Историята познава редица смъртоносни заболявания - от свинския грип до

...
Историята познава редица смъртоносни заболявания - от свинския грип до
Коментари Харесай

Най-смъртоносните пандемии в историята

Историята познава редица смъртоносни болести - от свинския грип до Черната гибел, лишили милиони човешки животи. Новият ковид, появил се в китайския град Ухан, буди съществени опасения, откакто жертвите му доближиха 170 души. Смъртността от него обаче "бледнее " в съпоставяне със страховитите пандемии в предишното, някои от които са застрашавали цели континенти, написа Българска телеграфна агенция.

Кои са те?

Свински грип

Когато се приказва за грип, в девет от 10 случая става въпрос за простуда, която може да наложи ден или два неявяване от работа. Пандемията от свински грип от 2009 година обаче лишава най-малко 285 000 човешки живота, като се счита, че броят на жертвите може да е 580 000. За разлика от предходни пандемии свинският грип се сблъсква с мощта на актуалното опазване на здравето, само че все пак предизвиква повсеместна смъртност. Причинител на заболяването е нов вариант на грипния вирус H1N1 - провинен и за пандемията от испански грип (1918), която остава една от най-смъртоносните в човешката история. Други варианти на същия вирус, предизвикали азиатските грипни епидемии през 1958 и 1965 година, също лишават милиони човешки животи, само че като цяло процентът на смъртност е по-нисък.

Случай на свински грип във Враца

Юстинианова чума

Произлязла от Китай, бубонната чума за първи път доближава Европа към 540 година след Христа. Болестта върлува на континента в продължение на 200 години. Смята се, че по това време популацията на Европа е намаляло с към 50 %. Според историка Прокопий в пика си чумата убива по 10 000 души дневно в Константинопол. Тъй като няма място за погребение на телата, а и околните на покойниците се опасяват да ги заравят, улиците са осеяни с купища трупове и градът "мирише на гибел ", споделя историкът. Едва ли в миналото ще се узнае действителният брой на жертвите на Юстиниановата чума. Смята се, че тя е лишила сред 25 милиона и 50 милиона човешки живота, което я прави една от най-смъртоносните.

Черна гибел

Черната гибел, вилняла из Азия и Европа през 40-те и 50-те години на 14-и век, е една от най-заразните пандемии в човешката история. Предполагаемите й жертви са сред 75 милиона и 200 милиона. Историците считат, че появилата се в Китай бубонна чума е пренесена по Пътя на коприната през Крим до Европа. Счита се, че по това време световното население е 475 милиона души. Черната гибел свежда броя им до към 350 милиона. На човечеството са нужни 200 години, с цел да се възвърне. Норвежкият историк Оле Бенедиктов счита, че пандемията е лишила двойно повече човешки живота и е "отнесла " към 60 % от популацията на Европа. Незначителни огнища на заболяването не престават да пораждат в Европа до 19-и век, а в Съединени американски щати най-малко до 1908 година През октомври 2017 година най-смъртоносната зараза от чумата в наши дни поразява Мадагаскар. Заразени са хиляди, жертвите са 170.

Едра шарка (вариола)

Пандемията от едра шарка е измежду дребното "добри вести " - вирусът, който я предизвиква, е изцяло изкоренен. Преди да бъде отстранен с помощта на имунизационна стратегия, почнала през 60-те години, вирусът лишава минимум 300 милиона човешки живота единствено през 20-и век. Заболяването датира от епохи. Свидетелства за него са открити в тъканни проби от египетски мумии. До 18-и век към 400 000 европейци умират годишно от едра шарка, като още по-голям брой ослепяват или остават обезобразени. В хода на дългата си история едрата шарка се трансформира в едно от първите биологични оръжия, употребявано да вземем за пример през 50-те години на 18-и век от британците в битката им против французите и индианците за владичество над Америка.

Световният океан с нараснала температура заради изменението на климата

ХИВ/СПИН

Синдромът на добитата имунна непълнота (СПИН), породен от човешкия имунодефицитен вирус (ХИВ), стартира с малко заболяване, което може да бъде сбъркано с лек грип и по-късно да остане дълго време в латентно положение. Така носителят неумишлено може да болести доста други жертви. Информация за болест със СПИН - 5 случая в Съединени американски щати, за първи път е изнесена на 5 юни 1981 година До края на 1982 година е обявено за 771 случая. През същата година 618 от жертвите умират. Към сегашния миг броят на инфектираните с ХИВ е от порядъка на 40 милиона души. Откакто вирусът е разпознат, смъртните случаи са 35 милиона. Първоначално се счита, че вирусът визира мъже със хомосексуална ориентировка. Впоследствие се схваща, че обсегът му е по-широк. ХИВ може да се съобщи посредством инфектирани кръв, други телесни течности и даже посредством кърма. Счита се, че вирусът за първи път се е появил при маймуни в Африка през 20-те години на предишния век. Най-засегната от ХИВ остава Субсахарска Африка. На този стадий няма лекуване или ваксина. Благодарение на забавящите развиването на болестта лечения, страдащите могат да чакат съвсем същата дълготрайност на живота като здравите хора.

Испански грип

През 1918 година светът към момента се възвръща от опустошителната война в Европа. По същото време се появява нов вариант на грипния вирус H1N1, който заразява 500 милиона души по света, включително и в някои от най-отдалечените региони на планетата. Днес се счита, че испанският грип е лишил живота на най-малко 50 милиона души, като е допустимо жертвите му да нахвърлят 100 милиона. Училища и театри остават затворени през 1919 и 1920 година, като някои от тях се употребяват като краткотрайни морги. Произходът на пандемията е проследен до военно-полеви санитарен пункт във Франция. През 2014 година историкът Марк Хъмфрис позволява, че неин източник са към 96 000 китайски служащи, наети да копаят окопи за английската и френската армии. Грипът е наименуван испански, защото вестниците в неутрална Испания не са наранени от военна цензура и бързо популяризират новината. Испанският грип изчезва съвсем толкоз бързо, колкото се появява. Смята се, че вирусът е мутирал в по-малко смъртоносна форма. Точната истина по този начин и не е изяснена.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР