Хакерската атака е била осъществена на 15 октомври, нямаме данни

...
Хакерската атака е била осъществена на 15 октомври, нямаме данни
Коментари Харесай

Хакерската атака била насочена към 14 сайта към министерства, агенции и други институции

Хакерската офанзива е била осъществена на 15 октомври, нямаме данни или сигнали тя да продължава и все още. Има данни за офанзива на 14 уеб страницата към министерства, организации и други институции. Няма данни за опити за източване на сензитивна информация. Единствената последица е краткотрайно затрудняване на достъпа до атакуваните уеб сайтове или краткотрайно затрудняване на тяхната функционалност. Това изясни пред bTV представителят на Софийска градска прокуратура Десислава Петрова.

" Има информация за уеб страницата на Летище Бургас, който краткотрайно е бил недосегаем към 13.00 часа на 15 октомври. Към момента е открита самоличността на едно лице, за което има данни, че е съпричастно към осъщественото закононарушение, само че се работи по инспекция и определяне на още близо 150 лица ", добави тя.

Образувано е досъдебно произвеждане за киберпрестъпление. " Работи се по установяването на точната локация на причинители на хакерската офанзива. Mестоположението на лицето, за което към този момент имаме информация, беше открито от специалисти към Национална следствена работа. Магнитогорск (б.р. в Русия) беше първото място, открито като източник на хакерската атака, след това бяха открити и други места ", изясни още представителят на СГП.

Вероятно ще се изиска екстрадиция на към този момент откритото лице. " Дали лицето ще бъде предадено е решение на способените органи на друга страна. Ако не получим подпомагане от тях, за българските правосъдни управляващи има опция за задочна неприсъствена процедура по съдене и търсене на наказателна отговорност от лицето, за което сме събрали доказателства, че е причинител на закононарушението ", изясни Петрова.

Наказанието за компютърни закононарушения може да доближи до 12 година отнемане от независимост, оптималният размер санкция е до 30 000 лева

С хакерската офанзива по-скоро се търси медийно внимание

Eкспертът по киберсигурност Красимир Коцев уточни пред Българска национална телевизия, че сходен вид офанзива не води до приключване на данни, а може само да предотврати опцията на законните консуматори да достъпват уеб страницата.

Коцев означи, че офанзива е добре направена, защото изисква сериозна съгласуваност на екипа, който стои зад реализацията ѝ. Тя таргетира няколко институции по едно и също време. Не е целяла да навреди съществено на някоя от тези институции или да саботира работата на страната. По думите му с тази офанзива се търси медийно внимание.

Той акцентира, че в последните години се следи доста сериозна самодейност от страна на институциите да се защитят - ревизират се системите си за сигурност и се построяват така наречен стратегии за реакция при случай, образоват се чиновниците в администрацията.

Според него бизнесът в България е по-добре предпазен. В институциите от ден на ден се построяват аварийни копия и се следят много положителни трендове по повод отбраната на данните.

Той призна, обаче, че постоянно има риск, само че е нужен много сериозен финансов тласък, с цел да се пробие една институция, в случай че е добре предпазена.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР