаген Маркус Якобсен е изпаднал в прочувствена дупка. Загубил брачната половинка си, към този момент пенсионер, ненадейно той се натъква на случай, който завчас разбужда позадрямалия му детективски усет: свиреп убита неотдавна стара жена. Почеркът доста припомня случай отпреди дванайсет години, останал неразкрит. Тогава жертвата е млада учителка. Съвпаденията са прекомерно доста, с цел да бъдат обяснени с чиста случайност. И Маркус търси подпомагане от дългогодишния си зависещ и другар Карл Мьорк. От своя страна Харди, парализираният другар на Карл, също е забелязал сходствата и го натиска да разчопли двете убийства. Точно в този момент обаче, когато Карл най-вече се нуждае отдетективския нюх и бързата мисъл на Росе, тя изпада в тежка психологична рецесия. Карл, Асад и Гордън вземат решение да разплетат загадката към мистериозната кончина на татко ѝ, надявайки се по този начин да подкрепят възобновяване ѝ. Зад съдбовната акцидент, представяна като драматичен случай, обаче прозира умишлена човешка интервенция...
А в това време прочувствено изчерпана обществена служителка, изгубила религия в системата, потегля на злопаметен поход против обществените паразити, които се възползват от редица придобивки, без да са съдействали с нищо за богатството на обществото. Дошло ѝ е до гуша да се разправя с неблагодарни глезли, които просто си търсят причина да не работят. Заслепена от ненавист и жадност за отмъщение, тя сформира черен лист и стартира една по една да отстрани набелязаните жертви...
Юси Адлер-Улсен взема решение напълно да се отдаде на писането чак на 47 години – преди този момент е минал през голям брой сфери, натрупал е голям опит и хрумвания. Роден в фамилията на изтъкнат сексолог и психиатър, Юси дълго търси своето занятие. Следва осем години – медицина, социология, политология, киноизкуство. Свири на китара в няколко датски рок групи, композира песни, работи като редактор и стига до шеф на издателство, след което основава свое издателство, работи като управител в разнообразни компании, занимава се с енергийна успеваемост и недвижими парцели. И по този начин до 1995 година, когато сяда да напише първия си престъпен разказ. Което прави и до през днешния ден.
Юси Адлер-Улсен се е утвърдил като най-успешният датски престъпен създател, а звездата му изгрява с поредицата за Отдел „ Q ”, отпред с комисар Карл Мьорк, чийто безотказен полицейски усет от време на време съумява да разсее тоталното му отвращение да работи. Мьорк – значи „ мрак ” – е нестимулиран, отчаян от живота и просто желае да дреме в кабинета си и да реди пасианси. Първата книга от поредицата го заварва след престрелка, в която един негов сътрудник губи живота си, а различен е неподвижен. Вината на оживелия го смазва. В следствията му оказват помощ неговите асистенти Асад, Росе и Гордън, които въпреки всичко съумяват да извлекат на повърхността и положителните му качества.
Първата част от серията – „ Жената в капан ” – получи премията „ Бари ” за най-хубав престъпен разказ на 2012 година, публикуван в Съединени американски щати и Канада. Преди да стане шлагер там, обаче, Адлер-Улсен към този момент бе звезда в Европа. Само в Германия романите му доближиха двумилионни тиражи и се задържаха по 60 седмици на върховете на класациите. Откакто Отдел „ Q ” е стъпил в Съединени американски щати, всеки том става бестселър на „ Ню Йорк Таймс ”, а продажбите му към този момент минават 20 милиона екземпляра допълнително от 40 страни. Сред множеството му влиятелни награди е и „ Стъклен ключ ”, връчван на създатели като Стиг Ларшон и Ю Несбьо.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР