„Има една ирония в Плана за възстановяване и устойчивост на

...
„Има една ирония в Плана за възстановяване и устойчивост на
Коментари Харесай

Юлиан Попов: Енергийният сектор е процъфтяващ - пари има, няма реформа и стратегия

„ Има една подигравка в Плана за възобновяване и резистентност на европейско ниво – парите по него ще потекат, откакто икономическото възобновяване към този момент е реалност. Когато погледнем макроикономически България, Европа, света даже – той се възвръща от Covid рецесията, преди България и другите страни да са получили пари за възобновяване на процедура. Има един доста огромен въпрос във връзка с целия този План за възобновяване и резистентност – защо в действителност е самият проект, откакто възобновяване е реалност и без него. “ Това съобщи в изявление за БНР Юлиан Попов, политически консултант на Европейската климатична фондация, някогашен длъжностен министър на околната среда и водите. Попов посочи, че това, че няма да получим пари от Плана за самото възобновяване „ не е безусловно никакъв проблем, доста по-важно е да се съсредоточим върху устойчивостта “.

Според специалиста документът е бил доста усъвършенстван по време на служебното държавно управление.

Забавянето с няколко месеца няма никакво значение, разяснява Юлиан Попов.

„ Връщането на Плана не е тъкмо връщане, а развой на договаряне. Текат договаряния. Дали е 2038 година или 2040 година е без значение. Тактически и било добре да бъде една дата. По-съществени са междинните стъпки. Има ангажимент за затваряне на избрана мощ до 2026 година и Комисията желае ясни гаранции, че това ще се случи и по какъв метод ще се случи. “

Европейска комисия има доста характерни условия за това въглищната промишленост да не получава непозволена държавна помощ, която тя може да получава през вътрешно субсидиране в Българския енергиен холдинг, разясни Попов.

„ Това е камък на пътя. “

Огромни средства се насочват към енергийния бранш. От измъчен и сериозен бранш той се трансформира в преуспяващ бранш, посочи още Попов.

По думите му тези големи средства дават опция при положително преразпределение да бъдат подкрепени енергийно бедните, сдружения с проблем.

„ Пари има доста. Много повече, в сравнение с са нужни в енергийния бранш. Проблемът е в това, че нямаме задоволително добре създадена тактика, административно система за подкрепяне на енергийно бедните, т.е. промяната отсъства. “

„ Дори да имаме пари да подкрепим енергийно бедните, ние не знаем кои тъкмо са те. Няма система за това, няма добре създадени критерии. “

България няма енергийна тактика, ние не знаем какво вършим с енергетиката, заключи Юлиан Попов.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР