ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

За финансите, здравеопазването и самоуправлението

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.
Пиша постоянно във най-свободната медия – ФАКТИ . Следя и постовете под моите трудове – благодаря за позитивните, одобрявам градивната рецензия, и се дръзвам на троловете. Та за градивната рецензия – постоянно читатели пишат, че е по-добре да се занимавам с това, от което разбирам. Че изявленията са ми безредни, като на кръчмарска маса. Нередактирани, може би дори с правописни неточности. Други дават отговор – ами индивида си има мнение, и една свободна медия разгласява мнението му без редакторска интервенция. Факт е – обстоятелства.бг не редактира мнението, а особено акцентира, че дава естрада на всевъзможни отзиви, без да показва единодушие с тях. Четете преди да тролвате, моля…

Сега обаче ще пиша изцяло професионално, магистър по стопанска система съм, имам специализации в Германия и Австрия. С над 30 годишен професионален опит. Тролчета, това не е похвала, а Ваше условие.

Чисто стопански системата на опазването на здравето е от най-рисковите, а съгласно премиерът-слънце, всяка година „ Аз давам от ден на ден и повече пари, а вие все не сте доволни”…

Без да съм обстоен, в Закона за бюджета 2019 приходите от здравни осигуровки са към 2,9 благ лева, бюджета додава 1,4 благ лева, тъй че НЗОК харчи 4.3 милиарда лв.. Не би трябвало да ни убягва това, че към 600 000 българи НЕ са здравно осигурени…Ха, нямали сме сива икономика…

Та, видяно чисто стопански, а бе на български, наливаме от пусто в празно. Грешката е систематична. Здравната вноска се приема за „ взаимопомощна” вноска, а то си е тип соц. налог. А Андрешко 500 години се е учил по какъв начин да ‘скатае” една овца налог. За десятък се е вдигал на протести.Народопсихология – не се трансформира с 10 години ръководство на новия водач.

Казвам, че директния налог в рОдината ни е хлъзгав, и който има някаква малка врата, се пробва да го избегне. Там един в Дубай е избегнал 700 милиона налог против скромните 65 милиона, но на КОЙ ли му пука (като ги е взел)…

Та аз като непретенциозен икономист съм последовател на Косвените налози. Данък добавена стойност – при 20% приходите за 2019 са към 12 благ лева Те в този момент влизат в Държавния бюджет, а излизат през прозореца на жипката, ръководена, както и страната, еднолично от пожарникаря-шофьор, но не на самолет…

Имаме потребност от систематична смяна. Ако България административно се раздели на 7 области, които в този момент се назовават „ стопански райони”, с директно избираем Областен Управител и Областен Съвет, с образуван регионален бюджет, прераждането на централизираната власт, без значение коя партия ръководи, ще бъде неосъществим развой. Няма жипки, мойте автомагистрали, мойто метро… няма „ кажИ едно добре е, че взимаш 50 лв”.

Та да се върнем на финансирането – ей, тролове, не съм го измислил, чУвал съм…

Косвеният налог. Ако Данък добавена стойност от 20 % се вдигне на 25 %, с Конституционно одобрено систематизиране: 9% за Областта, 9 % за Републиканския бюджет, и 7% за Областната здравно-осигурителна каса! Само за информация – при такова пресмятане сегашните 4.3 милиарда стават 4.5 милиарда за здравно обезпечаване. И като дясно мислещ икономист, считам, че е вярно всички данъкоплатци да бъдат обхванати от съответното данъчно обвързване. А ми кажете, по какъв начин тези към 600 хиляди български жители, които по Конституция имат право на опазване на здравето, по какъв начин да си платят даже и миним
алните „ вноски” (соц. данъкът)? Обществото ли би трябвало да устоя маргиналите? А, не. Дясната политика в икономическата сфера изисква всеки да си заплати, няма безвъзмезден обяд. Тя и ракийката не е безвъзмездна. Купуваш си шише ракия, а 7% изведнъж ти влизат в ЗОК!!! И си обезпечен! Ако си купиш Ламборгини – обществено заслужено, твоите 7% са десетки хиляди…

Да, ще кажат сътрудниците икономисти – това са 5% инфлация! Но – промяната може да се организира за 2-3 години поетапно, тогава на годишна база инфлацията няма да надвиши Маастрихтските критерии. Ако някой икономист счита, че има други негативни страни, да написа, аз персонално не виждам.

Положителните? На първо място – изчерпателност на налога. Богат, безпаричен, маргинал, държавен чиновник, даже инцидентен екскурзиант, директно преминаващ камионджия, налял двеста литра дизел, внася 20 лв. в ЗОК!

Да не забравяме – сега „ здравно-осигурителната вноска” (соц. данъкът) е 8%!!! Осем % автоматизирано ще се увеличи приходът на работещите, колкото и малко да са те в България…

При 5% инфлация, 8% повишение на прихода не е неприятно!

Това е моето тулупско виждане по какъв начин да „ счупим” страната!

Досадния въпрос – и след Бойко кой? Няма значение! Ако търсим решения – ще се откри, а и ще бъде принудена, социална мощ, която да ги извърши. За мен въпросът е – за какво оставихме този еднокнижник толкоз дълго да ни … с 200.

Ивайло Михайлов
икономист

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР