Изминаха 12 много напрегнати и динамични месеца. Ще си позволя

...
Изминаха 12 много напрегнати и динамични месеца. Ще си позволя
Коментари Харесай

Радев: Отнемат се правомощия на президента, а в ръцете на правителството се концентрира власт


Изминаха 12 доста напрегнати и динамични месеца. Ще си разреша да прочета доклада за тази една година, с цел да избегна риска да пропусна нещо.
Това съобщи на специфична конференция президентът Румен Радев, на която регистрира активността си през първата година в президентството. "Мандатът стартира с образуването на служебно държавно управление. Кабинетът на проф. Огнян Герджиков извърши съвършено своите отговорности. За тази една година обнародвах 86 закона, като на 5 от тях постановиха несъгласие. Наложих тези вета, с цел да защитя ползите на жителите. При Закона за концесиите и Закона за бюджета на НЗОК съумях да направя това. Президентът има обилни права във външната политика. Българската външана политика би трябвало да се образува у нас и да се осъществя в чужбина. Винаги съм считал по този начин. За тази една година организирах 22 срещи отвън България. На тях опазих кохезионната политика на Европейски Съюз, противопоставих се на непознатата интервенция в изборния развой на страните от Европейски Съюз, опазих правото на България да бъде член на Шенген и еврозоната, спомогнах при договарянията с Азербайджан за газифицирането на България. Срещнах се с съвсем всички държавни глави в Европа. Поставих началото на възстановяване на връзките с Русия. Тази година се навършват 140-години от Освобождението и мисля, че е извънредно време връзките ни с Москва да излязат от точката на заледяване ", разкри Радев.
"Особена значима част от пътуванията ми в чужбина са срещите с българите зад граница. Институцията пази техните ползи. Искам особено да подчертая ролята на госпожа Йотова в тази сфера. Като висш главнокомандващ опазих ползите на Българската войска. Проведох КСНС по тази тематика. В Народното събрание бе образувана тенденцизно комисия, която блокира закупуването на нов изтребител за Военновъздушни сили. Това докара до още по-тежка обстановка - нито нова техника, нито ремонтирана остаряла. Проблемите на персоналния състав също си остават. Не съумях да убедя ръководещите да усилят средствата за национална отбрана по проекта до 2024 година, като те би трябвало да възлизат на 2% от Брутният вътрешен продукт. Устоявах суверенитета и националната сигурност на България, само че за жалост бранш "Сигурност " е в сериозна обстановка ", добави президентът.
"Антикорупционният закон е неефикасен. Това е повода да наложа несъгласие. Корупцията е голям проблем. Управляващите извършиха отговорностите си към Европейска комисия, само че не и към българските жители. Ясно е, че битката с корупцията ще се води още веднъж от обществото и медиите. Макроикономическата рамка е добра, само че не по този начин седят нещата при микроикономическата. Липсват директни задгранични вложения и не мога да схвана теорията за непоклатимост повтаряща се от ръководещите. Корупцията е повода хората да се небогати и аз не виждам блян от ръководещите да водят битка с корупцията. Парламентът се е трансформирал в орган, който единствено официализира решенията на Министерски съвет, а всички знаем, че България е парламентарна република. Парламентарната република атрофира ", разгласи Радев.
"В идната една година ще пазя прозрачността при взимането на решения. Ще пазя демократичните права на българските жители. Ще упорствам за продължение на промени в основни браншове. Във външнополитически проект ще продължа в същата тенденция. България е Председател на Съвета на Европейски Съюз. Трябва да има последователност и за това при започване на май ще провеждам в Русе среща с президентите на Естония и Австрия. В сферата на сигурността ще продължа да упорствам средствата за отбарана да станат 2% от Брутният вътрешен продукт до 2024 година. Ще продължа да упорствам за приемането на бюджети, които да пазят ползите на българската просвета, опазване на здравето, обучение и жители. Искам да благодаря на моя екип, който работи неуморно. За тази една година доказхме, че президент и вицепрезидент могат да си правят работата ", сподели още Радев. "За мен вотът на съмнение е част от напъните, които поставя обществото, с цел да се оправи с корупцията. Категорично желая да кажа, че няма война сред институциите. Работя и с Народното събрание, и с премиера. Не примемм обаче български министър председател и немски канцлер да афишират, че ще се организира среща с непознат държавен глава. Това е неприемливо. Не го одобрявам за засегнатост към мен, а за засегнатост към Конституцията ", безапелационен беше президентът.
"С госпожа Корнелия Нинова се виждам толкоз постоянно, колкото с премиера Бойко Борисов и ръководителя на Народното събрание Цвета Караянчева. Аз имам позиция. Не виждам нищо ловшо в това, че тази позиция от време на време съответствува с позицията на Българска социалистическа партия. Тази партия издигна кандидатурата ми. Президентът не дължи пояснения на държавното управление, в случай че не харесва политиката. Времето, когато президентът беше безразличен наблюдаващ на дейностите на държавното управление, отмина. Ясно заявих, че би трябвало да подобрим връзките си с Турция. С тях постоянно сме имали чудесни връзки. Трябва обаче да сме наясно, че Турция опита да се намеси в изборния развой. Турция пробва да се меси и в работата на Главното мюфтийство. Трябва да сложим тези въпроси на масата намерено. Само тогава ще можем да водим естествени диалози с Турция. Аз очаквам Бойко Борисов да сложи въпроси, само че към този момент не го е направил. Избор на премиера е да работи най-вече във външнополитически проект по отрано на третия си мандат. Аз го поддържам. Нямаме проблем. Всички би трябвало да обединим напъните си. Началникът на НСО не е подавал оставка. С тази работа също имаше кавги. Президентът може единствено да назначава шеф на НСО, утвърден от Министерски съвет. Дейността на НСО се управлява от парламентарна комисия. Реално началникът на НСО няма директен началник. В последните години се лишават пълномощия на президента. Това не е добре за българската народна власт. Концентрира се прекомерна власт в ръцете на държавното управление, а най-хубавото при демокрацията е салдото във управляващите. Нямам никакви планове да сътворявам независима политическа партия. Това съм го оповестил от дълго време ", безапелационен беше Радев.
"Аз не съм се конфронтирал по тематиката за изтребителите. Тази тематика беше употребена, с цел да има непрекъснати нападки против президентската институция. Аз постоянно съм бил за почтеност и бистрота при закупуването на нови изтребители. Няма ерес в президентската власт по тематиката за Истанбулската спогодба. Аз също съм за спор по тематиката. Факт е, че в България има принуждение над жена и деца. Факт е обаче, че тази спогодба провокира разногласия в обществото. Аз съм на мнение, че не е в този момент момента да се ратифицира тази спогодба. Има надалеч по-болни проблеми. Не би трябвало с тази спогодба да се отвлича вниманието от сериозните проблеми. Да, тя е значима, само че без работещи закони - конвенцията няма да промени нищо. Управляващите би трябвало да запретнат ръкави и да си напишат домашното. Не би трябвало да се бърза. Надявам се, че този път българският парламент ще прояви разсъдък и няма да провокира раздори в обществото, като ратифицира Истанбулската спогодба ", съобщи президентът.

Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР