Изисква се много труд, воля и постоянство, когато мечтата ти

...
Изисква се много труд, воля и постоянство, когато мечтата ти
Коментари Харесай

Работил в щаба на Льов мечтае да помага на лъвовете

Изисква се доста труд, воля и неизменност, когато фантазията ти е да бъдеш в огромния европейски футбол. Задачата се усложнява в допълнение, в случай че си българин и не си направил кариера като състезател нито у нас, нито зад граница. В това се убеждава Лъчезар Димов, само че по този начин и не се отхвърля от високите цели. Още в самото начало на мъжкия футбол, до момента в който е част от първия тим на „ Спартак “ (Пловдив), той осъзнава, че лутането по долните дивизии няма да го води под прожекторите на интернационалната сцена. И взема решение да поеме по напълно нов път. Пловдивчанинът още веднъж си слага сложна задача и кандидатства в реномираната кьолнска треньорска школа. Успява, а там се среща с хора, които в по-късен стадий ще спомогнат за част от фантазиите му. Днес, Димов е ментор на юношите на „ Кьолн “ до 14 години, а зад тила си има сериозен опит на най-високо равнище, макар че е едвам 27-годишен. Работил е за националния тим на Германия по пътя към Евро 2016. По това време се среща с сегашния треньорски шлагер Ханс-Дитер Флик, който изведе „ Байерн “ до тазгодишния край в Шампионската лига. Имал е и серия диалози със селекционера Йоахим Льов, международен първенец от 2014 година.

„ Като схванеш, че качествата ти не са задоволителни за футболист, решаваш, че би трябвало да направиш нещо, което да те задържи в огромния футбол – споделя Димов. - Затова се обърнах към треньорството. Тук в Германия има университет, към който е известната Кьолнска треньорска школа. Известна е, тъй като се преподава немския жанр на треньорство - с доста елементи и конструкция, всичко е подредено и дисциплинирано. Има доста условия и изпити, с цел да вземеш лиценз. Това го прави мъчно постижимо и качествено като познания. От целия свят идват хора, с цел да учат тук. “
По време на сполучливото дипломиране Димов прави усещане на локални преподаватели и професори, които му предлагат да кандидатства за работа в немската футболна федерация.
„ Бях първи курс, когато ми споделиха за тази опция – изяснява Димов. - Пуснах си документи. Имаше входни равнища, където те тестват до каква степен ти стигат знанията и по какъв начин можеш да боравиш с техните стратегии. Не мога да кажа какъв брой души тъкмо аплайваха дружно с мен, може би са били най-малко стотина. Има и нещо друго – това не е екипен кастинг, тъй като не обявява всеобщо теста. Никъде няма оповестени разгласи и известия. За тази позиция се споделя единствено на хора, които дават поръчка, че имат нужните качества. “



Първият сериозен тест се оказва сполучлив за Димов, който съумява и влиза в щаба на Бундестима: „ Работих за „ А “ националния тим две години. Бяхме екип от 30 души, които подготвяхме съперниците на Германия за година напред. Правихме същото и за евентуални последващи противници, които се избират посредством логаритъм. Обучават те по какъв начин се прави разбор на най-високо равнище. Не единствено на съперник, само че и на играта. Видео анализът е нещо доста съвременно, само че има и игрови. Две години работих на тази позиция и научих доста. За пръв път се срещнах с професионализма в най-истинското му значение. В играта на Германия няма нищо инцидентно.

Анализирахме освен мачовете, освен самостоятелното показване, а и цялостното положение в страната на противника. Включително медийните мнения за тима и обособените играчи. Накрая излизаха към 220 страници отчет за противник. Успях да се докосна до целия треньорски щаб на Германия. Помощник-треньори бяха Томаш Шнайдер и Ханзи Флик, който в този момент е отпред на „ Байерн “. Идвали са при нас или разговаряхме посредством видео връзка. Правили сме работни обяди и вечери, с цел да обсъдим нашата работа. Говорил съм им за България. Треньор на вратарите е Андреас Кьопке, който има неприятни мемоари от мачове с „ лъвовете “. Чувствах се необичайно, тъй като не бях заставал до такива хора. Видях и купата от Мондиала... беше нещо особено и друго. Имах допир до толкоз съумели хора и дръзвам да настоявам, че това доста ми оказа помощ. Да приказваш с тях е огромно благосъстояние. Започваш да се учиш да разговаряш с такива персони. С времето имах и други сходни срещи. С Льов, да вземем за пример. Беше друго, тъй като той е някак спокоен. “



Въпреки влиятелната работа, Димов взема решение, че е пристигнал моментът за смяна. По това време той работи в районен клуб като треньор, само че осъзнава, че да бъде анализатор на Бундестима му лишава цялото време. Новото предизвикателство е тъкмо зад ъгъла...
„ Тогава ме взеха в „ Кьолн “, откакто аплайвах и взех решение, че желая да се занимавам единствено с треньорство – разкрива Димов. - Ако искаш да го правиш вярно, би трябвало да инвестираш доста време и средства. Не би трябвало да забравяме, че аз съм чужденец тук и нищо не става по лесния метод. Нямах контакти в Германия. Всичко реализирам малко по малко. Така се развиваха нещата, че с помощта на знанията и убежденията, които показвах на останалите, нещата се случваха. Когато нямаш контакти, би трябвало да впечатлиш с друго. Кандидатствах за работа в „ Кьолн “ с още 10 души, от тях поканиха трима на диалози, измежду които и мен. Говорихме дълго, изпитваха ме, с цел да видят какво знам и какво мога. Успях да получа мястото пред двама немци, един от които е някогашен състезател на клуба. “

Но даже и тук няма нищо инцидентно. Мотивираният българин се е подготвял в продължение на 2 години, преди да кандидатства. За задачата един път седмично върви на тренировки на „ Кьолн “, с цел да се запознае с методите на работа.
„ Инвестирах ужасно доста, когато ми се даде този късмет – доверява Лъчезар. - Идвах първи, тръгвах си финален. Дадоха ми тима до 10-годишна възраст, в този момент повеждам 13-14-годишни. Когато започнах, бях най-младият експерт в школата, в този момент към този момент има други с 2-3 години по-малки от мен. “
Успоредно с работата при „ козлите “, наставникът образова негови сътрудници с аматьорски статут. Част от работата му е да посещава лагери на младежките национали на Германия, с цел да проучва тренировки и мачове. Кара стажове и в България, с цел да се запознае с методите у нас. Вече е бил в представителните тимове на пловдивските „ Ботев “ и „ Локо “, „ Арда “, „ Лудогорец “, „ Берое “. Посещава още школите на ЦСКА и „ Ботев “ (Пд).



В края на 2019-а пловдивчанинът реализира впечатляващи резултати отпред на „ Кьолн “ по време на посещение в Англия. Там отборът му побеждава връстниците от „ Ливърпул “ (1:0), „ Тотнъм “ (5:2) и „ Уулвърхямптън “ (2:0).
„ Определено на Острова ми хареса освен поради успехите – установи Димов. - Запознах се с разнообразни хора и може да ми се отдаде опция да отида на стаж. А един ден, когато му пристигна времето, да се установя в Англия. Усещането ми е, че бих се справил там. Другите проекти са свързани с България, а също да се потвърдя като експерт в Германия. У нас съм си подавал няколко пъти документите за помощник в националните обединения, само че в никакъв случай не получих отговор. Нямам искания за кой тим на България бих работил. Исках да го върша за опита и без средства. Щеше и да ми помогне за визитката на което в Западна Европа се държи доста.
До ден сегашен имам такова предпочитание. Можем да си бъдем взаимно потребни. Смело пробвах три пъти, подходих извънредно професионално с рекомендация от националния тим на Германия, написана на британски. Патриот съм, обичам страната си, желая да направя нещо за България, с което да оказа помощ. Това ми е фантазия! Затова потърсих този контакт. Това, което мога да дам, бих го дал безусловно. И без да диря финансови средства. Ще се съглася единствено, с цел да бъда част от екипа като асистент треньор. Националният тим е лицето на българския футбол, което презентираме пред Европа и света и за мен би било огромна чест и привилегия да бъда част от този отбор. “
/Владимир Иванов - trud.bg/
Източник: sportal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР