Конституционният съд (КС) зачеркна от правния мир петте месеца и

...
Конституционният съд (КС) зачеркна от правния мир петте месеца и
Коментари Харесай

КС „заличи“ Станислав Тодоров като председател на КЕВР

Конституционният съд (КС) зачерта от правния мир петте месеца и половина, през които Станислав Тодоров (издигнат от „ Подължаваме смяната “) беше ръководител на Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР). Съдът разгласи за противоконституционно решението на Народното събрание от 9 февруари 2022 година за избора му, само че това не значи просто, че той за в бъдеще няма да е ръководител на КЕВР, а че в никакъв случай не е бил.

Причината за това е във възприетото преди две години от самия Конституционен съд ново пояснение, съгласно което оповестените за противоконституционни решения на Народното събрание са невалидни от момента на влизането им в сила (повече за тълкувателно решение №3/2020 година на Конституционен съд виж тук). Т.е. през 2020 година конституционните съдии придадоха противоположна мощ на някои свои актове и решението, с което оповестиха за противоконституционен избора на ръководител на КЕВР, е един от тях.

Така последствието от днешното им изговаряне е, че Станислав Тодоров в никакъв случай не е бил отпред на регулатора. Той встъпи в служба на 10 февруари 2022 година

Решението на Конституционен съд „ отваря вратата “ и за оборване на решения на КЕВР, признати след встъпването на Тодоров на поста. Комисията се състои от ръководител и четирима членове, а решенията ѝ се вземат с нормално болшинство. Освен това тя заседава и в два състава –  „ Енергетика “ и „ Водоснабдяване и канализация “. Всеки от тях включва ръководителя и надлежно двамата членове със стаж в региона на енергетиката или на водоснабдяването и канализацията. Обявяването на избора на Тодоров за противоконституционен обаче не значи, че всички решения на КЕВР може да бъдат поставяни под въпрос, а вероятно само тези, при които неговият глас е бил решителен за образуване на болшинство – членовете са се разделили 3 на 2 и той е бил третият.

Конституционен съд още не оповестил претекстовете си, а единствено, че решението е взето с 9 гласа, а Соня Янкулова го е подписала с изключително мнение.

В настояването за анулацията на решението за избор на Тодоров обаче от ГЕРБ показаха, че с него са погазени правилата на правовата страна, политическият плурализъм и равнопоставеността. Причината за това са направените след откриването на процедурата за избор на ръководител на КЕВР промени в Закона за енергетиката, с които беше променено определението за това какво е „ стаж в региона на енергетиката “ (повече за причините в настояването виж тук). ГЕРБ настояват, че с изключение на, че е неприемливо да се трансформират разпоредбите в хода на към този момент почнала процедура, случилото се им е попречило да повдигнат собствен претендент. Самият Станислав Тодоров беше конституиран като заинтригувана страна по делото в Конституционен съд и показа доказателства за стажа си, както и разви визията, че няма проблем с измененията на условията.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР