Комисията на енергийно и водно регулиране прие окончателно решение за

...
Комисията на енергийно и водно регулиране прие окончателно решение за
Коментари Харесай

Вижте къде и с колко скача цената на водата от днес, във Враца и Монтана - над 3 лв. за кубик

Комисията на енергийно и водно контролиране одобри дефинитивно решение за изменение на утвърдените с бизнес проектите на ВиК операторите цени на услуги за 2021 година Процедурата се организира по реда на член 6, т. 2 и член 29 от Наредбата за контролиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги.
С решението на регулатора се променят цените на ВиК услугите на операторите в 26 области на страната. Променените цени влизат в действие от 1 януари 2021 година Намаляват се цените на услугите на 16 ВиК сдружения, за 7 сдружения цените се покачват, най-значително за София и Разград - с към 6%. За част от сдруженията няма смяна в цените на ВиК услугите.
Промените варират от нарастване на цената с 6% до понижение с 22%. Най-много ще нарастне водата в Разград (+20 ст. за кубик). Увеличение ще има и в София (+6% или 17 ст. повече за кубик). Малко нарастване ще има и във Варна (+3 ст.), Пловдив, Перник, Плевен (+6 ст.) и Кърджали.
Намаление на цената ще има в 16 района. Най-много ще поевтинее водата в Сливен (-14% или 43 ст. за кубик), Ямбол (-12%/35 ст.), Добрич (-13%/45 ст.) и Видин (-10%/33 ст.).
За първи път ВиК сдруженията в Хасково и Търговище разполагат с утвърдени бизнес проекти. В тези градове, както и във Варна, Силистра, Монтана , Шумен, Враца , Добрич, Ловеч и Стара Загора водата ще се заплаща над 3 лева за пространствен метър.
В сходство с настоящата законова и подзаконова уредба, след третата година от приемането на бизнес проектите на сдруженията, Комисията е нормативно задължена да актуализира одобрените с 5-годишните бизнес проекти на ВиК сдруженията цени на услуги, при отчитане на спомагателни индикатори за осъществяване, а освен на инфлационния показател за интервала от приемането на бизнес проектите.
През 2020 година Комисията извърши повсеместен регулаторен обзор, включващ планови инспекции на активността на всички ВиК сдружения за 2019 година За първи път в процедурата по изменение на цените на услугите регулаторът регистрира и резултата от осъществяването на вложенията, заложени от сдруженията в бизнес проектите, както и осъществяването на единните индикатори за успеваемост. Оценяването на активността на ВиК операторите е осъществено с използването на единна методика, с което се подсигурява равнопоставеност сред тях.
Същевременно настъпилата през 2020 година изключителна епидемиологична конюнктура няма отношение към регистрираните и реализирани резултати през миналия тригодишен интервал 2017-2019 година, респективно няма по какъв начин да бъде регистрирана от Комисията в границите на процедурата за изменение на утвърдените цени на ВиК услуги за 2021 година КЕВР няма и нормативна опция да прекрати и/или забави вземането на решение за изменение на утвърдените цени за 2021 година, тъй като според нормативните условия това следва да се направи преди началото на ценовия интервал, за който се отнасят.
Във връзка с решението за изменението на утвърдените с бизнес проектите цени на ВиК услугите за 2021 година Комисията съблюдава прецизно плануванаъа законова процедура. На 03.12.2020 година беше извършено намерено съвещание с отдалечено присъединяване на представители на ВиК сдружения от цялата страна. Същия ден се състоя и публично разискване, на което участниците показаха своите мнения и оферти по отношение на препоръчаните за актуализация цени на ВиК услуги. В отговор ръководителят на работната група и шеф на дирекция „ Водоснабдителни и канализационни услуги “ в КЕВР доктор Ивайло Касчиев разясни, че Наредбата за контролиране на цените на ВИК услугите от 2016 година, призната от Министерския съвет, ясно указва, че след третата година от осъществяването на бизнес проектите Комисията следва да извърши пълномощията си и по избрана методика да утвърди преизчислени цени на ВиК услугите като регистрира осъществените от сдруженията действителни вложения и осъществяването на единните индикатори за успеваемост. Той напомни, че през миналите години Комисията непрестанно е уведомила ВиК операторите и всички способени държавни институции за систематичното несъблюдение на капиталовите стратегии, заложени в бизнес проектите на водните сдружения. Посочено беше също, че операторите са имали право да изискат преразглеждане на утвърдените цени при настъпили непредвидени събития, които имат значителен резултат върху техните доходи и разноски и през 2020 година две сдружения са се възползвали от тази процедура.
Пълният текст на Решението на КЕВР за изменението на утвърдените цени на ВиК услуги за 2021 година е оповестен на интернет страницата на регулатора.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР