Френският президент Еманюел Макрон отхвърли идеята за специални условия за

...
Френският президент Еманюел Макрон отхвърли идеята за специални условия за
Коментари Харесай

Срещата между Макрон и Мей - нови споразумения, но не и отстъпки за Брекзит

Френският президент Еманюел Макрон отхвърли концепцията за специфични условия за лондонското Сити в съглашението за Брекзит. Твърдото му обръщение гласеше, че Англия няма да получи цялостен достъп до европейските пазари, в това число финансовите, в случай че не прави вноски в бюджета на Европейски Съюз и не одобри всичките му правила, написа английският в. " Гардиън ", цитирайки изказване на президента на взаимна конференция с английския министър председател Тереза Мей.

Срещата на високо ниво се състоя, с цел да подчертае околните връзки сред Лондон и Париж, откакто по-рано беше оповестено, че Англия ще влага 45 милиона паунда в възстановяване на сигурността на границата в Кале.

Финансовите услуги са един от секторите, в които Франция се надява да завоюва по-голям дял на пазара на Европейски Съюз след Брекзит. Предприятията от лондонското Сити са обезпокоени от новите бариери пред търговията, в това число загубата на правата им да работят в цяла Европа от централа в Лондон, отбелязва вестникът.

Алтернативата е съглашение, сходно на това с Канада, уточни Макрон. То включва финансовите услуги, само че не обезпечава същия достъп, който имат страните членки. Брюксел от дълго време предизвестява, че Англия няма да получи опция да сортира секторите, до които ще има достъп.

Англия се надява, че след приключването на първия стадий от договарянията ще може да употребява околните търговски връзки с основни страни от Европейски Съюз, с цел да получи по-добра договорка. Френският президент обаче съобщи, че неговата страна ще се придържа към проектите, отбелязва в. " Гардиън ".

Мей и Макрон реализираха съглашения в области от защитата до спорта и културата, само че мигрантите бяха водеща тематика, написа в. " Вашингтон пост ". През последните години Кале стана епицентър на битката на Франция да се оправи с миграционната рецесия. Мигрантите в града постоянно живеят при мизерни условия, пробвайки да доближат Англия по всевъзможни способи. Макрон съобщи, че обстановката се е подобрила, само че към момента има проблеми и акцентира, че границата сред двете страни би трябвало да бъде защитавана със взаимни старания.

Френското държавно управление твърди, че мащабите на сегашната миграционна рецесия основават несправедлива тежест върху Франция, която съгласно подписаното през 2003 година съглашение от Туке охранява общата граница и приема отхвърлените от Англия бежанци. По време на предизборната си акция предходната година Макрон беше заречен да предоговори съглашението, напомня американското издание, отбелязвайки, че поетите от английския министър председател задължения бяха възприети във Франция като победа. Някои лондонски политици показаха неодобрение от спомагателните разноски, само че други одобриха срещата сред Макрон и Мей като знак, че съдействието сред Лондон и Париж може да оцелее макар Брекзит.

Надеждите на Мей да реализира удобно комерсиално съглашение с Европейски Съюз към този момент не срещат особени благосклонности във Франция, която се стреми да притегли банки и други предприятия от Англия. В миг, когато държавното управление в Лондон е едва и разграничено, а немския канцлер Ангела Меркел се пробва да образува коалиция, Макрон се оказа водещият политически представител на Европа на интернационалната сцена.

Френският президент се самоопределя като проевропейски центрист и е съперник на популистката десница, както и на доста от концепциите, въодушевили Брекзит, отбелязва в. " Ню Йорк таймс ", наблягайки, че Макрон не е направил отстъпки в една от областите, в която Мей се нуждае от най-голяма помощ - помощ при постигането на сполучливо съглашение за комерсиалните връзки с Европейски Съюз след Брекзит.

" Макрон е част от потомство, което изпитва нещо като равнодушие към Англия ", споделя Вивиан Пертюсо, специалист по френско-британските връзки във Френския институт по интернационалните връзки, представен от в. " Ню Йорк таймс ". В връзките сред двете страни има отдалеченост и се усеща блян за фокусиране върху партньорството с Германия, акцентира Пертюсо./БТА

Всичко, което би трябвало да знаете за: Преговорите за Брекзит (149)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР