Кадри от извеждането на Борисов от дома му след ареста.

...
Кадри от извеждането на Борисов от дома му след ареста.
Коментари Харесай

Съдът окончателно обяви ареста на Борисов за незаконен

Кадри от извеждането на Борисов от вкъщи му след ареста. 17 март, 2022 година
Задържането на водача на ГЕРБ Бойко Борисов не покрива стандарта за правда и за непроизволност. Това се споделя в окончателното решение на Административния съд София-град, с което заповедта за ареста на Борисов е оповестена за противозаконна, сподели инспекция на „ Лекс “.

Той беше арестуван вечерта на 17 март, дружно с някогашния финансов министър Владислав Горанов и пиара на ГЕРБ Севдeлина Арнаудова. Тримата останаха в ареста за 24 часа, след което бяха освободени. След това Софийският областен съд разгласи за противозаконни задържанията и на тримата.

От Министерство на вътрешните работи обясниха, че следствието е по сигнал на гражданското съдружие „ Боец “, обвързван със фотосите с пачки евро и златни кюлчета, както и с изказвания на Васил Божков, че е бил изнудван да заплаща подкупи на Борисов, напомня „ Лекс “. Още през април Софийският областен съд разгласи задържането за нелегално, като в решението си арбитър Николай Урумов уточни, че не е имало нито едно събрано доказателство за съпричастност на някогашния министър председател с разследваното изнудване на Васил Божков, а от заповедта за задържане на Главна дирекция „ Национална полиция “ (ГДНП) не ставало ясно и какви са основанията Борисов да бъде задържан.

Решението на районния съд е обжалвано от служителя на реда от Икономическа полиция Цветан Йоцов, издал заповедта за задържане на Борисов, който твърди пред АССГ, че в нея е дефинирана правната подготовка на действието и съответните данни за съпричастността му. Според служителя на реда задържането е било належащо, тъй като имало възможност водачът на ГЕРБ да повлияе на следствието. Представителят на прокуратурата е изразил мнение, че жалбата на Министерство на вътрешните работи е неоснователна.

Съдът припомня, че и съгласно Конституцията, и съгласно Европейската спогодба за отбрана на правата на индивида, всеки има право на персонална независимост и сигурност и не може да бъде арестуван, с изключение на при условия, избрани със закон.

„ Разпореденото задържане с оспорената заповед – предмет на производството пред Софийския областен съд не покрива стандарта за правда и за непроизволност, като основополагащи общи правила при ограничение на правото на независимост и сигурност “, написа в решението на АССГ.

В него съдиите Катя Аспарухова (председател на състава), Мария Ситнилска (докладчик) и Елка Атанасова означават, че правното съображение за задържането на Борисов до 24 часа са данните за осъществено закононарушение.

Съдът акцентира, че в заповедта няма изложение на фактическата конюнктура, а единствено „ сбито е посочен “ номерът на досъдебното произвеждане, номерът на проект за оперативно-издирвателни мероприятия и безусловно е заимствуван текстът за изнудване в Наказателен кодекс. Това съгласно съда е съображение за анулация на заповедта.

„ В съответния случай, нито е обосновано, нито е потвърдено, че за постигането на законова цел е било належащо задържането за период от 24 часа “, написа още АССГ и оставя в действие решението на районния съд за анулация на заповедта.

Столичната полиция пък е наказана да заплати на Борисов 480 лв. разходи по делото.

След ареста на водача на ГЕРБ се разбра, че към оня миг разпитан като очевидец по това дело е бил единствено някогашният към този момент министър председател Кирил Петков. В показанията си той е декларирал, че при срещата си ден преди ареста на Борисов с европейския основен прокурор Лаура Кьовеши, Петков изразил угриженост, че българската прокуратура не работи съответно по сигналите против Борисов. Кьовеши пък му дала отговор, че и Европейската прокуратура ще предприеме ограничения съгласно компетентността си. Петков обаче изразил мощно „ персонално терзание “, че е допустимо Борисов и другите забъркани с проблема, обвързван с Васил Божков, да повлияят на следствието, като унищожат или укрият документи и като окажат напън над очевидци. Това съгласно Петков можело да стане, в случай че те получат достъп до отчета на Агенцията за държавна финансова ревизия (АДФИ). Още в решението на районния съд обаче беше посочено, че тези подозрения на Петков не са били подкрепени с никакви обстоятелства, с цел да обосноват задържането на Борисов, отбелязва „ Лекс “.

Едва след арестите Министерство на вътрешните работи е разпитало и чиновник на компании на Васил Божков, който дал показания, че персонално е теглил пари от сметки на компаниите, като за всяко изтегляне Божков му нареждал каква да е сумата. Свидетелят обаче нямал визия дали Божков дава тези пари на Борисов и не бил чувал шефът му да е изнудван.

Показания беше дала и секретарката на някогашния финансов министър Владислав Горанов, която е споделила, че неведнъж е виждала Божков в кабинета му, като визитите все били по самодейност на предприемача. Той обаче идвал единствено „ с пура в ръка “ и в никакъв случай не го била виждала да носи торби, пликове или различен багаж в ръцете си. По този мотив пък Божков съобщи пред медиите след арестите, че давал на Горанов 20% от облагите си и добави, че половин или един милион могат да се съберат и в джобовете на едно сако. Тогава той сподели, че е дал сведения пред полицията по това следствие, а съдът акцентира, че не е ясно по какъв метод е станало това, защото представлявали едностранно документално волеизявление, в което е отговарял на въпроси, които пък не било ясно кой задава.
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР