Когато тази седмица министрите на финансите и управителите на централните

...
Когато тази седмица министрите на финансите и управителите на централните
Коментари Харесай

Кристалина Георгиева: Три са политическите приоритета за стабилно възстановяване

Когато тази седмица министрите на финансите и шефовете на централните банки от Групата на двадесетте се съберат в Джакарта присъствено и виртуално, те могат да почерпят ентусиазъм от индонезийската фраза gotong royong – „ да работим дружно за постигането на обща цел “. Този дух е по- значим от всеки път, защото тази година страните са изправени пред сложен път, посипан с трудности.

Добрата вест е, че възобновяване на международната стопанска система продължава, само че темповете му се забавят в изискванията на висока неустановеност и възходящи опасности. Преди три седмици намалихме прогнозата си за международната стопанска система до към момента здравословните 4,4 % за 2022 година, частично заради преоценка на вероятностите за напредък в Съединените щати и Китай.
Оттогава насам икономическите индикатори не престават да сочат по- слаб ритъм на растежа заради разновидността Omicron и непрекъснатите разстройства във веригата за доставки. Показателите за инфлацията в доста стопански системи бяха по-високи от предстоящото, финансовите пазари остават нестабилни, а геополитическото напрежение внезапно набъбна.
Ето за какво се нуждаем от мощно интернационално съдействие и изключителна еластичност. За множеството страни това значи да продължат да поддържат растежа и заетостта, като в същото време управляват инфлацията и поддържат финансовата непоклатимост — всичко това в подтекста на високите равнища на дълга.

Новият ни отчет до Г-20 демонстрира какъв брой комплицирано е това затруднение и какво могат да създадат политиците, с цел да го преодолеят. Позволете ми да подчертая три целта:

На първо място, нужни са по-широки старания за битка с „ дългия стопански Covid “

Прогнозираме, че до 2024 година кумулативните загуби на международното произвеждане вследствие на пандемията ще възлязат на близо 13,8 трилиона $. Omicron е последното увещание, че трайното и приобщаващо възобновяване е невероятно, до момента в който пандемията продължава.

Продължава да съществува, обаче, забележителна неустановеност по отношение на пътя на вируса след Omicron, в това число във връзка с трайността на отбраната, предлагана от наличните ваксини или предходни инфекции, и риска от нови разновидности.

В тази конюнктура най- положителната ни отбрана е да се преориентираме от фокусиране само върху имунизациите към обезпечаване на пълноправен достъп на всяка страна до повсеместен инструментариум за битка с COVID-19 посредством ваксини, проби и лечения. Поддържането на актуалността на тези принадлежности в синхрон с развиването на вируса ще изисква непрекъснати вложения в медицински проучвания, наблюдаване на болесттите и здравни системи, които извървяват пътя до „ последната миля “ във всяка общественост.
Първоначалното финансиране в размер на 23,4 милиарда $ за превъзмогване на дефицита на средства по програмата ACT-Accelerator ще даде значим първичен подтик за разпространяването на този динамичен инструментариум във всички точки на света. В бъдеще засилената съгласуваност сред министерствата на финансите и на опазването на здравето на страните от Г-20 ще бъде от значително значение за повишение на устойчивостта както към евентуални нови разновидности на SARS-CoV-2, по този начин и към бъдещи пандемии, които биха могли да основат систематични опасности.

Прекратяването на пандемията ще помогне и за превъзмогване на белезите от „ дългия стопански Коронавирус “. Помислете за дълбоките разстройства в голям брой предприятия и на пазарите на труда на редица страни. Помислете и за обвързваните с учениците разноски в международен мащаб, които се правят оценка на 17 трилиона $ през целия им живот заради загуба на познания, по- ниска продуктивност и спирания на заетостта.

Затварянето на учебни заведения е изключително мъчително за учениците в разрастващите се стопански системи, където просветителните достижения поначало са доста по- ниски, което заплашва да задълбочи рисковите разлики сред страните.

Какво може да се направи? Могат да се подхващат решителни политически дейности. Увеличаването на обществените разноски, стратегиите за преквалификация, поправителното образование на учителите и уроците за учениците ще оказват помощ на стопанските системи да се върнат на верния път и да изградят резистентност към бъдещи здравни и стопански провокации.

Второ, прекосяване през цикъла на стягане на паричната политика

Макар че сред обособените стопански системи има обилни разминавания и висока степен на неустановеност отсега нататък, в доста страни се следи усилване на инфлационния напън, което постанова отдръпване на паричните ограничения, където това е належащо.

Занапред е значимо политиките да бъдат съобразени с изискванията в обособените страни. Това значи евакуиране на паричните удобства в страни като Съединени американски щати и Обединеното кралство, където пазарите на труда са затегнати и инфлационните упования нарастват. Други страни, в това число еврозоната и Япония, могат да си разрешат да работят по-бавно, изключително в случай че повишаването на инфлацията е обвързвано най-вече с цените на силата. Но и те би трябвало да са подготвени да работят, в случай че икономическите данни постановат по-бърз завой.

Разбира се, ясната връзка за всяка смяна остава от значително значение за опазване на финансовата непоклатимост в страната и в чужбина. Някои нововъзникващи и разрастващи се стопански системи към този момент са принудени да се борят с инфлацията посредством повишение на лихвените проценти. А политиката в развитите стопански системи може да наложи в допълнение стягане в по- необятен кръг страни. Това би изострило така и така сложния компромис, пред който са изправени страните при преодоляването на инфлацията, като в същото време не престават да поддържат растежа и заетостта.

До момента международните финансови условия остават относително удобни, частично заради негативните действителни лихвени проценти в множеството страни от Г-20. Но в случай че тези финансови условия ненадейно се затегнат, страните с зараждащи пазари и разрастващите се страни би трябвало да са подготвени за евентуални обрати в финансовите потоци.
За да се приготвят за това, кредитополучателите би трябвало без отсрочване да удължат падежите по задълженията, когато това е допустимо,, като в същото време лимитират по- нататъшното повишаване на задълженията в задгранична валута. Когато настъпят разтърсвания, гъвкавите валутни курсове в множеството случаи са значими за абсорбирането на тези разтърсвания, само че не са единственият разполагаем инструмент.

В случай на висока волатилност може да е уместно да се прибегне до валутни интервенции, както сполучливо направи Индонезия през 2020 година Мерките за ръководство на финансовите потоци могат да бъдат рационални и по време на икономическа или финансова рецесия: спомнете си за Исландия през 2008 година и Кипър през 2013 година Държавите пък могат да подхващат макропруденциални ограничения, с цел да се предпазят от опасности в небанковия финансов бранш или там, където пазарите на недвижими парцели бележат внезапни скокове. Разбира се, всички тези ограничения може да се наложи да бъдат съчетани с макроикономически корекции.

С други думи, би трябвало да подсигуряваме, че всички страни могат да преминат безвредно през цикъла на стягане на паричната политика.

Трето, страните би трябвало да насочат вниманието си към фискалната резистентност

Когато страните излязат от хватката на пандемията, те би трябвало деликатно да калибрират своята фискална политика. Лесно е да се разбере за какво: изключителните фискални ограничения помогнаха да се предотврати нова Голяма меланхолия, само че също по този начин покачиха нивото на дълга. През 2020 година наблюдавахме най- огромния едногодишен скок на дълга след Втората международна война, като световният дълг — както обществен, по този начин и частен — набъбна до 226 трилиона $.

За доста страни това значи обезпечаване на непрекъсната поддръжка за здравните системи и най- уязвимите при редом понижаване на недостига и равнищата на дълг, с цел да отговорят на характерните им потребности. Например по- бързото понижаване на фискалната поддръжка е целесъобразно в страните, в които възобновяване е по-напреднало. Това от своя страна ще улесни смяната в паричната им политика, като понижи търсенето и по този метод спомогне за преодоляване на инфлационния напън.
Други, изключително в разрастващите се страни, са изправени пред доста по- сложни взаимни отстъпки. Техните фискални благоприятни условия бяха извънредно лимитирани по време на рецесията, което ги докара до по- едва възобновяване и до по- дълбоки провали от дългия стопански Covid. Освен това те разполагат с малко благоприятни условия да се приготвят за една по- зелена и по- цифрова стопанска система след пандемията.

Например предходната година МВФ разказа по какъв начин политиките за зелено предложение, в това число 10-годишна стратегия за обществени вложения, биха могли да покачат годишното международно произвеждане приблизително с към 2 % спрямо базовия сюжет за интервала 2021-2030 година

Всички тези политически дейности могат да ни оказват помощ да намерим нов modus vivendi за един резистентен на разтърсвания свят. Но те могат да бъдат възпрепятствани от задълженията. По наши оценки към 60 % от страните с ниски приходи са в затруднено състояние или са изложени на висок риск от дългово усложнение — ниво, което е двойно по-високо от това през 2015 година Тези и доста други стопански системи ще се нуждаят от по-голяма готовност на вътрешните доходи, повече безплатни средства и финансиране на преференциални цени, както и от повече помощ за неотложно справяне с дълга.

Това включва активизиране на Общата рамка на Г-20 за справяне с дълга. Първото деяние би трябвало да бъде предложение за прекъсване на заплащанията по обслужването на дълга по време на договарянията в границите на инструмента. Необходими са по- бързи и по- ефикасни процеси с изясненост за стъпките, които би трябвало да се подхващат, тъй че всяка страна да знае какво следва — от сформирането на комитетите на кредиторите до съглашението за разрешаване на казуса с дълга. Необходимо е и да се усъвършенства достъпността на рамката за по-широк кръг от мощно задлъжнели страни.

Ролята на МВФ

МВФ играе значима роля в тази област, като дава макроикономически рамки и разбори на устойчивостта на дълга. Насърчаваме и по- огромната бистрота на дълга: като пожелаваме по- изчерпателно обявяване на задълженията и на кредиторите на страна членка при отправяне на искане за финансиране до МВФ и работим с нашите членове посредством Многостранния метод на МВФ и Световната банка към пораждащите накърнимост аспекти на дълга.

Също по този начин би трябвало да надграждаме върху историческото систематизиране на специфичните права на тираж в размер на 650 милиарда $. Освен че новите СПТ се държат като запаси, някои членове към този момент започнаха да ги употребяват по подходящ метод. Например: Непал за импорт на ваксини, Северна Македония за разноски за опазване на здравето и пандемични избавителни линии, а Сенегал — за увеличение на потенциала за произвеждане на ваксини.

За да увеличим въздействието на разпределените средства, насърчаваме насочването на новите СПТ посредством нашия Доверителен фонд за понижаване на бедността и напредък, който дава преференциално финансиране на страни с ниски приходи, и новия Доверителен фонд за резистентност и непоклатимост.

Благодарение на по- ниските лихви и по- дългия си падеж по СПТ Доверителният фонд може да финансира политики в региона на климата, готовността за пандемии и цифровизацията, които биха подобрили макроикономическата непоклатимост за десетилетия напред. Г-20 уверено поддържа този инструмент и ние се стремим той да стартира да действа пълноценно през тази година.

Докато страните се изправят през многочислени провокации, МВФ ще ги поддържа с точно калибрирани политически препоръки, развиване на потенциала и финансова помощ, когато това е належащо. Ключът е да се обезпечи еластичност във всички аспекти на правенето на политики, само че даже това не е изцяло задоволително.

Също по този начин би трябвало да следваме духа на мотото на Индонезия, Bhinneka Tunggal Ika – „ Единство в многообразието “. Заедно можем да преодолеем трудностите към трайно възобновяване в интерес на всички. /БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР