Институтът за пазарна икономика (ИПИ) предлага осигурителната тежест да намалее

...
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) предлага осигурителната тежест да намалее
Коментари Харесай

Институтът за пазарна икономика предлага намаляване на социалните осигуровки

Институтът за пазарна стопанска система (ИПИ) предлага осигурителната тежест да намалее с 10 процентни пункта и прилагане на нулева данъчна ставка за облагата на компаниите, която се реинвестира. Така се покачват чистите приходи на компаниите и приходите на хората с доста над 13-те %, заложени от държавното управление. Това показа пред публицисти през днешния ден Лъчезар Богданов, основен икономист в ИПИ при показване на различен държавен бюджет за 2024 година.

„ Намаляването на разноските и на приходите, което предлагаме, ще докара до бюджетен недостиг от 1,5 на 100 от Брутният вътрешен продукт следващата година, вместо 3-те %, заложени от кабинета “, уточни Лъчезар Богданов.

С използване на нашите ограничения чакаме бюджетният недостиг да се свие до нула за 2026 година. Ако държавното управление успее да събере таксата от " Газпром " (20 лв. за мегаватчас за транспорт на природен газ през страната) и да таксува облагите на " Лукойл ", тези два прихода отстраняват недостига в бюджета още през тази година. Редица държавни управления обаче са омеквали пред ползи на разнообразни бизнеси и по тази причина не можем да приказваме, че тези доходи ще бъдат събрани, уточни Лъчезар Богданов, представен от Българска телеграфна агенция.

„ Държавната интервенция и преразпределение през бюджета би трябвало да са лимитирани, обществените разноски би трябвало да са ефикасни, а процесът на бюджетиране – предвидим и транспарантен. Предлагаме пакет от понижение на налозите за икономическа рационализация и за по-малко дотации и по-висока събираемост “, показаха представители на ИПИ

„ Движим се все по-близо до дъното на вложенията и в същото време имаме рекордни облаги и растеж на депозитите на компаниите и на семействата, и в същото време демографска рецесия и отлив на работна мощ, въпреки търсенето на работна ръка да остава високо “, регистрираха икономическите специалисти.

„ Гответе се за данъчна „ контрареволюция “ - симптом за нея е настояването за 15-процентен налог облага за огромните корпорации “, сподели Николай Василев, икономист и някогашен министър в няколко държавни управления по време на полемиката.

„ Привърженик съм на единна ставка за налог добавена стойност, само че предлагам само изключение за хотелиерите, където ставката да падне от 9 на 5 % “, сподели Василев.

Той уточни, че през последните години вместо недостиг можеше да има остатък в бюджета.

„ Държавната администрация би трябвало да има още съкращения. Предлагам главните инфраструктурните обекти да се строят на концесия и по този начин ще бъдат избавени милиардни вложения “, сподели Николай Василев. 

Предлагам нарастване на парите за възстановяване на демографската обстановка и да даваме приблизително по 20 000 лв. за всяко родено дете. Трябва също да има увеличение на парите за превъоръжаване и за защита на границата, сподели Николай Василев.

„ В България демокрацията работи, случва се това, което жителите желаят и по тази причина предлаганите от ИПИ ограничения няма да бъдат подкрепени в Народното събрание “, сподели Георги Ганев, народен представител от ПП-ДБ по време на полемиката.

„ Намаляването на данъчното задължение би било потребно, само че не съм уверен, че резултатът ще е прекомерно мощен. Вкарването на сигурност на имуществените права и на договорите ще има по-голям резултат върху вложенията. Има тип политически борби, за които има задоволително поддръжка в обществото и една от тези борби е конституционната промяна. В Литва няма да чуете, че могат да ти откраднат компанията през съда и делата ще се точат с години, да не приказваме за рекета и заплашванията и по какъв начин през страната твои съперници могат да получат непазарни преимущества “, добави депутатът.

Последвайте канала на
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР