Когато Аманула Хан поема властта през 1919 г., съпругата му

...
Когато Аманула Хан поема властта през 1919 г., съпругата му
Коментари Харесай

Кралица Сорая – първата, която защитава правата на жените в Афганистан

Когато Аманула Хан поема властта през 1919 година, брачната половинка му Сорая Тарзи притегля вниманието с концепциите си в страна, пропита с племенни традиции, които датират от няколко века. Години по-късно водачът ще смени купата си, той към този момент няма да е емир, а падшах, „ цар “. По време на ръководството му, което продължава до 1929 година, двойката се ангажира с благородна задача - образованието на девойки и дами. „ Аз съм техен крал, само че министърът на образованието е моята брачна половинка, тяхната кралица ", споделя монархът през 1926 година, като по този метод обяснява ролята на Сорая в процеса на рационализация на нацията. През 2014 година принцеса Индия, най-малката щерка на кралското семейство, приказва в изявление за Ал Джазира за заслугите на майка си.

" Тя отвори първото учебно заведение за девойки и даде образец на други фамилии, като разреши на двете си по-големи дъщери - сестрите ми, да го посещават. Постиженията на майка ми към момента са високо ценени от афганистанците. Хората си спомнят речите й и в този момент, метода, по който предизвиква афганистанските дами да бъдат самостоятелни, да се научат да четат и пишат. “

Историците са съгласни, че кралица Сорая е била изключителна жена за времето си.

Харесвало й е да е в директен контакт с дамите от своята страна, с цел да приказва с тях за техните права. В една от тези речи, които произнася през 1926 година, по време на отбелязването на независимостта на Афганистан, тя се обръща към дамите: " Независимостта принадлежи на всички нас и по тази причина я честваме. Смятате ли обаче, че нашата нация през цялото време се нуждае единствено от мъже, които да й служат? Жените също би трябвало да вземат участие. “

Както си спомня щерка й, с помощта на кралицата, първото начално учебно заведение за девойки „ Мастурат “ е намерено в Кабул през 1921 година Отварят се още учебни заведения и през 1928 година е подхваната „ провокативна “ мярка, провокирана от Джонатан Горнал и Сайед Салахудин в публикацията „ Кралица Сорая от Афганистан: Жена изпреварила времето си “, публикувана от „ Араб нюз “. В нея написа: „ 15 възпитаници от гимназията в Мастурат, всички дъщери на видни кабулски фамилии, са изпратени в Турция, с цел да продължат образованието си. “
    Вижте тази обява в Instagram.           
Публикация, споделена от صبر سے| Sabr Se| ਸਬਰ ਸੇ (@sabr.se)

Бащата на кралицата, Махмуд Тарзи, е авторитетен афганистански политик и интелектуалец, който вкарва демократични хрумвания в страната си. Неговото прогресивно мислене освен печели на своя страна Сорая, само че и един от най-пламенните му почитатели е индивидът, който ще стане негов шурей и крал на Афганистан.

Хума Ахмед-Гош, почетен професор в Държавния университет в Сан Диего, е създател на публикация „ История на дамите в Афганистан: уроци, научени за бъдещето “, оповестена през 2003 година в Journal of International Women’s Studies. Според него Тарзи е изиграл „ решаваща роля в проектирането и осъществяването на измененията, свързани с дамите, и е направил това посредством персоналния си образец за моногамия “ и като е предоставил възможности за обучение и претовареност на дамите в фамилията си, които са се появявали обществено без покрита глава.

„ Аманула обществено организира акция против хиджаба, против многоженството и насърчи образованието на девойките освен в Кабул, само че и навътре в страната. На обществено събитие Аманула сподели, че ислямът не изисква дамите да покриват телата си или да носят специфичен тип кърпа. В края на речта кралица Сорая смъкна забрадката си обществено и съпругите на други публични лица, които участваха на срещата, последваха образеца й. "

Има още...
Източник: momichetata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР