Гората е най-българският символ, за да остане такъв и за

...
Гората е най-българският символ, за да остане такъв и за
Коментари Харесай

Зам.-министър Чамбов: Гората е най-българският символ

Гората е най-българският знак, с цел да остане подобен и за поколенията след нас е належащо да работим всички дружно за нейното запазване. Това сподели заместник-министърът на земеделието инж. Валентин Чамбов при откриването на тържествата, отдадени на „ Седмица на гората “ във Велико Търново. „ Нашата гора е национално благосъстояние и сплотява освен лесовъдите, само че и всички, които обичат българската гора. Затова би трябвало да я стопанисваме дружно – лесовъдската гилдия и обществото “, добави още той.

„ Лесовъдската гилдия неведнъж е заявявала готовността си за взаимно решение на всички зародили проблеми, в съдействие сред държавния, частния бранш и неправителствените организации. Надявам се отсега нататък това да бъде обща идея на всички заинтригувани страни в процеса “, съобщи отрасловият заместник-министър. Той осведоми, че чиновниците от горския бранш и сега са на терен и извършват прецизно отговорностите си, спазвайки Закона за горите и Закона за лова и опазването на дивеча.

Заместник-министър Чамбов означи, че българската гора е в положително здравословно положение и се усилва годишно с положителни темпове както по повърхност, по този начин и по ресурс. Пред публицисти той разяснява, че задачата е вярно да бъдат стопанисвани горите, като възобновяването им да става по натурален път, а не посредством залесяване, в случай че културите не го изискват. „ Годишно отчитаме по към 20 хиляди куб. м. като противозаконна сеч и похищения в горите. Стремим се да бъдат прекратени тези порочни практики посредством усилване на контрола и налагане на наказания “, уточни още той. „ Около 60% от годишния приръст се сече, като за съпоставяне в страни като Германия и Франция тази активност е към 80-90%. Годишният приръст в българските гори е приблизително към 13,5 млн. куб. м., от който се сече към 7 млн. куб. м. “, заяви инж. Валентин Чамбов.

По отношение на последните направени промени в Закона за горите от 48-то Народно заседание, той уточни, че текстовете и предложенията на Министерството на земеделието по отношение на снабдяването на локалното население с дървесина не са взети поради от депутатите. „ По тази причина новите текстове и периодите в Закона за горите водят до неразбираемо пояснение от жителите и локалната власт “, акцентира той.

Инж. Валентин Чамбов отличи наградените в годишния конкурс „ Лесовъд на годината-2022 “ и благодари за напъните на всички работещи в горския бранш, за техния професионализъм и безрезервност.

По традиция „ Седмицата на гората “ се отбелязва всяка първа цялостна седмица на месец април, във времето на пролетното залесяване. В този интервал се празнува и професионалният празник на лесовъдската гилдия в България.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР