Изборът на боен самолет Ф-16 Блок 72 от Мароко и

...
Изборът на боен самолет Ф-16 Блок 72 от Мароко и
Коментари Харесай

Първият F-16 за българските военновъздушни сили идва през 2022 г.

Изборът на военен аероплан Ф-16 Блок 72 от Мароко и още един оператор от района на Азия ще форсира проектите за започване на производството на новите, значими за България изтребители и за доставка на първия аероплан в края на 2022 година, сподели Джим Робинсън, шеф Международно бизнес развиване за Ф-16 в Локхийд Мартин.
 Изтребителите за България ще се създават в Съединени американски щати  Джеймс Робинсън: При F-16 няма скрити разноски. Правителството на Съединени американски щати в никакъв случай не усилва цената
В изказване, направено единствено две седмици преди церемонията за прерязване на лентата за откриването на новата индустриална линия на Локхийд Мартин за F-16 в Грийнвил, Южна Каролина, Робинсън разгласи, че въпреки последните поръчки да усилват натоварването на компанията, новият цех към този момент има опция да вдигне индустриалния си потенциал, с цел да отговори на потребностите на клиентите.

“Появиха се доста погрешни информации, постоянно от хора, които не са взели участие непосредствено в диалозите, за нашите благоприятни условия да доставим новите Ф-16 Блок 70 във времевата рамка, която дава отговор на потребностите на българските Военновъздушни сили “, съобщи Джим Робинсън.

„ Самолетите за Бахрейн, Словакия и България ще бъдат измежду първите, които ще бъдат издигнати в новото оборудване в Грийнвил. Ако приемем, че договорът бъде подписан това лято, планираме да стартираме образованието на българските водачи и наземен личен състав в Съединени американски щати не по-късно от 2021 година и ще доставим първия български Ф-16 преди началото на 2023 година ”, добави той.

В допълнение към новите изтребители Ф-16 за Европа, гръцките военновъздушни сили оповестиха проектите си да модернизират 85 самолета от своя Ф-16 флот до стандарта Viper. Този стандарт е сходен на новия блок 70/72, само че без преимуществата на 12 000 летателни часа.

Полша, първата страна в Централна и Източна Европа, която избра Ф-16, също обмисля модернизиране на сегашния си флот. Румъния преглежда опцията да придобие повече самолети, а Хърватия прави преоценка на потребностите на военновъздушната си защита.

Като част от уговорката си да поддържа придобиването на Ф-16 от България, Локхийд Мартин ще отвори база за поддръжка, непълен и повсеместен ремонт (MRO facility) в страната. Това значи, че българските самолети ще могат да бъдат поддържани в България от локални инженери и техници през цялата дълготрайност на своите 12 000 часа летателни часа живот.

Освен това компанията разисква редица други благоприятни условия за партньорство с българската промишленост и възможното присъединяване на локалните университетски институции в стратегии за научноизследователска и развойна активност.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР