Италианката Доротея Вирер спечели Световната купа по биатлон за сезон

...

Доротея Вирер спечели Световната купа по биатлон

Италианката Доротея Вирер завоюва Световната купа по биатлон за сезон 2018/2019. Вирер приключи 12-а в днешния финален старт - всеобщ старт на 12.5 км в норвежкия зимен център Холменколен. Тя направи пет неточности и остана на 1:11.0 минута след победителката Хана Йоберг от Швеция.

It was a tense battle during this final weekend but in the end @Fisiofficial's Dorothea Wierer prevailed to become the first Italian to win the Overall World Cup Globe! Many congratulations! #HOL19

— IBU World Cup (@IBU_WC) March 24, 2019
Световната шампионка в всеобщия старт Вирер е първата италианка в историята, която печели Световната купа по биатлон. Хана Йоберг позволи две неточности в четирите стрелби и измина трасето за 35:56.2 минути. За нея това е втора победа за Световната купа в кариерата, откакто на 12 март завоюва купата в самостоятелната конкуренция на 15 километра на Световното състезание по биатлон на родна земя в Йостерсунд. Този старт също беше годен за класирането за Световната купа, само че преди днешното съревнование тя нямаше самостоятелна победа за Семеен кодекс.

Йоберг, която е олимпийската шампионка в самостоятелния старт на 15 км от Пьончан 2018, стана първа в тази дисциплинираност и на европейското състезание този сезон. Хана Йоберг завоюва и дребната международна купа в всеобщия старт с 220 точки, а след нея останаха Доротея Вирер със 194 точки и Паулина Фиалкова (Словакия) със 194.

Втора в всеобщия старт в Холменколен се подреди Тирил Екхоф (Норвегия) с три пропуснати цели и пасив от 1.3 секунди. Американката Клеър Игън стигна до първи подиум в кариерата си, откакто позволи единствено една неточност в четвъртата пукотевица и приключи трета, на 10.4 секунди зад Йоберг.

Доротея Вирер завоюва Големия бистър глобус, откакто приключи първа в генералното класиране за Световната купа с 904 точки. Втора е сънародничката й Лиза Витоци с 882 точки, а трета е трикратната олимпийска шампионка Анастасия Кузмина (Словакия).

The celebrations and congratulations in the @Fisiofficial team are beginning -- in a short while Dorothea Wierer will receive the Overall Crystal Globe and you can watch it on https://t.co/bk5aBBso9Q #HOL19 pic.twitter.com/cCznuTpjR8
Витоци приключи 11-а в днешната конкуренция с пет неточности и закъснение от 1:06.3 минута, а Кузмина се подреди десета с шест пропуснати цели и на 1:04.1 минута зад победителката. За Кузмина това беше финален старт в кариерата си. Тя още преди няколко седмици разгласи, че ще се отдръпна от спорта след края на сезона.

Състезанието през днешния ден мина без българско присъединяване. Две българки обаче завоюваха точки за Световната купа този сезон. Емилия Йорданова е 92-а в крайното класиране със 7 точки, а Десислава Стоянова е 96-а с 5 точки.