Франция победи Полша с 3:1 в 1/8-финал от Мондиала в

...

Франция удари Полша за 1/4-финал на Световното

Франция победи Полша с 3:1 в 1/8-финал от Мондиала в Катар и в идната фаза ще се изправи против Англия или Сенегал, които излизат на терена от 21.00 часа довечера.
Оливие Жиру стана голмайстор номер 1 на сегашния международен първенец за всички времена с 52 гола, изпреварвайки Тиери Анри. Килиан Мбапе пък надмина Пеле с деветия си гол на международни финали (Краля на футбола има 7), преди да е навършил 24 години.
Франция потегли мощно и в 4-та минута Антоан Гризман центрира от корнер, а Рафаел Варан засече с глава, само че топката мина над напречната греда. В 13-та минута Орелиан Чуамени опита да изненада с удар от отдалеченост вратаря на поляците Войчех Шчесни, само че той съумя да избие. Малко по-късно Осман Дембеле приключи независим пробив с подъл изстрел по тревата, като и този път Шчесни се оправи.
В 21-та минута Роберт Левандовски опита удар от сериозна отдалеченост, който мина настрана от лявата греда на Юго Лорис. Франция отговори уместно, откакто Бережински сгреши и подари топката на Дембеле, който центрира за Оливие Жиру, само че нападателят не съумя да засече в празната врата.
В 35-ата минута Килиан Мбапе се оправи с лекост с Мати Кеш, само че стреля неопределено. Малко по-късно Полша сътвори чудесно състояние. Пьотр Жиелински получи към точката на дузпата, само че стреля право в Юго Лорис, последва добавка от Камински, само че Рафаел Варан почисти от голлинията. В 44-та минута Килиан Мбапе изведе Оливие Жиру, който се измъкна самичък против Шчесни и с акуратен удар откри резултата.
След подновяването на играта Франция продължи да владее самодейността. Няколко отлични пробива на " петлите " бяха обезвредени в последния миг от футболистите на Полша. А в 56-ата минута Мбапе направи независим пробив, който приключи с мощен шут, само че в последния миг Камил Клик подложи крайник и отклони в корнер.
Секунди по-късно Жиру прати топката в мрежата на Полша с ножичен удар, само че съдията от Венецуела отсъди нарушаване в офанзива против Шчесни. В 65-ата минута Жул Кунде насочи прострелен пас към Жиру, който прати топката от външната страна на мрежата. Килиан Мбапе означи второ попадение за Франция в 74-ата минута. Звездата на " петлите " бе оставен самичък отляво и с мощен удар не остави късмет на Шчесни.
Французите сътвориха поредна опция в 82-ата минута, само че Тео Ернандес стреля над напречната греда.В първата минута на добавеното време Клиан Мбапе с хубав диагонален удар направи резултата типичен и изпрати Франция на 1/4-финалите. Полша съумя да означи почетен гол в осмата минута на добавеното време, когато Левандовски се разписа от дузпа. Нападателят пропусна при първия си опит, само че наказателният удар бе изпълнен наново, защото Юго Лорис бе напуснал голлинията си авансово.
Франция - Полша 3:1 (1:0)
голмайстори: 1:0 Оливие Жиру 44, 2:0 Килиан Мбапе 74, 3:0 Килиан Мбапе 90+1, 3:1 Роберт Левандовски 90+8
основен арбитър: Хесус Валенсуела (Венецуела)
стадион: " Ал Тумама " (Доха), фенове - 40 989
Франция : Юго Лорис, Тео Ернандес, Дайо Упамекано, Рафаел Варан, Жул Кунде (90+3 Аксел Дизази), Адриен Рабио, Орелиан Чуамени (66-Юсуф Фофана), Антоан Гризман, Осман Дембеле (76-Кингсли Коман), Килиан Мбапе, Оливие Жиру (76-Маркус Тюрам)
Полша : Войчех Шчесни, Бартош Бережински, Якуб Кивор (87-Ян Беднарек), Камил Глик, Мати Кеш, аГжегож Криховяк (71-Кристиан Биелик), Пшемислав Франковски (87-Кмил Гросицки), Себастиан Шимански (64-Артьом Милик), Пьотр Жиелински, аЯкуб Камински (71-Никола Залевски), Роберт Левандовски
Източник: duma.bg