Европейската комисия е възложила проучване за прилагането на принципа замърсителят

...
Европейската комисия е възложила проучване за прилагането на принципа замърсителят
Коментари Харесай

ЕК може да санкционира България за таксата "битови отпадъци"

Европейската комисия е упълномощила изследване за използването на правилото " замърсителят заплаща " във всички държави-членки на Европейски Съюз, включително България, оповестиха от Българската стопанска камара (БСК). Това изследване е приключено и резултатите са в развой на обработка и преценка.

" Комисията няма да се колебае да предприеме дейности против държавите-членки, в които националното законодателство и/или процедура не са в сходство с правилото " замърсителят заплаща ", се споделя в писмо от Групово дело " Околна среда " на Европейска комисия до БСК, представено в прессъобщението. Повод за писмото е тъжба до Европейска комисия (Референтен номер CHAP (2016) 02321), заведена от БСК против определянето на таксата за битови боклуци (ТБО) в България на основата на цената на парцела или балансовата стойност на активите, вместо на количеството генерирани боклуци.

В писмото си Европейска комисия осведоми, че службите на Комисията са направили обширно разглеждане на жалбата и са открили, че българското законодателство планува съответни ограничения за използване на правилото " замърсителят заплаща " от 2015 година, само че националните управляващи няколко следващи години отсрочват влизането в действие на тези ограничения. " Според информацията, с която Комисията разполага, последните промени на Закона за локалните налози и такси обезпечават подобаваща методология за пресмятане на таксата за битови боклуци. За страдание, националните управляващи взеха решение още повече да отсрочат влизането в действие на съответните разпореждания - до 2022 година ", се прецизира в писмото.

Поради обстоятелството, че към този момент е осъществено общоевропейско изследване на казуса, службите на Комисията са взели решение да прекратят следствието във връзка жалбата на БСК, само че в случай че е належащо, ще подхващат дейности против България по тяхна самодейност, се акцентира в прессъобщението. От БСК напомнят, че от 2003 година насам БСК поставя старания да бъде изменен методът на пресмятане на таксата, включително посредством оферти за нормативни промени, публични мнения до всички способени институции, правосъдни процедури. В резултат на тези старания, през 2015 година нормативно казусът беше решен, само че влизането в действие на законовите промени се отсрочва неколкократно, като последното отсрочване е за 2022 г.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР