Фонд за малки проекти се предвижда да подпомага малки и

...
Фонд за малки проекти се предвижда да подпомага малки и
Коментари Харесай

Проекти за близо 26 млн. евро се изпълняват между България и Сърбия

Фонд за дребни планове се планува да подкрепя дребни и междинни предприятия в граничните области на България и Сърбия през новия програмен интервал 2021-2027 година. Финансирането ще е по Програма за трансгранично съдействие Interreg - ИПП България – Сърбия 2021-2027, която се чака да бъде утвърдена до края на идната година.

Това оповестиха от Министерството на районното развиване и благоустройството след първото съвещание на Съвместната работна група за създаване на бъдещата стратегия. Форумът бе управляван от заместник-министъра на районното развиване и благоустройството Деница Николова и Михаѝло Дашич - помощник-министър по европейската интеграция на Република Сърбия.

Малките и междинни предприятия ще могат да получават безплатно средства по планове до 100 000 евро при облекчени процедури за подкрепяне и модернизиране на производството, повишение на потенциала и постигане на нови пазари, повишение на конкурентноспособността и други. Целта е да се поддържа икономическото развиване и капацитет на районите посредством поощряване на бизнеса.

Общо 30% от бюджета на програмата в идващия интервал може да бъде ориентиран към реализирането на огромен стратегически план сред двете страни, стана ясно още по време на срещата. Целта е по този метод да се реализира по-голям резултат от вложенията. Очаква се да се финансират планове посредством опциите на тематична цел 5 - Европа покрай жителите. Запазва се териториалният обсег, като от българска страна това са областите Видин, Монтана, Враца, София област, Перник и Кюстендил, а от сръбска - Бор, Зайчар, Нишава, Топлица, Пирот, Ябланица и Пчиня. Предвиждат се гъвкави благоприятни условия за функционални зони.

И в идващия интервал финансирането от Европейски Съюз се резервира в размер на 85%, като се вкарват редица ограничения за облекчение на бенефициентите и понижаване на административната тежест. Министерството на районното развиване и благоустройството ще продължи да дава отговор за стратегиите за европейско териториално съдействие в Република България и в новия програмен интервал.

Зам.-министър Николова означи, че програмата ще работи за понижаване на междурегионалните и вътрешнорегионалните несъответствия и увеличение на икономическата интензивност. „ За тази цел са нужни стъпки в посока на деконцентрация в ръководството на районно равнище. Засилването на ролята на районните препоръки за развиване и дейното им присъединяване в стратегическото обмисляне и координацията на районното развиване, както и на стадий осъществяване на стратегиите, ще способства за по-тясното им обвързване с потребностите на районите. Ето за какво предвиждаме прехвърляне на повече пълномощия при взимане на решения на районно равнище за плановете, които ще бъдат финансирани посредством интегриран стратегически метод, обхващащ доста по-голяма част от програмната територия, които да имат по-голямо икономическо влияние и могат да решат сложно характерни потребности в разнообразни територии от двете страни на границата “, сподели Николова. Фокусът в бъдещата стратегия ще бъдат интегрираните планове, с сложен метод, чието осъществяване включва по-голям размер капиталови действия и в подобаваща композиция с „ меки ограничения “. Така плановете ще са тясно насочени към характерните потребности на съответните райони, с цел да бъдат по-близо до хората, да носят стопански резултат за териториите, да усилват стандарта на живот на популацията и с поддръжката на бъдещо европейско финансиране да дадат главен подтик в развиването на трансграничния район.

В рамките на съвещанието на взаимния комитет за наблюдаване по Програмата за трансгранично съдействие стана ясно, че тя се извършва сполучливо. Към днешна дата се осъществят планове в размер на близо 26 млн. евро. Приключило е осъществяването на 36 от общо 39 плана, финансирани по първата покана за близо 18,5 млн. евро. По втората покана са подписани 28 контракта на обща стойност от съвсем 7,45 млн. евро. Към момента е икономисан запас от 4 млн. евро, които ще бъдат разпределени за осъществяването на спомагателни планове с фокус в вложенията за околна среда.

С най-вече осъществени планове се отличават сръбските общини Ниш и Зайчар и община Монтана от българска страна.

Магали Леноел – представител на Главна дирекция „ Регионална и градска политика “ в Европейската комисия, която взе участие в съвещанието, даде доста добра оценка за осъществяването на програмата и уточни, че всички планове се движат с отличен прогрес. Тя означи, че в границите на визитата си в България се е срещнала с планове по програмата, изпълнявани от общините Ботевград - за развиване на баскетбола, и на Правец - за развиване на културния туризъм. Тя съобщи, че това са планове, които могат да бъдат давани като положителни образци за реализирана резистентност и с фокус към хората.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР