"Какви количества горива и откъде се внесоха в България безконтролно?".

...
"Какви количества горива и откъде се внесоха в България безконтролно?".
Коментари Харесай

Жельо Бойчев към Горанов: Колко гориво се внесе в България безконтролно

"Какви количества горива и от кое място се внесоха в България безотговорно? ". Този въпрос зададе през вчерашния ден в Народното събрание националният представител от "БСП за България " Жельо Бойчев към финансовия министър Владислав Горанов. Той напомни абсурда с осведомителната система на Агенция "Митници ", дългото разискване на Закона за горивата и поредицата журналистически следствия за контрола на търговията с горива.
По думите му в края на 2017 година Народното събрание приема промени в Закона за акцизите и данъчните хранилища, с които се вкарва едно ново условие към всички лица, които одобряват, разтоварват, съхраняват или извеждат горива и енергийни артикули от пристанища и митнически хранилища да употребяват средства за премерване. "За осъществяването на тези цели бе належащо да се промени наредбата, която да дефинира по какъв начин и къде да се инсталират измервателните уреди на входа и изхода в митническите хранилища и пристанища ", изясни националният представител. Бойчев сподели, че вместо това министър Горанов на 29 декември 2017 година е направил промени в наредбата, с които дава гратисен интервал до 1 юни 2018 година на засегнатите лица за въвеждането на тези измервателни уреди. "Считам, че суспендирате самия закон. Защо имаше нужда от гратисен интервал за отсрочване на използването на закона? Какви количества горива и от кои митнически хранилища и пристанища, без измервателни уреди, се внасят за този интервал? ", попита Жельо Бойчев.
На въпроса си Бойчев не получи съответен отговор, а беше залят от настояща информация и числа от Владислав Горанов.
Контролът на вноса на течни горива на пристанищата в Русе, Варна и Бургас се дефинира от самостоятелна инспектираща организация в наличието на митнически и полицейски чиновници, сподели Горанов. По неговите думи контролът стартира още преди идването на плавателния съд с инспекция на корабните документи, с цел да се откри количеството и типа на горивото в товарните резервоари (танкове). Прави се и физическа инспекция на всички товарни танкове в наличието на митничари с премерване на плътността на горивата на място, като резултатите се съпоставят с документите, вземат се и проби за лабораторен разбор от всеки контейнер. Проверяват се и останалите танкове на кораба - баластни, за отпадни води и други, като се реализира физически надзор на всички резервоари. След разтоварване на кораба тези резервоари още веднъж се ревизират.
Владислав Горанов заяви, че от 1 януари до 28 август тази година на територията на митници "Варна " на пристанище "ПЧМВ " са импортирани 57 040 тона газьол, 10 200 базово масло; на пристанище Варна-Запад са разтоварени 26 858 моноалкилни естери на мастни киселини, на фериботен комплекс "Варна " са разтоварени 1877 тона базово масло; на територията на пристанище Бургас - 41 334 тона полутечен нефтен газ и 167 604 тона газьол, на пристанище Порт Булмаркет - Русе, са разтоварени 12 598 полутечен нефтен газ и 2009 тона газьол.

Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР