Изненадващ лидер ще има българският баскетболен шампионат при мъжете за

...

Изненадващ лидер в мъжкия баскетбол за Нова година

Изненадващ водач ще има българският баскетболен шампионат при мъжете за Нова година. Вместо обичайния хегемон Лукойл-Академик, на върха ще бъде Рилски състезател. Това стана факт след успеха на самоковлии над Академик Бултекс с 97:89.

Домакините поведоха при започване на дуела и след първия интервал имаха четири точки задатък, който поддържаха до почивката след мощно и резултатно първо полувреме. В тези минути играта беше равностойна, само че с лек превес на Рилецо.

Нещата обаче се трансформираха след почивката. В третата четвърт Академик обърна нещата в своя изгода. В началото на последния интервал пловдивчани освен поведоха устойчиво, само че и водеха с 9 точки малко преди средата на частта.

Но тогава на сцената излезе Еван Раванел, който методично наказваше противника, последва и тройка на Йордан Бозов, с цел да бъде подравнен резултатът при 83:83. Последва още едно тъждество сред двата отбора, след което Рилски състезател поведе и повече не изпусна водачеството.

В заключителните пет минути домакините нанизаха 14 точки, против единствено 6 за Академик и по този начин взеха триумфа. Рилски имаше отличен % на пукотевица, като извърши и два пъти повече наказателни удара от съперника и имаше страхотните 29 асистенции. 11 от тях бяха на сметката на Дерек Райт, който бе близо и до трипъл-дабъл с 20 точки и 7 битки.

Раванел приключи с 29 точки и 7 битки, а 17 и 9 асистенции към тях добави Бозов. Мартин Маринов се регистрира със 16 точки за успеха. Академик имаше петима с двуцифрен актив. Васил Бачев вкара 19 точки, Мартин Дурчев - 18, а Седрик Боуен записа дабъл-дабъл със 17 точки и 10 битки.