Електоралната подкрепа спрямо партиите и оценката за институциите остават сходни

...
Електоралната подкрепа спрямо партиите и оценката за институциите остават сходни
Коментари Харесай

Димитър Ганев: Отрицателните оценки за работата на кабинета растат за трети пореден месец

Електоралната поддръжка по отношение на партиите и оценката за институциите остават сходни с изследването през юли. Дистанцията сред двете водещи политически сили е близо 7%. Повишава се делът на смятащите предварителни парламентарни избори за нужни. Това демонстрира най-новото изследване на организация „ Тренд ” за настройките на българите по отношение на главните институции и политическите обединения. 

„ В началото на политическия сезон не можем да кажем, че има кой знае какво разбъркване в настройките вследствие на горещото политическо лято ”. Това съобщи в студиото на „ Здравей, България ” социологът от „ Тренд “ Димитър Ганев.

По думите му негативните оценки за работата на държавното управление се подвигат за трети следващ месец. „ Положителните оценки обаче не падат. Те са към 22 на 100 за последните два месеца. Това е неписан закон в България – когато си на власт, доверието в теб ерозира ”, акцентира той. И добави: „ Въпросът е, че с кабинета „ Денков ” обстановката е малко по-особена. Защото самото държавно управление не потегли с високи равнища на поддръжка. Това бе разследване от непопулярната „ сглобка ” – нито електоратите на ГЕРБ, нито електоратите на Политическа партия и Демократична България са въодушевени от това ”.

Парламентът остава с обичайно ниски равнища на позитивна оценка (14%), като не се следи динамичност по отношение на последното ни изследване през юли.

Незначителна смяна и в оценката за работата на президента. Въпреки изострянето в тона сред държавното управление и президента, позитивната оценката за работата на президента е на познатите равнища от 36%, а негативната 52%.

ГЕРБ остава първа политическа мощ с поддръжка от 24.9% измежду гласуващите, следвани  от обединяването „ Продължаваме промяната-Демократична България “ (18.3%). „ Възраждане “ резервира третата си позиция с поддръжка от 16.1% от гласуващите. Четвъртият в подредбата е Движение за права и свободи (13.4%), а петото място остава за Българска социалистическа партия (8.7%). Има Такъв Народ също резервират позицията си на ръба на парламентарната преграда.

Привържениците на концепцията за нови парламентарни избори се повишават с 6% по отношение на изследването през юли, като този месец доближават 31%. Въпреки това, мнението, че не са нужни предварителни парламентарни избори се споделя от близо половината (47%) от българите.

Проучването на „ Тренд “ е по поръчка на вестник „ 24 часа “, отдадено на нагласите на българите по отношение на главните институции и партиите. Изследването е осъществено в интервала сред 2 и 8 септември 2023 година посредством директно полустандартизирано изявление „ лице в лице “ с таблет измежду 1002 души на възраст 18+. 

Източник: breaking.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР