Евандро да Силва донесе нужната доза спокойствие, облекчение и радост

...

Евандро: От резерва до звездата на ЦСКА

Евандро да Силва донесе нужната доза успокоение, облекчение и наслада на " алена " България през миналата седмица. " Десетката " направи разликата сред ЦСКА и Осиек на стадион " Българска войска " в четвъртък и означи двата решаващи гола за цялостния поврат против Славия в неделя.

Година след прекосяването си при 31-кратните първенци някогашният юношески национал на " селесао " стартира да се трансформира в огромната звезда на отбора.

Вече записа 30 мача на сметката си, в които наниза 9 гола. Но не всичко стартира без спънки за техничния завързак. Пропусна съвсем цялата предходна есен. Когато се появяваше на терена, то го правеше за не повече от двайсетина минути. Привишаването на квотата за чужденци, сложното приучване към нашия футбол, огромното обилие на атакуващи играчи. По това време Кирил Десподов се представяше на доста високо равнище, а не по-малко рискови бяха Едвин Джеси и Жоржиньо. С съществуването на сънародника му Енрике Рафаел и потребления като ляво крило - Тиаго Родригес, за Евандро бе сложна задача да получи късмет за изява.

Изигра цяло полувреме против Копенхаген в датската столица (1:2), където осъществя и стресна домакините. Първи цялостни 90 минути записа чак в края на април - при загубата от Ботев в Пловдив с 0:2. Люпко Петрович и Добри Митов започнаха да го постановат и Евандро се отплати. До момента е употребен на съвсем всяка позиция в " алената " офанзива. Демонстрира превъзходен голов усет, умее да се пласира добре, техничен е и има превъзходен изстрел.

Голът му против Осиек (1:0) попадна във фенските ранглисти за най-красиво попадение на кръга в Лига Европа. Отразен бе във френските медии, които " му връчиха Оскар ".

Евандро продължава линията на чудесни бразилски стрелци, носещи победи на " Армията ". Миналия сезон Мауридеш стартира с 8 гола в 7 мача и бе продаден преференциално в китайския Чанчун Ятай, а преди него към източния пазар се запъти Фернандо Каранга. " Деветката " се трансформира в любим на Сектор " Г " и с значимите си голове в редица огромни мачове потвърди високата си класа за родната Първа лига.

Привържениците на " алените " откриват новия си воин. Нестор ел Маестро и Любослав Пенев бяха упреквани, че не дават късмет на Евандро. Футболистът сподели гений и получи нужното време за климатизиране. Постепенно бе натрапен, може би късно. Но по-добре късно, в сравнение с в никакъв случай - гласи поговорката. В момента ЦСКА не играе атрактивен футбол. Печели мъчително срещите си, а без бразилския нападател предходната седмица можеше да бъде пагубна за клуба от Борисовата градина. Сезонът е дълъг - точки могат да бъдат наваксвани. Но при 7-8 пункта пасив малко на брой биха дали късмет на " армейците ".

Предстои огромно тестване. В четвъртък (01.08) ЦСКА гостува на Осиек в Хърватия. Преди първата среща отбелязахме, че самостоятелните отигравания ще решат мача. Така и се случи - бразилски шедьовър донесе скъп български триумф. " Армейците " свършиха половината си работа и в този момент ще би трябвало да се потрудят крепко. Евандро бе непокътнат пред уикенда и игра единствено 27 минути против Славия.

Има късмет да затвърди положителния старт на сезона. Подобно на Каранга, който не бележеше в дебютните си мачове у нас. " Десетката " може да донесе нова паметна европейска вечер.
 Евандро: Нашата аудитория е най-хубавата в България, напрежение има във всички огромни тимове

" Не бих споделил, че играхме отбранително "