Категорично – промяна трябва да има, каза преди дни вицепремиерът

...
Категорично – промяна трябва да има, каза преди дни вицепремиерът
Коментари Харесай

Нов орган – комисия, агенция или нещо трето

Категорично – смяна би трябвало да има, сподели преди дни вицепремиерът Томислав Дончев. Той разгласи, че страната ще основава нов орган за битка с злополуките. И побърза да добави, че диалозите по тематиката занапред стартират и не се знае по какъв начин ще наподобява това бъдещо административно знамение – комисия ли ще е, организация ли ще е или нещо трето…

Във вчерашния брой 72 на „ Държавен вестник ” излезе разпореждане 178, признато единствено седмица преди „ диалозите по тематиката ”, в което се уголемява съставът и се допълват дейностите на ДОККПБДП. С тези осем основни букви към този момент 15 години съществува една комисия за сигурност на придвижването, ръководена от всеки приближаващ на власт вътрешен министър. По новите инструкции в нея би трябвало да заседават представители на 19 институции, като 7 от тях са заместник-министри в 7 министерства, шефовете на КАТ, АПИ, някогашната ДАИ и други трибуквени структури като БЧК, СБА и …(може ли да не ги изброяваме всичките). Тези реки от „ администартивен потенциал ” от 2003 година до момента се събираха 2-3 пъти годишно и образуваха цяло море от чиновническа мисъл. Новото разпореждане дефинира, че съвещанията следва да се организират един път на месец.

Постановлението е с дата 24 август, единствено ден преди злополуката с пътническия рейс край Своге, при която починаха 17 души. В документа се разпорежда дневният ред наложително да включва доклади и отчети на 4 министерства, сдружението на общините, КАТ, АПИ (може ли да не ги изброяваме всичките – б.р.). Освен че би трябвало да се показват начинания за нормативни промени, гражданската предприемчивост на разнообразни НПО-та и прочие. Веднъж на три месеца, отново наложително, дневният ред ще се състои от доклад на Министерство на вътрешните работи за наложените санкции и приходите от тях, отчет на ДАИ, информация на здравното министерство за починалите и ранените при произшествия, доклад на правосъдното министерство за делата и присъдите, свързани с пътно-транспортни катастрофи.

Сами виждате каква трескава активност е вменена на тази комисия с дългото име, само че това или не стига, или към този момент е нещо остаряло. Държавата желае да сътвори нов орган – комисия ли ще е организация ли ще е, или нещо трето… Каквато и да е, само че ни изясняват, че нови щатове няма да се отварят, нови експерти няма да се назначават, а ще се употребяват сегашните, които са си на работа в другите институции. И последно – КАТ си остава КАТ…

Ето по тази причина обичаме държавната администрация – при нея всичко е ясно и подредено, има периоди и отговорници. Дори когато се основава нов орган, още занапред се знае, че е със остарели, изпитани фрагменти, т.е. – нещата си остават по местата. Най-много да привлекат извън някой „ специалист ”, да вземем за пример с малко име Настимир, който за 1-2 години се поочупил в някоя от транспортните комисии на последните 4-5 Народното събрание и към този момент е съумял да нанесе задоволително провали в законодателството, че да го канят да дава отзиви в утринните телевизионни блокове.

Всъщност концепцията за Агенция по сигурност на придвижването, която да управлява башибозука от 7 министерства и още толкоз трибуквени структури (може ли да не ги изброяваме всичките – б.р.), въобще не е неприятна. По пътищата на България се води война, а на война – като на война. Тези легиони от служители най-накрая би трябвало да схванат по какъв начин се стяга дисциплината посредством децимация. Иначе губим войната. Нека да има такава организация, чиито сътрудници да строят на плаца пътищари, катаджии, даяджии, униформени и костюмари, комисари и комисионери. После да посочат по един на всеки 10, който да бъде изпъден. Два-три пъти годишно по една такава децимация и да видите по какъв начин ще проработят и КАТ, и АПИ, и някогашната ДАИ…

Една такава организация ли ще е, комисия ли ще е…, би трябвало да следи публичните поръчки за градеж и ремонт на пътища – от сместта на асфалта и неговата дебелина до болтовете на мантинелата, знаците и маркировката по шосето. Тази конструкция, а не жадни за % шефове от КАТ, Дирекция на полицията и Министерство на вътрешните работи, би трябвало да афишира търговете за камери, дрегери, наркотестове, коли и компютърни системи. Тя, а не подкупните инспектори от някогашната ДАИ, следва да ревизира по какъв начин се провеждат изпитите и курсовете за кандидат-шофьори, по какъв начин работят автошколите, пунктовете за механически обзор, да лицензира транспортни компании и автосервизи…

Новият орган би трябвало да проучва аргументите за всяка злополука, при която има починали или ранени хора. Ама не специалистите в него да ни баламосват, че злополуката е станала поради извечната „ несъобразена скорост ” и че в 90% от случаите виновността е на водача. А настина да посочат, в случай че асфалтът е заличен, има ли отводняване в смъртоносния сектор, авариралият автомобил със зимни гуми ли е през лятото или е с летни гуми през зимата…

Хората от тази конструкция, а не служители на реда от КАТ със противоречива юридическа просветеност, следва да пишат законите и разпоредбите, които да стигат в Народното събрание. И отново специалисти от нея да убеждават за гласоподаване депутатите, които постоянно са със противоречива просветеност.

Ето какво желаеме да прави бъдещият нов орган – всичко, което не могат, не желаят или не са накарани да правят хиляди, хиляди държавни чиновници.

Иначе комисия по сигурност за придвижването си имаме и в този момент. Даже й се обрисуват прелюбопитни съвещания всеки месец – чакаме да се нагледаме на административен потенциал от всевъзможни ведомства. Да не ги изброяваме всичките…

КАТ не може да брои

398 души са починали при произшествия от началото на годината, сочат данните в уеб страницата на Министерство на вътрешните работи. Оттам прецизират, че жертвите са с 18 по-малко от предходната година. Ако видите същите им данни към същата дата за 2017 година, убитите са 406, т.е. – единствено с 8 по-малко. Грешките в статистиката са следващо доказателство, че в КАТ дали преднамерено, или от нелепост, само че не може да се оправи с тази задача. Ето за какво съгласно новото разпореждане жертвите и ранените би трябвало да се регистрират на всеки 3 месеца от представители на Министерство на здравеопазването.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР