Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) вече може да

...
Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) вече може да
Коментари Харесай

ГДБОП вече може да шпионира "Вайбър", "Фейсбук" и "Скайп"

Главната дирекция "Борба с проведената престъпност " (ГДБОП) към този момент може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения като "Вайбър ", "Фейсбук Месинджър ", "УатсАп ", "Скайп " и други Шпионският програмен продукт, който пробива мобилни устройства, е платен с социална поръчка, информация за която е качена на уеб страницата на службата, осведоми вестник Сега.

От поръчката не излиза наяве защо тъкмо ГДБОП ще употребява новия си програмен продукт - дали той ще се ползва единствено за събаряне на информация от мобилни устройства, конфискувани като материални доказателства, или пък задачата е събиране на информация посредством далечен достъп. Във втория случай на ГДБОП сигурно ще им би трябвало позволение за използване на СРС. По закон то се дава от съда. Няма гаранция обаче, че няма да се употребява и без съд.
Купената стратегия има голям брой функционалности, излиза наяве от документите. Сред тях са "извличане, визуализиране и разбор на получени и изпратени имейли, получени и изпратени известия от приложения за незабавни известия като "Вайбър ", "Скайп ", "УатсАп ", "Фейсбук Месинджър ", "Уичат ", "Лайн ", "КакаоТолк ", "Кик Месинджър " и други " Софтуерът може да извлича SMS-и и MMS-и. Сред другите функционалности са проявление и анализиране на записаните контакти, четене и клониране на СИМ карти и карти памет, анализиране на налични графични, видео, музикални, текстови и таблични файлове, както и анализиране на лог файлове.

В документите е посочено, че софтуерът би трябвало да може да проучва над 10 хиляди разновидности на мобилни устройства. Тук са включени следните типове техника - мобилни телефони, таблети, модеми, сателитни навигационни устройства (GPS), портативни музикални плейъри. В поръчката е посочено, че програмата би трябвало да има функционалност за "физическо и логическо прекопирване на данни от мобилни устройства ".

Търгът е разгласен при започване на годината и е завършен преди десетина дни. За продукта са платени близо 18 хиляди лева без Данък добавена стойност. Парите идват по линия на Норвежкия финансов механизъм по плана "Съвместни старания за битка с трансграничната проведена престъпност ".

На търга се е явила единствено една компания, излиза наяве от документите. Тя е доставила продукта Oxygen Forensic Analyst, за който е единственият формален представител в България. Търговското сдружение е посочено като дистрибутор на формалния уебсайт на компанията производител, която се намира в Съединени американски щати.

Какво следва у нас, може да се съди по протичащото се в Западна Европа. В Германия да вземем за пример публично бяха разширени пълномощията на следователите да конфигурират шпионски програмен продукт в мобилните телефони и компютрите на обвинени в разнообразни закононарушения, с цел да получат достъп до данни в криптирани известия. В петък немският Бундестаг одобри нов закон, който уголемява пълномощията на управляващите да шпионират наличието на криптирани услуги за известия като WhatsApp и Skype. Досега това важеше единствено за обвинени терористи, само че към този момент обгръща и закононарушения като укриване на приходи и компютърни измами. Властите от дълго време имат достъп до данни от телефонни диалози и къси известия, само че не съществуваха ясни регулации във връзка с чат приложенията.

Вътрешният министър на Федерална Република Германия Томас де Мезиер изрази удовлетворение от приемането на този закон, който компенсирал софтуерното закъснение на страната от нарушителите, тъй като те всеобщо употребили тези приложения за кодирани известия. "Не може триумфът на една правосъдна процедура или използването на закона да зависи от това какво средство за връзка употребява обещано лице, да зависи от това дали употребява WhatsApp или праща SMS ", съобщи той.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР