Евертън най-после изигра мач, какъвто феновете на тима очакваха от

...

Рууни превърна завръщането на Мойс на Гудисън Парк в кошмар

Евертън най-сетне изигра мач, какъвто почитателите на отбора чакаха от доста време. След огромната селекция през лятото, последвана от серия от слаби резултати, през днешния ден " карамелите " разгромиха Уест Хам с 4:0 и се отдалечиха от дъното на класирането в Премиър лийг. Там обаче остават " чуковете ", а техният управител Дейвид Мойс няма да резервира положителни мемоари от завръщането си на " Гудисън Парк ", където прекара 11 години отпред на Евертън.

И двата тима бяха в отчайваща форма преди този мач. Евертън се намираше тъкмо над зоната на изпадащите, а разгромната загуба от Саутхамптън (1:4) още един път сподели, че " карамелите " имат големи проблеми в отбранителен проект. Уест Хам пък взе първа точка под управлението на Дейвид Мойс при равенството против Лестър, само че продължи серията си без победа, която доближи 6 мача.

Временният управител на Евертън Дейвид Ънсуърт изведе отбора за финален път, откакто по-рано през днешния ден стана ясно, че клубът е постигнал сделка със Сам Алърдайс и напълно скоро той ще заеме поста на уволнения Роналд Куман. Ънсуърт направи цели 5 промени в състава, който катастрофира на " Сейнт Мери ". Сред титулярите се завърнаха Мейсън Холгейт, Ашли Уилямс, Куко Мартина, Том Дейвис и Уейн Рууни. Бившата звезда на Манчестър Юнайтед действаше зад централния нападател Доминик Калвърт-Люин, а Аарън Ленън и Гилфи Сигурдсон бяха другите офанзивни футболисти на домакините.

Дейвид Мойс подходи по-консервативно и предприе единствено една рокада в стартовия състав спрямо дуела против Лестър. Той остави на пейката Андрю Каръл за сметка на Андре Аю. Ганаецът имаше поддръжката на Марко Арнаутович и Артур Масюакю по фланговете, както и на Мануел Лансини.

Статистиката беше напълно на страната на Евертън - единствено една загуба от " чуковете " в последните 18 мача посред им в Премиър лийг. Освен това, Уест Хам завоюва едвам едно от най-скорошните си 14 гостувания в елита.
Дълбоката преса на домакините принуди футболистите на Уест Хам да не рискуват и в първите минути те се задоволиха с това да чистят топката колкото се може по-далеч от вратата на Джо Харт.

" Чуковете " бяха улеснени от предвидимите дейности на своите противници, само че въпреки всичко натискът на Евертън продължи и в 17-ата минута " карамелите " завоюваха дузпа. След офанзива, органзиирана от Сигурдсон, Калвърт-Люин преодоля Харт и британският национал го фаулира. Въпреки митингите на гостите, съдията Майкъл Оливър беше катгоричен в решението си. Харт усети посоката на удара на Рууни и избави, само че при добавката рекордьорът по голове за националния тим на Англия не сбърка.

Уест Хам се опита да реагира незабавно и Пабло Сабалета центрира рисково, само че нямаше кой от неговите съотборници да насочи топката към вратата. В 28-ата минута Том Дейвис напредна отдясно и асистира на Рууни, който означи втория си гол в мача. Топката стигна малко щастливо до нападателя от крайници на Джонджо Кени, който не съумя да нанесе добър удар, само че този на Рууни беше безсърдечен.

Солидната преднина успокои " карамелите " и те към този момент се стараеха най-вече да задържат топката в средата на терена. Уест Хам не знаеше по какъв начин да промени отрицателното развиване на дуела, а единствената по-интересна обстановка пред вратата на Тибо Куртоа до почивката беше едно безредие, приключило с добра интервенция на Ашли Уилямс.

Второто полувреме стартира със промяна в състава на " чуковете " - Диафра Сако вместо Педро Обианг. Лондончани заиграха с повече риск и в 52-ата минута мощен удар на Мануел Лансини затрудни Джордан Пикфорд, а малко по-късно гредата избави Евертън след шут на десния бек Аарън Кресуел.

МИНУТА Пожарна охрана МИНУТА
СТАТИСТИКА ОТ МАЧА
КЛАСИРАНЕ
ГОЛМАЙСТОРИ
ПРОГРАМА Премиър лийг 14 кръг, сряда 29 ноември  Евертън 4:0краен резулат  Уест Хам