Индия и Китай обещаха да поддържат „мир и спокойствие“ по границата

...
Китайските и индийските военни командири обещаха да поддържат мира и
Коментари Харесай

Китайските и индийските военни командири обещаха да „поддържат мира и спокойствието“ по своята спорна граница, в очевидно усилие на страните да стабилизират ситуацията след нарастване на напрежението.

Министерствата на отбраната на двете страни излязоха с идентични изявления късно във вторник, като казаха, че 19-ият кръг от разговори на ниво командир, проведени в неделя и понеделник, е довел до „положителна, конструктивна и задълбочена дискусия“, съсредоточена върху решаването на въпроси, свързани с Линия на действителен контрол в западния сектор на границата.

В изявлението се казва, че те „се съгласиха да разрешат оставащите проблеми по експедитивен начин“, но няма индикации, че която и да е страна е готова да предложи отстъпки.

„Междувременно двете страни се споразумяха да поддържат мира и спокойствието на място в граничните райони“, се добавя в съобщението.

Говорителят на китайското външно министерство Ван Уенбин похвали в сряда преговорите, проведени в поста на индийската армия в град Чушул-Молдо, и подчерта ангажимента на двете страни да „запазят инерцията на комуникация и диалог чрез военни и дипломатически канали ”.

Линията на действителния контрол разделя държаните от Китай и Индия територии от Ладак на запад до източния щат Аруначал Прадеш в Индия, за който Китай претендира изцяло. Индия и Китай водиха война за границата си през 1962 г. Както подсказва името й, тя разделя зоните на физически контрол, а не териториални претенции.

Според Индия де факто границата е дълга 3488 километра (2167 мили), но Китай рекламира значително по-къса цифра.

Общо Китай претендира за около 90 000 квадратни километра (35 000 квадратни мили) територия в североизточната част на Индия, включително Аруначал Прадеш с основно будистко население.

Индия казва, че Китай заема 38 000 квадратни километра (15 000 квадратни мили) от нейната територия в платото Аксай Чин, което Индия счита за част от Ладакх, където се провежда настоящият сблъсък.

Междувременно Китай започна да циментира отношенията с основния противник на Индия Пакистан и да го подкрепя по въпроса за оспорвания Кашмир.

Пожари избухнаха отново през 1967 г. и 1975 г., което доведе до повече смъртни случаи и от двете страни. Оттогава те приеха протоколи, включително споразумение да не използват огнестрелни оръжия, но тези протоколи се разпаднаха.

При сблъсък преди три години в района на Ладак бяха убити 20 индийски войници и четирима китайски. То се превърна в дълготрайно противопоставяне в скалистия планински район, където всяка страна е разположила десетки хиляди военни, подкрепяни от артилерия, танкове и бойни самолети.

Както Индия, така и Китай изтеглиха войски от някои райони на северния и южния бряг на Пангонг Цо, Гогра и долината Галван, но продължават да поддържат допълнителни войски като част от многостепенно разполагане.

През април министърът на отбраната на Индия обвини Китай, че ерозира „цялата основа“ на връзките между страните чрез нарушаване на двустранни споразумения по време на разговори с китайския си колега генерал Ли Шанфу.

Индия твърди, че разполагането на голям брой китайски войски, тяхното агресивно поведение и опитите за едностранна промяна на статуквото на границата нарушават споразуменията между страните.

Ли беше на посещение в Ню Делхи, за да присъства на среща на началниците на отбраната на Шанхайската организация за сътрудничество, която се състои от Китай, Индия, Пакистан, Русия, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан.

Източник: Ал Джазира и информационни агенции
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР