Едно от най-старите дървета по нашите земи се намира във

...
Едно от най-старите дървета по нашите земи се намира във
Коментари Харесай

Най-старото дърво във Варна се намира в Аспарухово, за него се носят легенди

 Едно от най-старите дървета по нашите земи се намира във варненския квартал " Аспарухово ", осведоми Регионалната библиотека " Пенчо Славейков " във Варна.

Това е чинар с обиколка на ствола близо 9 метра и височина – 18 м. Представител е на типа Западен чинар. В предишното мястото към дървото е било поляна, около която минавал остарелия път за местностите Кьошк баглар и Карантината. Близо до дървото е имало остаряла каменна чешма – “Чинар чешма ", която през днешния ден не съществува. Това място било посещавано от доста варненци. През горещите летни месеци и в празничните дни цели фамилии идвали тук на “теферич ". А през 20-те години на XX век е имало кафене на това място.

Около старинното дърво витаят поверия и митове, да вземем за пример за лечебните му свойства – лекува всякакво неразположение, стига човек да седне за известно време до него, компактно опрял тил в дънера…

В своя дълъг живот дървото е било очевидец на доста исторически събития – непознати нашествия, сражения и кръвопролитни войни. Показателен е фактът, че е израстнало наоколо до Аспаруховия вал, повдигнат за отбрана на ниския бряг от морски нашествия.

Друга легенда е обвързвана с създателя на Българската страна. Според нея точно на това дърво хан Аспарух е връзвал коня си и е почивал под дълбоката му сянка…

Дървото направило усещане и на чешките археолози – братя Шкорпил, които в свои мемоари, поместени в Известия на Варненското археологическо сдружение от 1921 година означават:

“Близо до Аспаруховия насип край тъкачната фабрика “Прогрес " се намира един чинар, до чешмата, наречена “Чинар чешма ". Дървото вътре е кухо (Според някои сведения мълния обгорила корубата на чинара.): в празнината му могат да се слагат няколко души. Дървото е полуизгоряло, само че при все че вирее още. Запазила се е от него половината коруба: тя мери тъдява 3,70 м, диаметърът и е 1,53 м, а дебелината 0,44 м… ".

Работниците от текстилната фабрика (бивша “Първи май " ) също са отдъхвали под чинара. От тези години към ствола са останали железни ограда и пейки с масички, както и табелка с надпис: " Вековно дърво ".

През годините са полагани грижи за дървото – с цел да не изсъхне, корубата му е била почистена и циментирана. Чинарът е разгласен за естествен монумент през март 1969 година и не инцидентно се смята от експертите за най-старото дърво във Варна.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА



Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР