Контролираната от австрийския енергиен гигант OMV румънска компания ОМВ Петром

...
Контролираната от австрийския енергиен гигант OMV румънска компания ОМВ Петром
Коментари Харесай

Румънската ОМВ Петром става единственият оператор на блок Хан Аспарух в Черно море

Контролираната от австрийския енергиен колос OMV румънска компания " ОМВ Петром " пое ролята на оператор на офшорния блок " Хан Аспарух " в България, като следва да поеме и присъединяване на френската компания " ТоталЕнержи ", съгласно данни, оповестени в годишния отчет на компанията, оповестява румънското издание " Економика ", представено от Българска телеграфна агенция. 51 на 100 от акциите в сдружението се държат от OMV, а 20 на 100 - от румънското държавно управление.

" Продължаваме да укрепваме позицията си в Черно море. Поехме ролята на оператор и ще продължим проучвателната активност в периметъра " Хан Аспарух " в България ", показва " ОМВ Петром " в годишния си отчет.

Френската компания " ТоталЕнержи " и румънската " ОМВ Петром " бяха сътрудници в офшорния блок " Хан Аспарух ", ситуиран в дълбоководен сектор на българския бранш в западната част на Черно море. Блокът се простира на повърхност от 14 220 кв. км, с дълбочини до 2200 м, и се намира до румънския периметър " Нептун Дийп ", където се чака първи рандеман на газ през 2027 година

Договорът за изследвания беше присъден през 2012 година " ТоталЕнержи ", която беше оператор по това време, заяви за откриването на ресурси от петрол през 2016 година След като испанската компания " Репсол " (Repsol) се отхвърли от каузи си от 30 % в плана, в този момент Тотал има 57 %, а " ОМВ Петром " - 43 % (размерът на дяловете не е изменен, тъй като не осъществена фактическата смяна на благосъстоятелност през Търговския указател в България, бел. ред.). Компаниите получиха през 2022 година удължение с две години - до 2024 година, на разрешителното за изследвания за петрол и природен газ.

Според изданието информациите от годишния отчет демонстрират, че " Петром " е поел ролята на оператор на блока от френската компания, което значи, че румънската компания ще взема решенията и ще подписва договорите за дейностите. Нещо повече, съгласно информация на румънското издание " Профит ", в края на предходната година " ТоталЕнержи " е уведомила " ОМВ Петром " за желанието си да се отдръпна от плана " Хан Аспарух ", а румънската компания е в развой на вдишване на нейния дял.

Така най-малко за известно време, в случай че не потърси сътрудници, " ОМВ Петром " ще бъде 100-процентов собственик на плана в българската акватория на Черно море, отбелязва " Економика ".

Изданието припомня, че предишното лято генералният шеф на " ТоталЕнерджис Екологичен потенциал България " Ив Лю Стънф съобщи, че съгласно оценките блокът " Хан Аспарух " има капацитет да създава общо 13 милиарда кубически метра природен газ годишно от две залежи.

Партньорите по плана имат намерение да стартират проучвателните сондажи за природен газ в блока " Хан Аспарух " през второто тримесечие на 2024 година, сподели още Лю Стънф. Ако първичните сондажи се окажат сполучливи, изследванията за оценка ще бъдат осъществени през 2025 година, а добивът се чака да стартира към 2030 година, уточни още представителят на френската компания.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР