Двукратната шампионка в турнирите от Големия шлем Виктория Азаренка (Беларус)

...

Азаренка, Андрееску, Квитова и Бенчич с успешен старт в Гуадалахара

Двукратната шампионка в шампионатите от Големия шлем Виктория Азаренка (Беларус) стартира с победа в последната за сезона конкуренция от сериите WТА 1000 в Гуадалахара (Мексико) с награден фонд 2,527 милиона $.

Азаренка надви с 6:4, 6:2 над 20-годишната рускиня Елина Аванесян. Тя взе първия сет с единствен пробив в седмия гейм, а във втората част завоюва четири следващи гейма, с цел да победи.

Във втория кръг тенисистката от Беларус ще срещне лидерката в схемата Паула Бадоса (Испания).

Аванесян направи дебют в главната скица на съревнование от УТА 1000, откакто в последния миг размени като " щастлива губеща " от квалификациите отказалата се поради заболяване китайка Шуай Чжан.

Шампионката от Откритото състезание на Съединени американски щати през 2019 година Бианка Андрееску (Канада) също направи сполучлив старт след 6:2, 6:4 над швейцарската левичарка Джил Тайхман. Така тя чака среща с 16-ата сложена Петра Квитова (Чехия), която отстрани Бернарда Пера (САЩ) с 6:3, 7:5. Квитова навакса пасив от 1:3 в първия сет, а във втората част осъществя решителен пробив в 11-ия гейм, след което затвори мача при личен сервис.

Рускинята Людмила Самсонова, която от август насам завоюва шампионатите във Вашингтон, в Кливланд и в Токио, надви в първия кръг над естонката Кая Канепи с 6:1, 7:5, откакто навакса закъснение от 1:3 гейма във втората част, с цел да запише 18-а победа в последните си 21 мача. Тя чака номер 2 в схемата Арина Сабаленка (Беларус).

Олимпийската шампионка от Токио 2020 Белинда Бенчич (Швейцария) завоюва мъчно против финалистката от Откритото състезание на Съединени американски щати през предишния сезон Лейла Фернандес (Канада) със 7:5, 6:7(1), 6:3.

Десетата сложена Бенчич можеше да стигне много по-рано до триумфа, само че пропиля задатък от 4:2 гейма във втория сет, а в последвалия тайбрек пропусна още пет мачбола. В третата част тя дръпна с 5:2 и задържа задатъка си, с цел да си обезпечи среща с победителката в Откритото състезание на Съединени американски щати през 2017 година Слоун Стивънс. Американката Стивънс се оправи безапелационно с чешката квалификантка Линда Фрухвиртова с 6:0, 6:2.

Поставената под номер 15 Екатерина Александрова (Русия) отпадна след проваляне от колумбийката Камила Осорио с 4:6, 6:7(8).  Двубоят стартира с замяна на осем пробива, а Александрова загуби първия сет, откакто по този начин и не съумя да завоюва подаването си в него. Във втората част рускинята навакса закъснение от 1:4, като при 6:5 гейма даже сервираше за равнене на резултата, само че не съумя. Тя пропусна два сетбола в последвалия тайбрек, който Осорио взе със серия от три следващи разигравания.

Надпреварата в Гуадалахара е последната от сериите УТА 100 преди финалния шампионат на осемте най-хубави през сезона във Форт Уърт (САЩ), който стартира в края на октомври. В Мексико вземат участие шест от тенисистките от топ 10, само че лидерката в международната класация Ига Швьонтек (Полша) реши да си вземе отмора, откакто през предходната седмица победи в Сан Диего.

Гледайте спорт на MAX с всички най-вълнуващи тенис дуели от ATP Masters 1000, ATP 500 и ATP 250, ATP CUP, ATP Finals и Next Gen, онлайн, единствено в ефира на MAX Sport.