Когато Ливърпул срещна Манчестър Юнайтед в неделя, никой не се

...
Когато Ливърпул срещна Манчестър Юнайтед в неделя, никой не се
Коментари Харесай

"Ливърпул" обира плодовете на правилната си политика

Когато " Ливърпул " срещна " Манчестър Юнайтед " в неделя, никой не се съмняваше кой тим е по-добрият. Неизбежните сборни идеални сформира предизвикваха комизъм от едната страна и отчаяние в другата.

 

Как се стигна дотук?

 

" Юнайтед " похарчи доста пари единствено с цел да върви обратно. Дори сега клубът заплаща повече за заплати от противника си. А  " Ливърпул " наподобява застрашително - тим без явни недостатъци, механически отличен, физически устойчив, душевен постоянен. Мениджърът Юрген Клоп заслужава големи похвали за визията, уменията си и ръководенето на хората, с което качи " Ливърпул " на върха, само че би било неточност да се счита, че всичко това е просто щастлива случайност.

Успехът на " Ливърпул " се дължи и на тактиката, а най-ясното доказателство за това е възрастовият профил на отбора, който дава на Клоп основно преимущество пред противниците - а то не би трябвало да се подценява. " Ливърпул " не просто има по-добри футболисти, въпросът е, че има по-добрите футболисти тъкмо в този момент. Това е тим, в който съвсем всички играчи са в златните си години. Средната възраст на отбора е 27 години. Подобен показател може да има отбор, формиран от младежи и играчи над 30 години, или тим с играчи в разцвета на силите си. При " Ливърпул " сигурно е второто. 

Преди мача с " Юнайтед " 10 футболисти на " Ливърпул " бяха изиграли 1000 или повече минути във Висшата лига този сезон, а от тях капитанът Джордан Хендерсън е най-възрастният - на 29 година Трент Александър-Арнолд е най-младият - на 21, само че вторият след него е Андрю Робъртсън на 25. В резултат на това 73% от всички минути, изиграни от " Ливърпул " през този сезон, са били на играчи сред 25- и 29-годишни. Това е голяма част, доста по-голяма от тази при противниците. За съпоставяне, при " Манчестър Сити " минутите за играчи сред 25 и 29 година са 57%. " Тотнъм " е с малко под 50%, " Манчестър Юнайтед " - с 40%, а  " Арсенал " - 25%. 

 

Изграждането на състава на " Ливърпул " не е инцидентно

 

То е артикул на тактиката под управлението на спортния шеф Майкъл Едуардс. Клубът даде приоритет на потребността да се притеглят играчи в вярната възраст. " Ливърпул " не харчи парите си за нашумели младежи или за играчи, които към този момент са минали идеалната възраст. Подписвайки с футболисти, които са малко преди пика си, клубът разчита да ги употребява в най-хубавите им години.

Да погледнем състава, спечелил Шампионската лига. С изключение на Александър-Арнолд, който идва от академията, и Хендерсън, играчът с най-вече години в клуба, взет от предходното управление единствено на 20, всеки от останалите деветима е притеглен на възраст сред 23 и 26. Перфектната възраст да имаш неотложно въздействие върху играта, само че и да ставаш по-добър. 

Контрастът с " Юнайтед " по време на тяхното проваляне е доста огромен и се дължи главно на грешките на " алените дяволи ", чиято политика заложи на предоставяне на огромни суми за млади играчи и по-големи заплати за по-старите. Трансферните суми там за по-опитни футболисти също не бяха дребни. Хенрик Мхитарян бе взет за 38 млн. паунда на 27 година през 2016-а, а година по-късно 40 млн. паунда бяха изхарчени за 28-годишния Неманя Матич. Алексис Санчес бе изработен най-добре платеният футболист на 29 година Тези неточности доведоха до промяна на метода. През лятото бяха купени 21-годишните Даниел Джеймс и Аарън Уан-Бисака. На това се гледаше като смяна, само че в състава е още Антони Марсиал, който стана най-скъпият младеж през 2015-а, чупейки върха, подложен още веднъж от " Юнайтед " за Люк Шоу година по-рано. 

Не е изненада, че когато взимаш играчи, които не са в най-хубавата си възраст, постоянството е проблем. Привличането на доста младоци е рисковано залагане на капацитет, а на по-възрастни - мислене в кратковременен проект. Резултатът от двете е тим, в който малко играчи са в най-хубавата си форма. Такъв проблем имат и други тимове. Срещу " Борнемут " " Арсенал " излезе с трима играчи от младежкия тим и четирима, които са трансферирали 30-те. " Ливърпул " няма толкоз играчи над 30 в целия си състав. " Челси " разчита на младежи и Франк Лампард получава похвали за налагането им, само че успехите постоянно са следвани от загуби, а неналичието на неизменност е неизбежна за младите играчи. 

 

Само " Ливърпул " съумява да се оправя всяка седмица

 

и повода е, че те работиха за това години наред. Сега обират премиите. Предизвикателството, несъмнено, е да останат на върха, когато тези играчи станат по-възрастни. Такава беше ориста на последния им отбор, станал първенец преди 30 години. Тогава Йън Ръш, Стив Макмеън, Рони Уилън, Стив Никол и Рей Хаутън бяха на 28, Питър Биърдсли - на 29, а Алан Хансен и Брус Гробелаар бяха много по-възрастни. " Ливърпул " беше наясно с потребността от ободряване, само че сбърка с новите играчи. Взеха футболисти на същата възраст като наличните, или младежи като Джейми Реднап. Дори появата на Стив Макманаман от академията не оказа помощ, тъй като в отбора съвсем нямаше играчи на вярната възраст.

Сега знаците са по-окуражаващи. През януари " Ливърпул " взе Такуми Минамино, 24-годишен японски национал, който не е необоснован и чиято кариера влиза в най-хубавите години. 

Възходът на " алените " се дължи на качествата на играчите и на работата на Клоп. Правилните играчи са главното нещо, несъмнено. Да знаеш къде да търсиш е значимо. Но най-голямата разлика сред " Ливърпул " и противниците му е, че той знае какво търси. Това го качи на върха и може да го задържи там.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР