КНСБ настоява парламентът да вземе в най-кратки срокове решение, с

...
КНСБ настоява парламентът да вземе в най-кратки срокове решение, с
Коментари Харесай

КНСБ иска бързо решение срещу затварянето на въглищни централи

КНСБ упорства Народното събрание да вземе в най-кратки периоди решение, с което да задължи държавното управление да стартира незабавни договаряния с Европейска комисия за предоговаряне на проекта за възобновяване. Целта е да се резервира енергийната ни самостоятелност.

От проекта би трябвало да отпадане поетият ангажимент за понижаване на въглеродните излъчвания от произвеждане на електрическа енергия с 40% по отношение на 2019 година до 2026 г.

За това моли и инициираната от КНСБ и КТ " Подкрепа " Декларация, която на 16 декември 2022 година бе подкрепена от депутати от ГЕРБ, Българска социалистическа партия, " Продължаваме промяната ", Движение за права и свободи, " Български напредък ", " Възраждане ". Под нея се подписаха и ръководителите на БСК и АИКБ Добри Митрев и Васил Велев, зам.-председателят на КРИБ Николай Вълканов, кметове на общини, представители на браншови камари, предприятия от енергийния и добивния бранш, синдикални ръководители, водачите на федерации от двете конфедерации. Декларацията бе подкрепена и от министерството на енергетиката, от където по време на извършената полемика на 16 декември подчертаха, че са нужни незабавни дейности, тъй като още от тази година България влиза в пояснителен режим пред Европейска комисия за какво не извършва поетите задължения.

Припомняме единомислието на всички участници в полемиката, че записаното в проекта понижаване на излъчванията с 40% не пази националния интерес и ще докара до тежки стопански и обществени последици за страната.

„ Предвиденото понижаване на въглеродни излъчвания от производството на електрическа енергия с 40% до края на 2025 година по отношение на 2019 година, обхващащо централите, работещи на въглища, ще трансформира страната ни от експортьор на електрическа енергия в страна подвластна от импорт от други страни в района през зимните месеци и ще докара до срив на брутната ни добавена стойност. Под риск са сложени хиляди работни места в комплекса „ Марица изток “ след 3 години, безработица и обезлюдяване на засегнатите райони. Независимо от другите проекти и сюжети за обективен преход на тези райони, никой от тях няма да бъде изпълнен и работещ дейно в границите на толкоз къс интервал, до момента в който негативите от порочно изпълнен проект за декарбонизация на енергийния бранш ще бъдат усетени директно от хората и стопанската система на страната ", се показва в Декларацията. Тя бе изпратена преди няколко седмици в Народното събрание и в Министерския съвет.

КНСБ приканва Народното събрание да прояви отговорност и разсъдък и да сложи националния интерес над всички политически противоборства.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР