Естония, Латвия и Литва съобщиха тази седмица, че са извикали

...
Естония, Латвия и Литва съобщиха тази седмица, че са извикали
Коментари Харесай

Балтийските страни против плановете на Русия да чества годишнината от началото на съветската окупация

Естония, Латвия и Литва оповестиха тази седмица, че са извикали съветски дипломатически представители в своите външнополитически ведомства, с цел да изразят митинг против съветския план за честване на годишнината от началото на окупацията на балтийските страни от Съветския съюз през Втората международна война, съобщи Франс прес.

Външните министри на трите страни, които през днешния ден са членове на Европейски Съюз и НАТО, дефинираха като "цинични " и "провокативни " проектите на Русия да означи годишнината със зари и артилерийски салюти.

От своя страна, говорителката на съветското министерство на външните работи Мария Захарова съобщи през вчерашния ден, че по този метод "милиони жители по целия свят ще празнуват с Русия годишнината от огромната победа против фашизма ".

"Победата на съдружниците против нацистите е извънредно значима за ориста на Европа, само че краят на Втората международна война не донася независимост на Литва ", сподели пред Агенция Франс Прес литовският топдипломат Линас Линкевичус.

"Той довежда до близо 50 години руска окупация, убийства и депортации ", добави Линкевичус.

Латвийският му сътрудник Едгарс Ринкевич назова съветските празнувания "циничен опит за пренаписване на историята ".

Съветският съюз завладява балтийските страни през 1940 година по силата на пакта "Рибентроп-Молотов ", подписан сред Съюз на съветските социалистически републики и нацистка Германия. Година по-късно, през юни, са депортирани към 43 000 балтийски жители.

Тази акция е спряна, когато Германия се обръща против дотогавашния си съдружник и изтласква Червената войска от балтийските страни.

От 1944 до 1945 година Съветският съюз поставя завършек на нацистката окупация, по време на която изчезва съвсем цялото локално еврейско население, само че доста бързо Москва афишира депортирането на стотици хиляди хора в Сибир.

Съветският гнет провокира въоръжена опозиция в балтийските страни от 1944 до 1953 година, основно в Литва.

Литва, Латвия и Естония си връщат независимостта чак през 1991 г.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР