Комисията за защита на конкуренцията излезе с нова позиция като

...
Комисията за защита на конкуренцията излезе с нова позиция като
Коментари Харесай

КЗК: Ивайло Мирчев не може да дава оценка на регулаторите

Комисията за защита на конкуренцията излезе с нова позиция като този път насочи рецензии към депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.

В позицията си Комисия за защита на конкуренцията отбелязва, че Мирчев не познава работата на Комисията и макар неналичието на експертиза в региона на конкуренцията, с политическо говорене, се пробва да омаловажи изключителния професионализъм на екипа на Комисия за защита на конкуренцията. Освен това депутатът е с къс институционален опит, датиращ от 2021 година, който опит очевидно не му разрешава да дава аргументирана и съответна оценка на работата на Комисия за защита на конкуренцията, настояват оттова.

Повод за рецензиите е изявление на Ивайло Мирчев, в което показва, че регулаторите не правят никаква работа.

От Комисия за защита на конкуренцията съпоставят: ръководителят на Комисията е правист с 44 години професионален опит и минала през позиции като шеф на правна дирекция в продължение на 9 години и заместник-кмет на Столична община в продължение на 15 години, Председател на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен надзор (за към 6 години).

Същевременно Комисията за защита на конкуренцията е един от най-натоварените административни органи, защото упражнява пълномощия по Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), Закона за публичните поръчки (ЗОП) и Закона за концесиите. По трите посочени закони пред Комисията годишно се образуват огромен брой производства, по които се постановяват един или повече от един административни актове и по които страните подават молби, възражения, доказателства и други, по които Комисия за защита на конкуренцията следва да вземе отношение, акцентира се в позицията.

В поддръжка на изказванията си, че Комисия за защита на конкуренцията е под непрекъсната натовареност, Комисията дава и статистика.

През 2023 година са били формирани общо 1191 производства, от които 1088 производства са по реда на Закона за публичните поръчки. През миналата година Комисията е постановила общо 1 343 акта, от които 813 решения и 530 избрания по трите закони, по които упражнява пълномощия. Постановените по реда на Закон за обществените поръчки решения са общо 701 на брой. По реда на Закон за защита на конкуренцията са постановени общо 110 решения, от които с 40 решения Комисия за защита на конкуренцията се е произнесла по отношение на идни концентрации сред предприятия, а с 49 акта е открито съществуването или неналичието на нарушавания по нелоялна конкуренция. С останалите актове, постановени по реда на Закон за защита на конкуренцията са признати решения за покровителство за конкуренцията и други.

Комисия за защита на конкуренцията напомня също, че през 2023 година е глобила сдружения от Групата Лукойл с рекордни по мярка наказания, възлизащи общо на 262 907 629 лв. за антитръстови нарушавания на пазара на горива. В резултат на дейните дейности на Комисия за защита на конкуренцията, сдруженията трансформираха и коригираха държанието си, което е най-важната цел на антимонополния орган, а точно да обезпечи отбрана и условия за разширение на конкуренцията. През миналата година бяха формирани 9 антитръстови производства, от които 3 за вероятно съществуване на картели в бранша на питателните артикули.

Всички тези съответни числа, които са обществено налични, дават задоволителна визия за размера на свършената работа, освен това единствено за миналата година, означават от Комисия за защита на конкуренцията.

Последвайте канала на
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР