Интересът към балотажа сред сънародниците ни зад граница е по-нисък

...
Интересът към балотажа сред сънародниците ни зад граница е по-нисък
Коментари Харесай

По-слаб интерес към вота сред българите в чужбина

Интересът към балотажа измежду сънародниците ни зад граница е по-нисък спрямо изборите преди една седмица.

Разкритите секции зад граница са 750, най-вече – в Обединеното кралство – 132 и в прилежаща Турция – 126.

По-слаба интензивност се наблюдаваше в ранните часове при гласуването на българските жители в балотажа за президент и вицепрезидент във Англия . Известен проблем бе основан от неодобрението от страна на ЦИК на оферти на изборните доброволци за смяна на секционни членове.

Активността е по-слаба от предходната неделя. Секцията в лондонския квартал " Ричмънд " да вземем за пример не записва нито един гласоподавател през първия час след отварянето, предава кореспондентът на БНР в Обединеното кралство. В " Баркинг " картината бе по-различна. Тук има добре зареден български магазин и сънародниците ни очевидно обичат да съчетават потребното с приятното. Тук до 15.30 българско време към този момент бяха дали своят вот сред 700-800 души, малко повече в сравнение с 14 ноември.

Очакванията по принцип са, че повече хора ще дойдат в по-късните часове. Поради часовата разлика секциите на Острова ще затворят в 22.00 часа българско време. По-рано от Мрежата на българските доброволци оповестиха, че 52 подадени от тях оферти на 17 и 19 ноември към ЦИК за смяна на секционните членове не са били утвърдени и това е основало известно напрежение с окомплектоването на СИК, само че няма информация някоя от 132-те секции, рекорден брой в чужбина, да не е отворила порти и да не обслужва жителите.

В 9 часа (българско време) завърши гласуването в най-рано отворилата секция за балотажа – в град Крайстчърч, Нова Зеландия , заяви Министерство на външните работи. Последни ще затворят изборните секции в американските щати Калифорния, Аризона и Невада, както и на Западното крайбрежие на Канада – в 6 часа българско време в понеделник.

Заради часовата разлика изборните секциите във Англия, Ирландия и Исландия отвориха в 9 ч. българско време.

В Испания  изборният ден започна в 7 часа локално време. Последни отвориха секциите на Канарските острови поради часовата разлика. В Барселона още веднъж има 2 изборни секции в постройката на Генералното консулство, а заявление за гласоподаване в града са подали 236 души. Очаква се висока интензивност, откакто на първия тур на изборите гласа си дадоха 15 159 сънародници. През 2016 година до урните стигнаха 11 282 български жители. На първия тур за двойката Румен Радев – Илияна Йотова гласоподаваха 9 304 души, което е 62.18% от действителните гласове. За Атанас Герджиков бяха дадени 2 526 гласа или 16.88 на 100 от гласовете. От всички дали своят вот 363 означиха, че не поддържат никого, а 196 бяха недействителните гласове.

В Кипър  изборният ден стартира в точния момент и протича безпроблемно. Пред секциите има искащи да дадат своя глас, а след 10.00 ч. започнаха да се образуват и опашки. В най-голямата секция на острова – посолството в Никозия, до 10.00 ч. минаха 120 души. Идват и хора, които не са дали своят вот на първия тур, заяви за БНР ръководителят на изборната комисия Снежана Георгиева. Работят 7 секции, разкрити във всички градове, където живеят огромни групи наши сънародници. В 5 от тях вотът е машинен. По две устройства са конфигурирани в двете огромни секции – в Никозия и в Лимасол. Три секции са с по една машина, а в двете най-малки гласоподават с хартиени бюлетини. На първия тур в изборите за президент и вицепрезидент в Кипър гласоподаваха 2284 българи.

Без сигнали за нарушавания протича изборният ден на територията на  Русия . Българските жители гласоподават в 4 секции. Две в Москва – в посолството и в Българския център на индустрията – и по една в консулствата на страната ни в Санкт Петербург и Екатеринбург. Председателят на секционната изборна комисия в посолството Димитър Георгиев съобщи за БНР, че се регистрира спад на изборната интензивност спрямо първия тур на изборите за президент и вицепрезидент.

" Изборният ден стартира в 7.00 ч. Московско време. Протича в естествена конюнктура и добра организация. Нямаме постъпили тъжби, произшествия или други необикновени събития, засягащи изборния. Общият брой на гласоподаватели към 11 часа е 60 души. За съпоставяне с изборната интензивност по отношение на предходната неделя се регистрира спад с към 30 на 100 ".

И в четирите секции се гласоподава с хартиени бюлетини. Около 200 наши сънародници в Русия са подали електронни заявки за гласоподаване. Онези, които не са го създали, само че желаят да упражнят правото си избор, би трябвало да попълнят декларация на място и да показват годен документ за идентичност, след което ще бъдат включени в описите. На първия тур на изборите за президент и вицепрезидент Румен Радев и Илияна Йотова получиха 350 гласа. За Анастас Герджиков и Невяна Митева гласуваха 49 души.

В Гърция  българските жители имат опция да гласоподават в 26 секции. Няма нарушения. Изборният ден протича при съблюдаване на всички ограничения. В Атина непрекъснато идват гласоподаватели пред седемте секции. На остров Крит гласоподават и в петте секции, открити на комфортни за гласоподавателите места. В секциите в Патра, Нафплио и Лариса интензивността е засилена. В Северна Гърция гласоподават и туристи, най-вече в Кавала и Комотини. В Солун идват българи от Халкидики, където на последния избор не беше открита изборна секция. Пред генералното консулство има опашка от чакащи да вземат участие във вота. Българи от остров Тасос се проведоха и гласоподават в Кавала. Във вота вземат участие както непрекъснато живеещи тук българи, по този начин и сезонни служащи, студенти, туристи и моряци от български транспортен съд. Избирателната интензивност е по-ниска, спрямо парламентарния избор. По традиция в Гърция гласоподават по-активно в ранните следобедни часове. Медиите отразяват балотажа с репортажи и информация от София.

Балотаж в изискванията на рекордна заболеваемост в Германия.  В страната има 40 секции, в които може да се гласоподава машинно и на хартия. Две са в Лайпциг – в кметството на града. В 600-хилядния град и покрайнините живеят към 2 000 българи. Всички материали и техника дойдоха безпроблемно ден по-рано, сподели за БНР ръководителят на едната от секционните изборни комисии – Росица Комитова.

" Юли месец изборната интензивност беше доста по-слаба от април. През април месец в Лайпциг имаше опашки от искащи да дадат вота си, което се дължеше на това, че доста хора бяха в България през лятото ", добави за " Хоризонт " Росица Комитова,  която живее от 18 години в Германия..

По думите ѝ българите в Германия имат слаб интерес да гласоподават.

„ За доста българи, които живеят в Лайпциг, знам, че желаят да се върнат в България. Те чакат ситуацията да се усъвършенства, в който и да е смисъл. Българите в чужбина играят доста огромна роля с вота си, само че тези, които се връщат назад – тези, които за малко се връщат също трансформират нещо ", добави Комитова.

 

В Белгия секциите остават 15, а в Люксембург – 2.  Машините в Гент и Антверпен са с по 1 по-малко поради по-малкия брой гласоподаватели предходната неделя. 

Спокойно и без особена интензивност протича гласуването в Белгия. В постоянното посланичество на България в Европейски Съюз, където нормално се събират най-вече гласоподаватели, вотът протича неенергично. Пред секциите чакат по двама-трима души. Секциите са 6 в Брюксел, по две в Гент и в Антверпен и по една във Варегем, Льовен, Маасмехелен и Хаселт. Освен в Гент и в Антверпен, машинно гласоподаване ще има и в непрекъснатото ни посланичество в Брюксел. На изборите предходната неделя вота си дадоха 4700 души в Белгия по отношение на 3700 на парламентарните избори през юли, а в Люксембург – 840 против 650 през юли. Не се чакат проблеми с образуването на секционните комисии или с организацията на гласуването като цяло.

В Съединените Щати  в 14 часа българско време отвориха порти секциите по Източното крайбрежие.

На балотажа в Съединени американски щати се гласоподава в същите 55 секции, на които се гласуваше на изборите 2 в 1 предходната седмица. В 8 може да се гласоподава с машинa - в столицата Вашингтон, в Ню Йорк, Атланта, Сиатъл и в региона на Чикаго и Лас Вегас. На едно от местата - Сейнт Луис, ще се гласоподава с бюлетини, разпечатани на място. До разпечатването на бюлетини на място се стигна съгласно ЦИК “поради невъзможността да бъдат доставени в точния момент поради късите периоди и огромни дистанции. ”

По-рано източници на БНР показаха терзание, че забавянето на доставките по принцип поради пандемията от Covid-19 би могло да забави и бюлетините като до последно в Съединени американски щати имаше опасения за идването им в четири от 55-те секции. На изборите преди седмица броят на гласувалите в Съединени американски щати българи надмина 11 500 и усъвършенства рекордното високата интензивност от към 10 500 на вота през април. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нашите сънародници могат да гласоподават в 68 страни по света. Разкрити са 749 секции.

Интересът към балотажа е по-нисък спрямо изборите от преди седмица.

 

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

В седем часа локално време стартира изборният ден във Англия, където секциите са най-вече зад граница - 132, 46 от тях в Лондон.

" В българското школо " Васил Левски " в Баркинг има 4 изборни секции. Гласуването е обикновено. Хората са малко по-малко от предишния път, само че въпреки всичко имаме гласоподаватели и всичко, е наред ", сподели Милена Везенкова.

ГЕРМАНИЯ

В Германия на балотажа гласоподават в усложнена Ковид-ситуация. Там са разкрити 82 секции. Нямаме проблеми с машините и бюлетините, само че изборната интензивност е доста ниска, споделят от една от секциите в Берлин.

" Изборният ден в Берлин стартира тъкмо в 7 часа. До момента изборната интензивност в четирите секции, които се намират в посолството е извънредно ниска. Също по този начин, сътрудниците, които са в западен Берлин оповестяват, че и в техните 3 секции изборната интензивност е ниска ", сподели Катя Костова, ръководител на СИК - Берлин.

Повече хора се стекоха в секциите в следобедните часове и изборната интензивност на българите в Германия се изравни с тази от преди седмица.

 

БЕЛГИЯ

Сънародниците ни, които живеят и работят в Белгия, гласоподават в 15 секции в цялата страна.

" Гласуването мина доста бързо, безболезнено. Всичко беше наред. Дано към този момент да е последно, тъй като ще би трябвало да ни заплащат бензина, че идваме от доста надалеч ", споделя избирателка.

" Вече мисля, че има повече изясненост какво желаеме българският народ. Така че се надявам в действителност да бъдат последните избори ", сподели гласоподавател.

 

ЛЮКСЕМБУРГ

Две секции са разкрити и в Люксембург. До ранния следобяд изборната интензивност и в двете страни е била ниска.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР