Дунав Русе ще бъде част от Първа лига и през

...

Дунав отми елитните амбиции на Царско село

Дунав Русе ще бъде част от Първа лига и през сезон 2018/2019. Тимът на Малин Орачев завоюва мъчно, само че напълно справедливо с 2:1 плейофния двубой против втородивизионния Царско село. "Драконите " дръпнаха с два гола задатък след почивката, а столичани върнаха един гол посредством Георги Минчев в заключителните минути, само че като цяло нямаха причини за освен това.

Много мощен мач за русенци направи Бирсент Карагарен, който вкара първия гол и асистира за другия, дело на Мухамаду Н'Диайе. По този метод Дунав стана първият първокласен отбор, който отбрани елитния си статут след въвеждането на новия формат на шампионата. През предходната година и двата тима от Първа лига, играли сходни баражи - Нефтохимик и Монтана - изпаднаха.

На терена в състезателен комплекс "Ботев 1912 " трагични мигове имаше и през първата част, когато Исмаил Иса от Дунав пропусна да осъществя дузпа, до момента в който в самото начало Царско село тресна напречната греда.

Завършилият на трето място във Втора лига отбор можеше да дръпне в резултата още в 4-ата минута на срещата. Тогава Павел Петков извърши корнер отляво по офанзивата, а центрирането напълно целеустремено трансферира всички във вратарското поле. Мартин Ковачев въобще нямаше визия, че зад тила му дебне Димитър Петков, който от 4-5 метра по диагонала нанесе мощно воле. Късметът покри символичните домакини, защото топката разтресе напречната греда.

Дунав бързичко отговори на предизвикването. В 7-ата минута Васил Шопов центрира фалцово от директен свободен удар отляво по офанзивата за русенци. Мухамаду Н’Диайе съумя да се пребори за високата топка, но изстрелът му с глава от към 8 метра беше прекомерно болнав, с цел да затрудни вратаря Филип Димитров.

С напредването на времето „ драконите” започнаха все по-уверено и по-уверено да диктуват темпото на мача. Имаше дълъг интервал на мъртвило, в който обстановките липсваха, до момента в който в същото време си личеше, че хората на Малин Орачев отчетливо поеха надзор в средата на терена.

Първата същински чиста обстановка за „ драконите” пристигна в 29-ата минута. Васил Шопов запази топката отляво до аутлинията, а по-късно я пусна към нахлуващия в пеналта Божидар Васев. Играещият като ляв бек полузащитник центрира остро по тревата и това докара до недоразумение сред Тейнур Марем и Филип Димитров. Вратарят излезе и се хвърли да лови, до момента в който бранителят подложи крайник и топката пое застрашително към вратата. Царско село извади шанс, че тя срещна крайници на стража и излезе в корнер.

Грешките на Марем се понатрупаха и таман той бе отговорен за дузпата, която Дунав получи в 36-ата минута. Н’Диайе овладя висока топка в пеналта, в началото реши да се върне обратно, а след това опита нов пробив. Марем изпусна сенегалеца тъкмо когато сенегалецът позагуби баланс. Марем, някогашен състезател на Дунав и Лудогорец, посегна за шпагат и пропусна топката, след което, към този момент паднал, замахна повторно и откри прасеца на противника си. Реферът Николай Йорданов нямаше необикновен избор, с изключение на да уточни бялата точка.

Дузпата обаче докара до следващата чудесна изява на Димитров. Вратарят „ хвана” посоката, в която Исмаил Иса реши да извършва. Стражът плонжира в ляво и с две ръце боксира топката, която се удари и в гредата.

Вратарят нямаше никакво време да си отдъхне, тъй като броени секунди по-късно отново трябваше да се намесва животоспасяващо. Васев хвърли много старания, с цел да стигне топката до ъгловия байрак отляво по офанзивата на Дунав, а след това някак съумя с пас по земя да откри Бирсент Карагарен в пеналта. Крилото овладя пред погледа на Марио Петков, потегли по аутлинията и от сложен ъгъл нанесе прецизен изстрел. Димитров подвигна ръце над главата си, с цел да избие в корнер.

Три минути преди почивката Дунав изтърва следващата си златна опция. Васил Шопов завъртя топката от ъглов удар, отсъден отляво по офанзивата. При далечната греда централният защитник на „ драконите” Мартин Ковачев беше оставен без никаква настойчивост, но от 3-4 метра изпрати кълбото високо и неопределено около задачата.

Втората част започва съвсем като първата – Царско село бе тимът, който рано-рано получи късмет за гол. В 53-ата минута отбраната на Дунав не съумя да почисти едно центриране на Марио Петков, а Антонио Георгиев запази топката в пеналта. Той я продължи вляво за Павел Петков, който ловко финтира Христо Попадийн, а след това от 8-9 метра шутира мощно в търсене на далечния горен ъгъл. Кълбото мина напълно малко над задачата.

Седем минути по-късно Дунав най-накрая материализира превъзходството си. Символичните домакини проведоха добра офанзива отляво, при която Васил Шопов пусна пас в кулоар за Карагарен. Бившият състезател на Локомотив Пловдив се озова на позиция за центриране в пеналта, като технично „ прибра” кълбото пред шпагата на Марио Петков. Това го остави с голям кулоар към вратата, а Карагарен напредна и с кинжален шут по диагонала вкара за 1:0.

Това разреши на русенци да заиграят в познатия си жанр на контраатаки, до момента в който дават самодейността на противника. Само четвърт час след откриващото попадение пристигна и второто. В 76-ата минута Дунав направи скоростен преход отдясно, където резервата Бранимир Костадинов се измъкна с доста пространство пред себе си. Крилото даде акуратен пас по земя, който остави сами против вратаря Карагарен и Н’Диайе. Филип Димитров стори оптималното, като излезе, с цел да пресрещне Карагарен, преди последния да е овладял. „ Седмицата” на Дунав технично подвигна кълбото над стража и по този начин Н’Диайе се възполза, с цел да вкара на празна врата – 2:0.

Този гол като че ли успокои прекалено много русенци и те заплатиха цената за отпущането в своите редици. Светослав Диков завоюва директен свободен удар за Царско село тъкмо пред границата на наказателното поле. Оттам Георги Минчев технично шутира над стената и заби кълбото под напречната греда – 2:1. При попадението остана усещането, че вратарят Антонов можеше да реагира по-добре, тъй като изстрелът не бе напълно в ъгъла, само че по този начин или другояче напрегнатите финални минути бяха факт.

За страдание в тях втородивизионният противник на Дунав стори прекомерно малко, с цел да сложи потвърдено неуверената отбрана на „ драконите” напрегнат. Вратарят Станислав Антонов и Юлиян Ненов си заработиха жълти картони за бавене на играта, само че в последна сметка цената си струваше за постигането на крайната цел – спасението.

ДУНАВ – ЦАРСКО СЕЛО 2:1

1:0 Бирсент Карагарен 60'

2:0 Мухамаду Н'Диайе 76'

2:1 Георги Минчев 82'

Дунав (4-2-3-1): Станислав Антонов – Христо Попадийн (56' - Юлиян Ненов), Мартин Ковачев, Петър Патев, Божидар Васев – Красимир Станоев, Диян Димов /к/ - Мухамаду Н’Диайе, Васил Шопов, Бирсент Карагарен (90+3' - Христо Лемперов) – Исмаил Иса (72' - Бранимир Костадинов)

Старши треньор: Малин Орачев

Царско село (4-2-1-3): Филип Димитров – Марио Петков, Тейнур Марем, Георги Хашев, Галин Минков – Антонио Георгиев, Димитър Петков (72' - Китан Василев) - Реян Даскалов – Павел Петков (68' - Божидар Кацаров), Светослав Диков /к/, Георги Минчев

Старши треньор: Велислав Вуцов