Европейската технологична индустрия е загубила над $400 милиарда от стойността

...
Европейската технологична индустрия е загубила над $400 милиарда от стойността
Коментари Харесай

Технологичните компании в Европа загубиха над $400 милиарда от стойността си

Европейската софтуерна промишленост е изгубила над $400 милиарда от цената си през 2022 година. Това демонстрира разбор на компанията за рисков капитал Atomico, представен CNBC. Общата пазарна оценка на всички обществени и частни европейски софтуерни организации е спаднала до $2,7 трилиона. За съпоставяне, през 2021 гоидна тя е била на равнища от $3,1 трилиона, сочат резултатите от изследването на Atomicо " State of European Tech ".

Данните акцентират тежката година за софтуерния бранш. Цените на акциите на компании, които преди време през ден чупеха рекоди за пазарна капитализация, през днешния ден са подложени на сериозен напън поради фактори като нестабилната геополитическа конюнктура и политиките на финансови ограничавания, които държавните управления по целия свят постановат в устрема си да лимитират вихрещата се инфлация.

Федералният запас на Съединени американски щати и други централни банки покачват лихвените проценти и анулират тласъците, отпуснати по време на коронавирус пандемията, с цел да противодействат на инфлацията. Това принуди вложителите да преразгледат позициите си във връзка с губещите софтуерни компании, чиято стойност нормално се чака да нарасне в бъдеще.

" Годината беше сложна - войната в Украйна, инфлацията, повишението на лихвените проценти, геополитическото напрежение на целия европейски континент ", съобщи пред CNBC Том Вехмайер - сътрудник в Atomico.

В резултата на това доста компании означиха внезапен спад в пазарната си капитализация. Пример за това е услугата Spotify, която като цяло се развива с естествени позитивни темпове. За последната година акциите на компанията са изгубили 60% от цената си.

Според отчета на Atomico, който се основава на количествени данни и изследвания в 41 страни, общото финансиране на европейски стартъпи с рисков капитал се чака да спадне до $85 милиарда през тази година. Това е с 18% по-малко спрямо над 100-те милиарда $, които европейските стартъпи набраха през 2021-а.

Въпреки това тази сума е втората най-висока, вложена в миналото в европейската софтуерна екосистема на годишна база. Европейските софтуерни вложения счупиха върхове през предходната година, само че главната причина беше засиления интерес на американски вложители.

Тази година наклонността за най-вече външни вложители се е обърнала - вложените средства от американски фондове, които възлизат на стойност над $100 милиона през 2021 година, бележат оттегляне от 22%.

През първата половина на 2022 година европейският софтуерен бранш е бил в напредък, като равнищата на вложенията към момента са били с 4% по-високи, в сравнение с в същия миг на 2021 година. През юли месец обаче вложенията стартират да се забавят - наклонност, която се ускорява в допълнение през август и септември. Оттогава насам месечните равнища на вложенията са приблизително към $3 до $5 милиарда което подхожда на равнищата от 2018 година.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР