Изложбата „Аполония Понтийска – по стъпките на археолозите“ ще бъде

...
Изложбата „Аполония Понтийска – по стъпките на археолозите“ ще бъде
Коментари Харесай

Изложба с експонати от Лувъра, открити на остров „Свети Кирик“

Изложбата „Аполония Понтийска – по стъпките на археолозите“ ще бъде показана в Музея за история на София. Тя е под патронажа на Министерството на културата и на Община София. В нея си дават среща експонати, открити на остров „Свети Кирик“ в Созопол, само че разграничени в две разнообразни страни повече 100 години.

Предметите са открити по време на разкопки през 1904 година, ръководени от френския посланик барон Жюл Александр Дегран. След като ги намира, той ги отнася със себе си в родината си и те стават част от богатата сбирка на „Лувъра“. Година по-късно, българското държавно управление издава закон, с който не разрешава изнасянето на културна полезност отвън рамките на страната. Друга част от находките остават у нас, и се съхраняват в НИМ.

Предметите демонстрират развиването на антична Аполония до Римската ера. Изложбата съдържа над 500 артефакта, проведени съгласно мъжките, дамските и детските занимания. Сред тях са: ритуално огънат меч, бронзов венец с позлата, сервиз за банкети, златни украшения, пинцета и мидичка с руж за гримиране, биберони, кукли, фигурки на разнообразни животни и други

Разкопките, стартирани от Дегран, са продължени от най-известните тогава български откриватели и се организират с друга активност през целия ХХ в. От 2002 година в проучването на Аполония се включва и френски екип.

Експозицията дефакто е един роман за града и прилежащите му територии с неговите институции, архитектура, ежедневен живот, некрополи. Географски той подхожда на местоположението на актуалния Созопол.

Хронологическата рамка слага основаването на Аполония Понтийска към 610 година прочие Хр. от преселници от Милет в югозападна Мала Азия. Преимущество е, че е единствено дневно корабоплаване от Бизантион и бързо се трансформира в преуспяващ град. През 72 година прочие Хр. Аполония е разграбена от войските на Марк Теренций Лукул. Той отнася статуята на Аполон в Рим, а градът принудително е причислен към римските владения.

Куратори на експозицията са – Димитър Недев – шеф на Археологическия музей в Созопол, археологът Кръстина Панайотова – началник на разкопките на „Свети Кирик“ и Александър Барализ от музей „Лувър“.

„Предметите за пръв път се връщат в България“, сподели пред „Труд“ Александър Барализ.
Изложбата към този момент бе подредена в Созопол, при започване на лятото. Новината, че експонати от френския „Лувър“ се връщат в Созопол един век, откакто са били открити при разкопките на остров „Свети Кирик“, бързо обиколи черноморието и притегли доста наши и непознати туристи.

„Сега, в София, тя ще бъде обогатена с експонати от НИМ, от 90- те години на 20- ти век, когато се стартира втората огромна акция за изследвания на некропола на Аполония ръководена от проф Божидар Димитров. Осъществява се една колаборация за разпространение на нашето искторическо завещание което е част от общо европейското и се надяваме това да способства за българо френските културни контакти“, сподели Димитър Недев, шеф на Созополския музей.

В изложбата има още керамични фризове от храма на Аполон, на които се виждат подиуми от борба, фигурални съдове, съдове за благовония, предмети, показващи респект към богинята Кибела и към Афродита и други

Уникалната експозиция ще бъде открита на 13- ти декември, в 18 часа в Музея за история на София.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР