Изтъкнати български фолклористи и хореографи, както и международни експерти ще

...
Изтъкнати български фолклористи и хореографи, както и международни експерти ще
Коментари Харесай

София събира ТОП 10 на най-добрите фолклорни самодейни танцьори

Изтъкнати български фолклористи и хореографи, както и интернационалните специалисти ще правят оценка танцьорите

В деня на българския фолклор състезанието ТОП 10 чака най-хубавите сформира от страната, на една сцена.

За втора поредна година Зала 1 на НДК ще събере елита на националния танц. Точно в Деня на българския фолклор, 22 юни, ще се състои финалът на националния конкурс за водещите ни самодейни фолклорни танцови сформира и ансамбли ТОП 10 Български танцов фолклор.

Освен на неповторимия театър, който дават обещание 10-те танцови състави-финалисти, публиката ще се наслаждения и на специфичните посетители на събитието: Гвардейски внушителен духов оркестър, Северняшки отбор за национални песни и танци, Национално учебно заведение за танцово изкуство и Ансамбъл София-6 - притежател на Голямата премия " Огънят на поколенията " 2023. Организаторите дават обещание обилен театър, неповторими авторски хореографии, доста страст и пристрастеност на сцената, само че и мощна конкуренция сред финалистите.

„ Това е второто издание на ТОП 10 Български танцов фолклор и към този момент изрично може да кажем, че няма по-силно събитие, което да предизвика гения на нашите танцьори-споделя основателят и шеф на състезанието Емил Димитров-Нашата задача е да подкрепим израстването и повишим равнището на майсторство на любителските фолклорни танцови сформира и ансамбли в България, посредством основаване на мощна конкурентна среда. Само по този метод може да съхраним, разпространяваме и развием българското фолклорно танцово изкуство, с почит към истинността в предаване на културното ни завещание. “

Специфично за ТОП 10 Български танцов фолклор е, че всяко издание на състезанието се организира в друга категория и възрастова група. Тази година на ход са може би най-вълнуващите участници, тези сред 13 и 18 години.

След напрегнатите полуфинали, за огромния край в София са класирани:
Танцов отбор „ Балканска младост “ • гр. Етрополе, с живописен началник Калинка Пушкарова;
Фолклорен Танцов отбор „ Детелини “ • гр. Павел Баня, с живописен началник Христо Христов;
Фолклорен танцов отбор „ Дупница “ • гр. Дупница, с живописен началник Воин Войнов;

Фолклорен танцов отбор „ Мездра “ • гр. Мездра, с живописен началник Мирослав Аспарухов;

Фолклорен танцов отбор „ Никола Гинов “ • гр. Бургас, с основен живописен началник Димитър Гинов; Детско-юношески Шопски отбор „ Ради Радев “ • гр. Елин Пелин, с художествени ръководители Яна Йорданова и Борислав Ковачев;

Фолклорен Ансамбъл „ Русчуклийче “ при ОбДЦКИ • гр. Русе, с Главен живописен началник Нели Гарвалова и асистент хореографи Ангел Иванов и Теодора Велинова;

Детско-юношески танцов отбор „ Средец “ • гр. София, с художествени ръководители Ива Търнева и Александър Петров;

Представителен танцов състав „ Чудесия ” гр. Пазарджик, с основен живописен началник Таня Димитрова и живописен началник Димитър Димитров;

Ансамбъл за национални песни и танци „ Шумен “ гр. Шумен, с основен живописен началник проф. доктор Катя Кайрякова.

Съставите ще се състезават при равни условия и най-високи условия за художествено майсторство, като тяхното конкурсно показване ще бъде анонимно. Всички те се борят за най-големия награден фонд за събитие от сходен жанр на обща стойност 15 000 лева

Финалистите ще бъдат оценени от авторитетно жури с ръководител проф. доктор Даниела Дженева- основен живописен началник на Фолклорен отбор " Тракия ", Пловдив, декан на факултет " Музикален фолклор и хореография " към Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство, Пловдив и членове: проф. Николай Цветков- началник на катедра Хореография в Югозападен университет „ Неофит Рилски ” – гр. Благоевград;

Любчо Василев- заместител ръководител на СБМТД, шеф и основен живописен началник на Професионален фолклорен отбор “Мизия “,Търговище; Петър Димитров- шеф и основен живописен началник на Професионален фолклорен отбор “Тунджа “, Ямбол; Стоян Господинов- основен живописен началник на Професионален фолклорен отбор „ Добруджа “, Добрич; доктор Христо Димитров- ръководител на УС на съдружие " Асоциация на хореографите в България ", продуцент и хореограф на Национален фолклорен отбор „ Българе “; Асен Павлов- живописен началник на Специалност Български танци в Национално учебно заведение за танцово изкуство - гр. София, основател и шеф на Ансамбъл „ Чинари “, доктор Димитър Христов- диригент на Оркестър за национална музика на БНР, гл. ас. доктор Иглика Мишкова- шеф на Национален етнографски музей.

Специално за събитието и с цел да са част от журито в България ще дойдат и хореографи - специалисти в региона на фолклорното танцово изкуство от Румъния, Сърбия и Турция.
Организаторите на ТОП 10 Български танцов фолклор насочат покана към всички фенове на българските обичаи и магичните ни национални танци, да бъдат част от събитието и да дадат своя избор за премия на публиката.

Денят на българския фолклор - 22 юни е разгласен през 2019 година от Министерството на културата, по концепция на Ансамбъл „ Чинари “ и с поддръжката на доста създатели и институции. Инициаторите избират деня, защото той е в средата на годината, по време на лятното слънцестоене и дни преди Еньовден – събития, почитани по традиция от българите.

Заповядайте на 22.06.2024 година в Зала 1 на НДК – 19.00 ч. с цел да отбележим уместно Деня на Българския фолклор със спектакъла „ ТОП 10 Български танцов фолклор ФИНАЛЪТ “

създател: СЛАВА
...
Източник: slava.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР