Едно 10-годишно момче даде урок на най-добрите български спортисти. Малкият

...
Едно 10-годишно момче даде урок на най-добрите български спортисти. Малкият
Коментари Харесай

Шампионите се преклониха пред духа

Едно 10-годишно момче даде урок на най-хубавите български спортисти. Малкият футболист Михаел Ангелов получи наградата за „ висок състезателен дух “ на премиите „ Спортен Икар “ на фондация „ Български спорт “. Хлапето от Хасково страда от тежко вродено заболяване – артрогрипоза, което лимитира придвижванията на ставите и минава в парализа на по-късен стадий. Въпреки това Михаел играе футбол в Семеен кодекс „ Слънце “ (Хасково).
На гала в Национална изложба „ Двореца “ всички станаха на крайници и дълго го приветстваха, а след това съвсем всички първенци желаеха да се снимат с него. Вицепрезидентът на Българския олимпийски комитет Любо Ганев пък подари на Ангелов футболен екип.
Световната и европейска шампионка по битка Тайбе Юсеин предстоящо получи премията за „ достижение на годината “.
„ Наградите тежат, само че не задоволително – усмихна се Тайбе. – Има още много място за награди. Очаквания към мен е имало постоянно, само че може би към този момент не ми тежат толкоз. “
Призът й беше връчен от министъра на младежта и спорта Красен Кралев.
„ Изпращаме може би най-успешната година за българския спорт от доста време насам – съобщи министърът. – Това демонстрира, че сме на прав път. Оптимист съм, че в нашия спорт има млади гении, които ще продължат да пазят достойнството на България. Пожелавам на спортистите ни да са здрави, да нямат травми и да не се подценяват, когато излязат на съревнование, да знаят, че има български дух, който им носи победи. “
„ Отбор на годината “ е ансамбълът по художествена гимнастика, а за „ впечатляващо показване “ бяха отличени боксьорката Стойка Петрова, каратистката Ивет Горанова, петобойците Явор Пешлеевски и Тодор Михалев, стрелкинята Милена Тодорова, състезателят по тенис на маса Денислав Коджабашев и баскетболистът Йордан Бозов. В категория „ млад и надарен състезател “ награди взеха героите от младежките олимпийски игри в Буенос Айрес – Александра Начева (лека атлетика), Мариела Костадинова и Панайот Димитров (акробатика), Мария Делчева (бадминтон) и Кирил Киров (стрелба), както и сабльорката Йоана Илиева и скиорът Алберт Попов. Петър Стойчев, който завоюва първото плуване край Антарктида, бе награден за „ шампионско дългоденствие “. Световният вицешампион по битка Кирил Милов бе отличен за „ пробив в международния спорт “, а сестрите Стефани и Габриела Стоеви – за „ почтено показване “, откакто завоюваха първата европейска купа в историята на българския бадминтон. Същите призове взеха и сребърната европейска медалистка в скока на височина Мирела Демирева и европейската шампионка и международна вицешампионка по битка Биляна Дудова.
Медалистите от Буенос Айрес, както и техните треньори получиха и специфични награди от БОК. Петимата първенци бяха удостоени със златни значки, а останалите призьори – Адриан Андреев (тенис), Христо Христов и Галя Шатова (вдигане на тежести), Валентин Андреев (лека атлетика) и Едмонд Назарян (борба) – със сребърни. Отличени бяха и митове на родния спорт като Нораир Нурикян, Валентин Райчев, Янко Русев, Димитър Златанов, Камен Горанов, Ангел Ангелов, Ваня Дерменджиева и други
„ Мисля, че беше една доста добра година за българския спорт – заключи президентът на БОК Стефка Костадинова. – Имахме участници на две олимпиади – зимните игри в Пьонгчанг и летните олимпийски игри за младежи в Буенос Айрес. В Пьонгчанг като че ли доста от нашите участници имаха малшанс, само че им поисквам на идващите олимпийски игри да завоюват това, което не съумяха в този момент. Представянето ни в Буенос Айрес беше неповторимо – 10 медала, 5 от тях златни. Имахме и своите герои на международни и европейски шампионати, тъй че годината беше добра. Следващата също е доста значима, тъй като ще се покриват нормативи за олимпиадата. Затова им поисквам да съумеят и през 2020-а дай боже да чуем българския химн. “
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР