Едно от най-интересните дървета е орехът. Съществува от векове и

...
Едно от най-интересните дървета е орехът. Съществува от векове и
Коментари Харесай

Легенди и поверия за ореховото дърво

Едно от най-интересните дървета е орехът. Съществува от епохи и е скъпа храна и лек в националната медицина. Старите българи го почитали като свято дърво, което се засажда самичко. То е известно с това, че пази от мълнии, отблъсква ги.

Наблюдавайки ореховото дърво, народът ни си е основал визия, че то стои на пътя сред този свят и отвъдното. Съществува поверие, че слънцето стои под корените на дървото зимно време и по тази причина е студено, а през лятото огрява короната му и по тази причина е топло.

Мощното дърво прави дебела сянка през летните горещини и тя е примамлива за хората. Не бива обаче да се стои дълго под нея, още по-малко да се спи. Лесно може да се простине даже през лятото, а хората са вярвали, че нощем под дървото самодиви си устройват софра и танци. Който стъпи на мястото на самодивското хоро, ще се разболее.

Само в листата на ореховото дърво се образува непознато на множеството хора вещество, наречено юглон. То е токсично за останалите растения. Дъждът го отмива от листата и то пада върху почвата. Така растежът на други типове се потиска и по тази причина под ореха не пораства друго.

Заради вярванията, че съществува връзка сред света на мъртвите и нашето пространство, има прокоба младеж да не сади орех. Ако въпреки всичко това се възнамерява, за отбрана се предлага да разположи пояса си в кръг и в средата му да направи ямата за засаждане.

Тези будещи боязън поверия не пречат да се гледа на ореха като знак на изобилие, здраве и дългоденствие, тъй като тъкмо такава визия основава това дърво.

В античен Рим плодът на дървото се давал в подарък на младоженците, а французите посипвали орехи пред олтара в църквата. Англичаните пък вярвали, че богата орехова годишна продукция вещае доста родени деца през годината.

 Легенди и поверия за ореховото дърво Снимка: RococoNeko / pixabay.com

У нас с пламнал клон на дървото се пъдят самодивите към люлката на новородените. Децата, родени през есента, в някои краища се захранвали с орехово мляко, с цел да са здрави и да имат шанс.

Често орехът се употребява за гадания. Правело се врачуване с наричане на орехи за двама съпрузи и след това плодовете се хвърляли в огъня. Ако се разлетят встрани, това бил знак за недоразумение и невярност в фамилията.

Много антични митове са свързани с ореха. Жезълът на Моисей бил от орехово дърво, резбовано в Райската градина. Жезълът на свети Патрик, който избавил Ирландия от драконите през ІV век също бил от орехово дърво. На орех се трансформирала и дъщерята на цар Карий, която била обичана на господ Дионис.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР